ŽENEVA – V Ženevě Výbor pro práva osob se zdravotním postižením, který dokončil projednávání zprávy Ukrajiny, ocenil úsilí státu chránit lidi se zdravotním postižením během války a také nastolil problém dětí, včetně dětí se zdravotním postižením, které byly násilně převezeny na území ovládaná Ruskem.
Válka vedla ke zvýšení počtu lidí se zdravotním postižením
Irina Postolovskaya, náměstkyně ministra sociální politiky Ukrajiny pro evropskou integraci a vedoucí delegace, která zprávu představila, uvedla, že rozsáhlá ruská invaze vedla ke zvýšení počtu lidí se zdravotním postižením. Dnes žije na Ukrajině 2,8 milionu lidí se zdravotním postižením, ale toto číslo se neustále zvyšuje kvůli vojenským operacím.
Pro Ukrajinu má prvořadý význam ochrana práv lidí se zdravotním postižením během války a zajištění jejich integrace do společnosti, zdůraznila.
Postolovskaja poznamenala, že ničivé důsledky rozsáhlé ruské invaze ovlivnily mnoho oblastí života na Ukrajině. Navzdory tomu byla vláda schopna poskytovat sociální služby všem ohroženým skupinám, včetně lidí se zdravotním postižením.
Děti odloučené od svých rodin
Expertka výboru Amalia Gamio vysvětlila, že hlavní otázky zájmu aktivistů v oblasti lidských práv se týkají dětí se zdravotním postižením, které čelily následkům ozbrojeného konfliktu a byly odloučeny od svých rodin. Členové výboru obdrželi zejména informace o nucené přepravě dětí, včetně dětí se zdravotním postižením, z území Ukrajiny na území pod ruskou kontrolou.
Ukrajinská delegace uvedla, že vláda spolupracuje se svými partnery, včetně Dětského fondu OSN (UNICEF), na usnadnění návratu dětí do oblastí pod ukrajinskou kontrolou. Vláda zahájila iniciativu „Vraťte děti“, aby usnadnila jejich návrat. Vracejícím se dětem byla poskytnuta celá řada služeb, včetně psychologické podpory, sociálních služeb a vzdělávání.
Boj proti institucionalizaci
Ve světle prohlášení ukrajinských úřadů, že upřednostňují deinstitucionalizaci, se Gamio zeptal delegace na opatření přijatá v této oblasti, a zejména se zeptal na výstavbu nových ústavů pro děti se zdravotním postižením.
Delegace uvedla, že deinstitucionalizace zůstává prioritou vlády. Pro zajištění rozvoje rodinných forem péče o děti včetně dětí se zdravotním postižením je vytvořeno koordinační centrum. Středisko zřídilo krajskou radu k zajištění koordinovaného postupu při deinstitucionalizaci, včetně zamezení vzniku nových institucí.
Ukrajinské úřady doporučily svým rozvojovým partnerům, že investiční prostředky by neměly jít do zařízení ústavní péče, ale měly by být místo toho použity na rozvoj veřejných služeb na podporu dětí se zdravotním postižením.
un.org / gnews.cz-jav_07