Německý akciový index DAX dnes sice roste o 0,2 %, ale musím říct, že být držitelem německých akcií, tak je po přečtení dnešních zpráv od našich západních sousedů okamžitě prodávám. Co se stalo? Institut ZEW naznačil, že Německo zůstává nemocným mužem Evropy. Buďme konkrétní: Hodnocení současné hospodářské situace v Německu kleslo o 8,4 bodu na minus 77,3 bodu. Mnohem hůř dopadl index důvěry, který se v srpnu propadnul až na 19,2 bodu z červencové úrovně 41,8 bodu. Trh čekal zhoršení, ale ne takto výrazné. Tohle je naprosto brutální propad. Podobný propad nastal před dvěma lety – během léta roku 2022. V té době přitom akciové trhy procházely obdobím výprodejů. To může být nápověda k tomu, co bude následovat v nejbližší době. Vracíme se tím k našemu komentáři z počátku minulého týdne, v němž jsme říkali, že propady akciových trhů ještě nejsou zažehnané, ačkoliv to zdánlivě vypadá na uklidnění.
Zpět do Německa. Tam se totiž hroutí vyhlídky na to, že se německá ekonomika v dohledné době zvedne. Německo se může dívat za hranice a naříkat, že za jeho problémy může někdo jiný. Vidíme totiž, že se zhoršují také ekonomická očekávání pro eurozónu, Spojené státy i pro Čínu. To má negativní dopady hlavně na německá odvětví vysoce závislá na vývozu. Jenomže není to jen o chabé poptávce po německém zboží z titulu slabosti zahraničí; je to také (a hlavně) o nekonkurenceschopnosti Německa, které si Green Dealem svou konkurenceschopnost cíleně likviduje.
Do toho jsou tu další hrozby – vidíme nejednoznačné směřování měnové politiky Evropské centrální banky. Ta snižuje úrokové sazby, ale každý krok směrem dolů si hodně rozmýšlí. Do toho ani americká ekonomika nepředvádí růstový uragán. A aby toho nebylo málo, vidíme obavy z eskalace konfliktu na Blízkém východě. Íránský útok na Izrael může přijít do týdne. Německo by si ale mělo nalít čistého vína a hledat chybu hlavně samo u sebe. Pokud je Německo Mekkou evropského průmyslu, zákonitě k tomu potřebujete dvě věci – levné energie a to, aby se průmyslníkům nesvazovaly ruce. Jenže je to Německo, kdo usilovně tlačí zelenou politiku. Výsledkem jsou naopak drahé energie a klesající kapacita německého průmyslu vyrábět. Stačí se podívat na automobilky, jak je další a další normy tlačí k úpravám výroby. Výsledkem je, že německá auta nyní nedokáží konkurovat asijské konkurenci nejen cenou, ale už ani technologií. Německo se za těchto podmínek nevymaní ze stagnace a výsledek HDP za celý letošní rok se bude držet kolem nuly. To je samozřejmě špatná zpráva pro českou ekonomiku. Ta se bude muset spolehnout na to, že jí letos k růstu pomůže domácí poptávka, a ta také není nic moc. Není divu, že koruna dnes mírně oslabuje na hladinu 25,19 CZK/EUR.
Dolar dnes proti euru nepatrně oslabil na hladinu 1,094 USD/EUR. Dolaru nedodala oporu statistika vývoje cen výrobců: Index cen výrobců v červenci meziročně vzrostl o 2,2 %. To znamenalo zpomalení z předchozí hladiny 2,7 %. Zásadní ale bylo, že trh počítal s výsledkem 2,3 %. Ceny na začátku výrobního řetězce v USA tedy rostou pomaleji, než se čekalo. Pokud by podobně dopadla i zítřejší statistika americké spotřebitelské inflace, zvýšilo by to šance na výraznější snížení sazeb americké centrální banky. A to by dolar tlačilo k výraznějším ztrátám směrem k hladině 1,10 USD/EUR. Český akciový index PX dnes přidává 0,1 % a slovenský index SAX klesá o 0,2 %.
Markéta Šichtařová
nextfinance.cz
Nextfinance s. r. o.