Zatímco děti počítají poslední dny letních prázdnin, investoři po celém světě netrpělivě čekají, co přinese slet centrálních bankéřů z celého světa v americkém středisku Jackson Hole. Toto sympozium centrální bankéři s oblibou využívají k vypouštění testovacích balónků. Stalo se mnohokrát, že guvernér centrální banky v horském středisku Jackson Hole jen tak mimo řečí naznačil, že se politika centrální banky brzy začne ubírat jiným směrem. Pak sleduje reakci trhu. Od letošního Jackson Hole se čeká, že šéf Fedu vyšle signál, že úrokové sazby v americké ekonomice brzy začnou klesat z více než 20letých maxim.
Proč se investoři nemohou dočkat letošního Jackson Hole? Není to tak dlouho, co prudce zklamala čísla z amerického trhu práce. Najednou investory ovládnul strach z toho, že americká ekonomika směřuje k pádu do recese. Akciové trhy mohutně padaly. Trh v panické reakci volal po výrazném snížení sazeb Fedu a rychlém zlevnění úvěrů. Dokonce se na Wall Street spekulovalo, zda Fed nezačne snižovat úrokové sazby i mimo svá naplánovaná zasedání. To se samozřejmě nestalo, protože ani nekolaboval bankovní sektor, ani ekonomiku neparalyzovala globální pandemie a podobně. Situace jednoduše nebyla tak závažná, aby centrální bankéři museli přistoupit k urgentní operaci.
Stačila poslední povedená americká data, konkrétně zlepšení indexu ISM ve službách, pokles počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebo růst maloobchodu a najednou v USA znovu vysvitlo slunce. V americké ekonomice se najednou znovu sází na měkké přistání, a nikoliv na pád do recese. Akciové trhy díky tomu téměř dohnaly své ztráty z posledních dní. Akciové indexy znovu leží
na dohled historických maxim. Jedna věc se ale nezměnila. Trh nadále sází na výrazný pokles úrokových sazeb v letošním roce. Ani tak nejde o to, jestli Fed v září srazí sazby dolů o 25 nebo 50 bazických bodů. Mnohem důležitější je to, jak dopadne letošní rok jako celek. No a tady se na trhu
sází na pokles sazeb o celý procentní bod do konce roku 2024. Všichni berou výrazné zlevněn úvěrů jako hotovou věc. No ale jak známe americké centrální bankéře, ti nebudou chtít slíbit takto výrazné snížení sazeb. Minimálně ne hned…
Co tím chceme naznačit? Že americké akciové trhy mohou znovu zamířit směrem dolů. Naopak dolar by mělo podpořit to, že jeho úroková atraktivita nemusí klesat tak rychle, jak se sází. Dolar po oslabení nad psychologickou hladinu 1,10 USD/EUR ve ztrátách nezastavila ani technická bariéra na úrovni 1,11 USD/EUR. Dolar je aktuálně tzv. přeprodaný. Je tedy zralý ke stahování posledních ztrát. Nakonec ale bude platit, že o osudu dolaru nerozhodne ani technika a ani slova centrálních bankéřů. Rozhodující budou činy centrální banky uskutečněné na základě přicházejících dat. Pozorně se proto bude sledovat report z amerického trhu práce, který spatří světlo světa na začátku září. My bychom si vsadili na mírné zpětné posílení dolaru, a ještě jedno kolo výraznějších výprodejů akciových trhů. Dnes dolar pouze stagnoval u hladiny 1,111 USD/EUR. Koruna naopak díky mírnému optimismu na trzích lehce posílila na hladinu 25,07 CZK/EUR. Znovu se tak o něco víc přiblížila k 25korunové hladině, u které byla naposledy na začátku července. Zatímco index pražské burzy PX dnes přidal 0,3 %, slovenský index SAX pouze stagnoval.
Markéta Šichtařová
nextfinance s. r. o.
nextfinance.cz