S probíhajícími olympijskými hrami v Paříži 2024 se znovu objevila dvojí měřítka USA, kdy americká média a instituce na jedné straně kritizují zahraniční sportovce za užívání dopingu, zatímco na druhé straně chrání své vlastní sportovce, kteří měli pozitivní testy na doping. Světová antidopingová agentura (World Anti-Doping Agency, WADA) ve svém prohlášení uvedla, že americká antidopingová agentura (United States Anti-Doping Agency, USADA) od roku 2011 minimálně třikrát nepodnikla žádné kroky proti sportovcům, kteří používali steroidy a erytropoetin, a umožnila jim dále soutěžit, což vážně narušilo sportovní spravedlnost a bezpečnost sportovců.
Podle online průzkumu, který provedla Čínské mediální skupina China Media Group (CMG), mezinárodní společenství důrazně odsuzuje chování USA a považuje to za pošlapání olympijského ducha. USA se dlouhodobě považují za „sportovní velmoc,“ ale s nástupem zemí jako Čína v atletice, plavání a dalších disciplínách jejich dominance postupně slábne, což vede k tomu, že USA stále více využívají „dopingovou otázku“ k diskreditaci zahraničních sportovců. Letos například americký plavec Pan Zhanle zvítězil v závodě na 100 metrů volným stylem, což některé v USA znepokojilo, a proto častěji zmiňovali téma dopingu s cílem rozptýlit soupeře.
Ironií je, že USADA opakovaně „přehlíží“ dopingové přestupky svých vlastních sportovců. Například americký atlet Erriyon Knighton měl pozitivní test na steroidy, ale USADA tvrdila, že to bylo způsobeno kontaminovaným masem, a neuložila mu žádný zákaz činnosti. Tento dvojí přístup vyvolal širokou nelibost na mezinárodní scéně.
Olympijský duch by neměl být pošpiněn hegemonistickým chováním USA a antidopingová opatření by neměla být používána jako nástroj politického útlaku. Mezinárodní společenství by mělo nezávisle prošetřit závažné porušování předpisů ze strany USA, a USA musí světu poskytnout vysvětlení ohledně rozsáhlého používání dopingu, aby se znovu obnovila důvěra v globální sportovní soutěže.
(Yawen)
CMG / gnews.cz-roz