USA – Index spotřebitelských cen (CPI) v USA, klíčový ukazatel inflace, v srpnu klesl na 2,5 procenta, což připravuje půdu pro Federální rezervní systém, centrální banku země, aby na svém příštím zářijovém zasedání možná začala snižovat úrokové sazby.
Důkaz, že inflace se pohybuje směrem k 2procentnímu cíli centrální banky, je vítanou zprávou pro politiky a průměrnou domácnost v USA, protože životní náklady konečně klesly.
Vzhledem k tomu, že cenové hladiny v USA klesají na tříleté minimum, je nejvyšší čas, aby představitelé Fedu zvrátili svou politiku zpřísňování měnové politiky, jinak budou pod tlakem zvýšených úroků ohroženy trh práce země a celá ekonomika. Sazby se aktuálně pohybují na 23letém maximu 5,25 až 5,5 procenta.
Údaje CPI představují jeden z posledních hlavních ekonomických ukazatelů zveřejněných před důležitým zasedáním Federálního rezervního systému příští týden a dláždí cestu pro očekávané snížení referenčních sazeb o čtvrt procentního bodu. V červenci byla hodnota CPI 2,9 procenta.
“Nastal čas (pro změnu politiky),” oznámil Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému minulý měsíc na velkém fóru o měnové politice v USA. Z červencových 2,9 procenta na srpnových 2,5 procenta je americká inflace skutečně na “udržitelné cestě” zpět k normálu.
Vysoké úrokové sazby fungují jako brzda ekonomického motoru, protože závratné výpůjční náklady omezí podniky a domácnosti, aby požádaly o bankovní úvěry, což způsobí zpomalení ekonomické aktivity. Světové centrální banky vždy usilovaly o takzvané „měkké přistání“ pro vyhrocenou ekonomiku, kde je inflace omezena a zároveň je zamezeno recesi.
Ale dosáhnout „měkkého přistání“ není nikdy snadné. V současné době jsou investoři po celém světě “nervózní” do doby, než se Federální rezervní systém příští týden dohodne na snížení sazeb. Ačkoli většina očekává snížení o čtvrt procentního bodu, důvod pro snížení o půl procenta je hmatatelný.
Americký trh práce již není silný. Existují známky toho, že lidé, kteří práci potřebují, mají větší potíže ji získat, a počet Američanů považovaných za dlouhodobě nezaměstnané – tedy těch, kteří jsou bez práce déle než šest měsíců – vzrostl. V průzkumech pracovníci říkají, že jsou méně přesvědčeni než v roce 2023, že pokud přijdou o práci, mohou rychle získat novou.
Minulý měsíc nevýrazná zpráva o trhu práce vyvolala obavy z bezprostředního ekonomického poklesu, což způsobilo, že americký akciový trh se prudce propadl do čela zuřivých výprodejů. Od té doby se množí kritika, že americká centrální banka příliš dlouho nepřiměřeně kontrolovala inflaci, což ohrožuje její trh práce. Představitelé Fedu dříve uvedli, že prudší zhoršení na trhu práce by mohlo centrální banku přimět k agresivnějšímu snižování sazeb.
Jak přibývají důkazy, že inflace se nyní vrací zpět na 2,5 procenta, kritici říkají, že politici Fedu by měli okamžitě obrátit svou pozornost od zkrocení cenových tlaků k podpoře trhu práce a ekonomiky.
V systému ekonomického průzkumu USA však vzniká příliš mnoho protichůdných údajů. Takzvané jádro CPI, které vynechává kolísavé ceny energií a potravin, bylo vyšší, než trh očekával, a v srpnu vzrostlo o 0,3 procenta. Nárůst byl způsoben především 0,5procentním nárůstem indexu bydlení, který sleduje výdaje amerického realitního sektoru.
A toto „jádro“ CPI přitahovalo pozornost investorů, což je také pečlivě sledováno tvůrci politiky Fedu. Po oznámení „core“ CPI investoři zvýšili své sázky na snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu a snížili sázky na snížení o půl procenta.
Je zřejmé, že politici Fedu nechtějí příliš rychle škrtat, protože se pravděpodobně obávají, že by to mohlo ekonomiku znovu zahřát a z inflace by se stal trvalý problém. Nejistota měnové politiky USA bude přirozeně i v následujících měsících vést k volatilitě globálních trhů.
Wen Sheng Global Times / Tian Yi, Liang Jun / gnews.cz-roz_07