Velvyslanec ČLR v Jihoafrické republice Wu Peng – TDS Photo
PRETORIE – Celkem 51 afrických vedoucích představitelů a prezident Xi Jinping se sešli, aby se opět zavázali k zásadnímu skoku v modernizaci a kvalitním rozvoji Afriky. Summit afrických zemí a Číny, který se konal od 4. do 6. září, byl největší diplomatickou akcí, kterou Čína v posledních letech hostila. Tato událost je dalším důkazem nejen závazku Číny vůči Africe, ale i ukázkou schopností a možností jejích obyvatel úspěšně uspořádat a řídit akci takového rozsahu.
Na akci, kterou po skončení FOCAC uspořádal jihoafrický Národní tiskový klub v Pretorii, se velvyslanec Číny v Jihoafrické republice Wu Peng podělil o své myšlenky a shrnul výsledky. Velvyslanec Wu upozornil na důraz prezidenta Xi na vztahy mezi Čínou a africkými zeměmi, které jsou nyní nejlepší v historii. Rostoucí důvěra mezi čínsko-africkou komunitou může vést pouze k posílení vztahů, protože víra mezi africkými národy a regionálními orgány prohlubuje integraci kontinentu. Afrika má všechny zdroje, lidi, většinou mladé a energické, potenciální kapacity a schopnosti napodobit fenomenální pokrok Číny a doplnit ji jako rovnocenného globálního partnera.
Tajemství čínského úspěchu je jednoduše založeno na důvěře, kterou čínský lid jako společenství projevuje správě a vedení své země. Celý demokratický proces je ukázkou toho, jak pravidelné konzultace a budování konsensu umožnily čínské vládě naplnit přání lidu a dosáhnout výsledků. Tento druh správy zaměřené na lidi je cílem africké Agendy 2063. Jejím cílem je integrovat a zefektivnit byrokracii více než 50 afrických států a prostřednictvím realizace zóny volného obchodu AfCFTA urychlit obchod mezi africkými společenstvími i uvnitř nich.
Čína se nyní zavázala ke strategickému partnerství s 53 z 54 afrických zemí. Vzhledem k posílení spolupráce a vztahů mezi africkými regionálními bloky by se dohody měly promítnout do regionální spolupráce, která výrazně zvýší účinnost a efektivitu partnerství. Projekty Iniciativy pásu a cesty (BRI), které již byly vytvořeny, rovněž získají větší kapacitu a schopnosti, neboť dojde k propojení logistiky a infrastruktury. Propojení Afriky bude dalším impulsem pro „charakteristický znak spolupráce Číny s Afrikou, kterým byla vždy ochota plnit sliby a podnikat reálné kroky,“ vysvětlil velvyslanec Wu.
V posledních letech Čína a Afrika společně realizovaly „Deset plánů spolupráce“, „Osm hlavních iniciativ“ a „Devět programů“, které přinesly hmatatelné výhody stovkám milionů lidí.
„Tentokrát prezident Xi Jinping oznámil Desatero partnerství na příští tři roky, v němž jsou uvedeny konkrétní a měřitelné cíle, které prohloubí spolupráci mezi Čínou a Afrikou a dodají nový impuls modernizaci v zemích globálního Jihu,“ uvedl Wu.
Čína pozve 1000 členů afrických politických stran na návštěvu Číny, poskytne nulové celní zacházení všem výrobkům z 33 nejméně rozvinutých afrických zemí, vybuduje podpůrnou infrastrukturu pro 10 průmyslových parků, uskuteční 30 projektů infrastrukturního propojení, provede 1000 „malých a krásných“ projektů na zajištění obživy, zahájí 20 programů zdravotnických zařízení a léčby malárie, vyšle 500 zemědělských odborníků, zahájí 30 projektů čisté energie a vytvoří nejméně milion pracovních míst pro Afriku.
Velvyslanec Wu poukázal na konkrétní iniciativy, mezi něž patří rozšíření plánu spolupráce mezi Afrikou a odborným školstvím, nabídka 60 000 vzdělávacích příležitostí, pozvání 1000 afrických odborníků v oblasti kultury a cestovního ruchu do Číny ke studiu, zřízení platforem pro mediální a kulturní výměnu v Africe, pokračování programu Centra tiskové komunikace Čína-Afrika a vyhlášení roku 2026 „Rokem mezilidských výměn Čína-Afrika“.
Na realizaci „deseti akcí partnerství“ poskytne čínská vláda finanční podporu v celkové výši 360 miliard jüanů RMB. To zahrnuje 210 miliard jüanů úvěrové linky, 80 miliard jüanů pomoci v různých formách a nejméně 70 miliard jüanů investic čínských podniků v Africe.
„Kromě toho bude Čína povzbuzovat a podporovat africké země při vydávání pandích dluhopisů v Číně se zaměřením na pomoc africkým zemím při dosahování inkluzivního a udržitelného rozvoje,“ zopakoval velvyslanec Wu.
Afrika je kontinentem s největším počtem zemí a hranic a je také známá tím, že se zde odehrává nejvíce ozbrojených konfliktů, které stále pokračují. Politické programy postkoloniálních režimů jsou dobře zdokumentovány, přesto je na celém kontinentu pouze jedna jaderná elektrárna. Zdá se to být ironické, protože má všechny prostředky na výstavbu, pohonné hmoty, správu a údržbu flotily jaderných elektráren, které zásadně změní Afriku a životy Afričanů v mnoha ohledech. V kombinaci s dostatkem čisté zelené energie by tak africký růst mohl dokonce předstihnout úžasný pokrok samotné Číny. Agenda 2063 se usilovně snaží „umlčet zbraně“ na kontinentu, protože mír a stabilita umožní realizovat „Afriku, kterou chceme“, tedy Afriku prosperující po všech stránkách.
Mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya se podělil o své názory na státní návštěvu prezidenta Cyrila Ramaphosy v Číně a FOCAC – TDS Photo
Cestování, cestovní ruch, pohostinství, sport, rekreace, zdraví, wellness, odpočinek, relaxace, koníčky, umění, kultura a zábava mohou být podnětem pro tvůrčí inovace, a pokud jsou dobře koordinovány, mohou být konečným svorníkem, který soudržně a udržitelně spojuje lidi tváří v tvář jejich rozmanité kráse. Volný čas vytvořený díky kvantovému technologickému pokroku a efektivnímu a účinnému využívání energie může podnítit rozvoj rekreačního a tvůrčího průmyslu, který je osvědčeným generátorem příjmů a tvůrcem pracovních míst, a pokud se do těchto odvětví nasměrují zdroje odkloněné od politických konfliktů, mohou se stát přínosem pro harmonické soužití.
Progresivní a proaktivní role zpravodajských médií se dostala do centra pozornosti, když se novináři z různých médií podělili o své zkušenosti z účasti na FOCAC a z doprovodu jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy na jeho státní návštěvě Číny. Hodnota médií ve společnosti je neustále pod drobnohledem. Oživení a omlazení jejich role je na dosah ruky, protože se zkoumá správné chápání informací a komunikace a roste segmentace trhu publika, obohacená zejména o množství jazyků a množství komunikačních platforem.
Čína si uvědomuje, že lidé jsou pro správu věcí veřejných a pokrok zásadní, protože zaujímá vedoucí postavení v celosvětovém měřítku. Čína citlivě reaguje na kritiku, aby mohla konstruktivně reagovat a aktivně jednat. Nadšení lidu sdílet zkušenosti je součástí její kolektivní ideologie, která povzbuzuje ostatní, aby čerpali z jejích úspěchů a zkušeností a učili se a zlepšovali chybné kroky.
The Diplomatic Society/ gnews – RoZ_07