BUDAPEŠŤ – Horní tok Dunaje rychle klesá, v pondělí bylo třeba chránit 510 kilometrů řeky, v neděli o 200 kilometrů méně, uvedl v úterý ráno na tiskové konferenci premiér Viktor Orbán.
Uvedl, že během dne bude povodeň kulminovat u Moháče a opustí zemi, „vyprovodíme ji“, takže od středy bude v redukované podobě pracovat i operační tým. Uvedl, že do ochranné operace je zapojeno pouze 1847 lidí, což je méně než v pondělí, kdy jich bylo 4458. Orbán uvedl, že srážky, které se tento týden očekávají, neovlivní průběh přílivové vlny, takže je důvod doufat, že příliv neprotrhne žádné místo v systému přehrad.
Premiér uvedl, že již není problém ochránit jakýkoli bod nad Budapeští a že hlavní město lze považovat za „vyňaté“. Dále uvedl, že Dunaj ustoupil o více než metr u Mosonmagyaróváru, o 221 centimetrů u Györu, o 293 u Komáromu, o 235 u Esztergomu, o 190 u Vácu a o 162 u Budapešti a že hladina již klesla u Báje.
Podle premiéra může být ostrov Nagy-Pandúr v Báji chráněn až do výšky hladiny 850 centimetrů, ale voda je nyní o 75 centimetrů vyšší; domy postavené v záplavové oblasti jsou napadány vodou. Při letošních povodních na Dunaji byly na 40kilometrovém úseku řeky postaveny dočasné zábrany a na 4600 metrech byly vybudovány mobilní protipovodňové stěny, uvedl.
Uvedl, že byly použity dva miliony pytlů s pískem a 32 000 metrů krychlových, tedy 55 000 tun písku.
Zdůraznil, že byl nařízen příkaz k provedení prací na rekultivaci a že pytle, které nebudou použity při obranných pracích, budou vráceny do obecních a státních skladů. Písek z nevyužitých pytlů bude vysypán a tyto pytle budou použity při příští povodni, „která, jak doufáme, bude za dlouho“.
Zabudované pytle, které nebyly v kontaktu s vodou, jsou považovány za odpad a budou podle toho zničeny, zatímco pytle, které byly v kontaktu s vodou, jsou považovány za nebezpečný odpad a budou zničeny v souladu s předpisy o ochraně veřejného zdraví, dodal.
Orbán také uvedl, že vodohospodářský odbor zmobilizoval téměř dva tisíce lidí, správa katastrof 1760, obrana dva tisíce, 24hodinová pohotovost čtyři tisíce a policie 420. V posledním případě je dobré, že je to nízké číslo, protože to znamená, že žádní policisté nemuseli být odkloněni z povinností veřejného pořádku na ochranu před povodněmi, řekl. Dodal, že „nebudeme debatovat o počtu dobrovolníků, bylo jich hodně, je dobré, aby jich bylo co nejvíce“.
Upozornil také, že třetí povodňová pohotovost byla vyhlášena pro celkem 403 kilometrů.
Upozornil, že pohotovost nad třetím stupněm, který představuje bezprostřední povodňové nebezpečí, byla nařízena asi na 40 km.
Uvedl, že od 21. září vodohospodáři ujeli 5 500 kilometrů, přičemž monitorovali jim přidělené úseky. Zdůraznil, že to je zhruba dvojnásobek celkového úseku maďarské hranice.
Poznamenal, že si také spočítal, že on sám urazil 1 687 kilometrů, „ale měl jsem lepší práci než vodní inspektoři, protože oni chodili pěšky a já mohl řídit“. Dodal, že je to stejná vzdálenost, jako kdyby jel do Tallinnu v době protipovodňové ochrany.
Nejdůležitějším rysem ustupujícího přílivu bylo, že vykazoval rozdíl hladiny šest a půl metru oproti předchozímu stavu před povodní, řekl. Jako příklad uvedl, že v Budapešti byla 13. září hladina vody 205 centimetrů, zatímco maximální hladina byla 830 centimetrů. Dodal, že hladina vody v Dunaújvárosu stoupla z 60 centimetrů na 677 centimetrů, zatímco v Báji stoupla ze 173 centimetrů na více než devět metrů. Při pohledu na průměr obcí se hladina vody během několika dní zvedla ze 141 centimetrů na 797 centimetrů, tedy o osm metrů, uvedl.
Orbán poděkoval všem za jejich práci při ochraně před povodněmi.
V odpovědi na otázku uvedl, že spolupráce mezi místními úřady a orgány zapojenými do ochrany obyvatelstva během povodní byla příkladná, a poděkoval starostovi Gergelyi Karácsonymu za spolupráci.
Na otázku, zda hlavní město dostane dosud zablokovaných 6 miliard forintů na Řetězový most a tunel, premiér odpověděl, že každý dostane vše, co si zaslouží a co mu náleží, a že to platí i pro hlavní město.
Uvedl, že během nedávných povodní navštívil celý úsek Dunaje a že se mu zdálo rozumné postavit na několika místech mobilní zábrany, aby při příští povodni nebylo třeba pytle s pískem.
Dodal, že jsou úseky, kde mobilní zábrany postavit nelze, ale jejich délka by se dala výrazně zkrátit. Zdůraznil také, že výstavba systému mobilních bariér „není levná“, ale „nezruinuje banku“ maďarského státního rozpočtu, takže pokud bude od vodohospodářů obdržen dobře načasovaný návrh, mohou být tyto investice realizovány v příštím roce.
Pomoc EU na odstraňování povodňových škod je jako psí večeře: je lepší ji neočekávat, ale pokud bude poskytnuta, poděkujeme, odpověděl premiér na otázku, kolik z 10 miliard eur z EU na odstraňování povodňových škod bude Maďarsko potřebovat. Orbán řekl, že je to důležitá „sociálně psychologická věc“, že „my Maďaři, my všichni, bychom si měli zvyknout na to, že můžeme počítat jen sami se sebou“.
„Sinn Féin, mohl bych říci, kdybych hledal spřízněné národy,“ řekl s odkazem na název severoirské politické strany, což znamená my sami. „Co vyřešíme my, to vyřešíme, co nedokážeme vyřešit sami, to za nás nikdo neudělá,“ poznamenal.
Ohledně výstavby případné soustavy přehrad na Dunaji Orbán řekl, že vždy podporovali přehrady postavené souběžně s řekou, ale ne přehradu postavenou napříč řekou. Místo toho dodal, že bychom měli mít ochranný systém, sestávající z vynikajících vodohospodářských odborníků a vybudovaný podél Dunaje, který nám umožní odvádět občas narůstající masy velké vody.
Připomněl, že Maďarsko je jedinou zemí, kde Dunaj nepřekračuje žádná přehrada, zatímco hladiny vody nad námi i pod námi jsou všude regulovány. Takové přehrady jsou nevratným zásahem a škody na volně žijící přírodě mohou být nenapravitelné, varoval. Podle něj mají Maďaři k Dunaji a Tise zvláštní vztah, „považují je za posvátné věci“, a proto by měla být jejich posvátnost co nejdéle zachována.
S odkazem na vodovod Bős-Nagymaros, který byl plánován v 80. letech, ale nikdy nebyl postaven, uvedl, že jednání se Slováky o urovnání sporů, které jsou otevřené od 80. let, jsou v plném proudu z mezinárodněprávního hlediska a že v blízké budoucnosti může snadno dojít k slovensko-maďarské dohodě bez nutnosti výstavby přehrady.
„Dobrých zpráv je přece tak málo, ne?“ ptá se. – odpověděl premiér na otázku, proč musí ochrana před povodněmi zaujímat tak významné místo ve vládní komunikaci. Zdůraznil, že v oblasti ochrany vše funguje dobře, „všechno funguje“.
Na otázku, proč, když podle mluvčího vlády je nešťastné využívat ochranu před povodněmi k politickým účelům, bylo na reklamu na facebookové stránce Viktora Orbána vynaloženo 30 milionů forintů z veřejných peněz, Orbán odpověděl, že lidé musí být v době povodní informováni, a čím větší problém, tím více. Je to povinnost a vláda má pravdu, řekl.
Uvedl také, že spolupráce se srbskými úřady probíhá, ale že o pomoc při ochraně před povodněmi zatím nepožádaly.
miniszterelnok.hu / gnews.cz-jav