Po týdnech zdánlivě špatné publicity, kterou si sám způsobil, se nový britský premiér Keir Starmer na své první konferenci Labouristické strany od červencového volebního vítězství pokusil restartovat své vedení.
Starmer se ocitl pod tlakem kvůli svému rozhodnutí omezit příspěvky na zimní palivo pro seniory a využívání darů na oblečení a pohoštění, což zdaleka není takový začátek jeho premiérské funkce, v jaký doufal.
Dvaašedesátiletý Starmer ve svém hlavním projevu delegátům strany v severoanglickém Liverpoolu řekl, že náklady na nápravu nedostatků ve veřejných financích budou spravedlivě rozděleny a že všechny politiky jeho vlády budou i nadále řádně financovány.
„Chápu, že mnohá rozhodnutí, která musíme přijmout, budou nepopulární….ale náklady na zaplnění černé díry v našich veřejných financích budou spravedlivě rozděleny. To, že všichni chceme nízké daně a dobré veřejné služby, neznamená, že lze ignorovat železný zákon správného financování politiky, protože to nelze,“ řekl.
Poté, co byl v posledních týdnech kritizován odborníky za zjevný nedostatek podrobných plánů, se Starmer opřel do sporného tématu migrace, které trápí po sobě jdoucí vlády.
Převzetí kontroly zpět
Starmer vysvětlil, že se na lidi znepokojené imigrací nedívá stejně jako na ty, kteří se v létě bouřili, a řekl, že minulá konzervativní vláda navrhla „imigrační systém záměrně reformovaný tak, aby se snížila kontrola“.
Řekl: „Pokud chcete mít zemi pod větší kontrolou, pokud chcete lépe řídit velké síly, které ovlivňují vaši komunitu, ať už jde o migraci, změnu klimatu, právo a pořádek nebo bezpečnost na pracovišti, pak to znamená rozhodnější vládu, a to je argument labouristů.“
Starmer rovněž naznačil, že ministři jsou připraveni na boj s takzvanými „nimby“ ohledně nutnosti výstavby elektrických stožárů po celé britské krajině, aby byla zajištěna dostupná elektřina.
Oznámil, že nová státem podporovaná energetická společnost GB Energy bude mít sídlo v Aberdeenu, třetím největším skotském městě, a další dvě v Edinburghu a Glasgow.
Starmera během jeho projevu přerušil jeden z protestujících, který křičel o Gaze, ale když odpověděl něčím, co znělo jako dobře nacvičené fráze, sklidil jásot: „Tenhle chlapík má zřejmě propustku z konference 2019. Změnili jsme stranu. Zatímco on protestoval, my jsme měnili stranu, proto máme labouristickou vládu.“
Ale právě v otázce Gazy premiér klopýtl, když omylem vyzval bojovníky Hamásu, aby vrátili „párky“, a ne rukojmí (the sausages – the hostages), než se opravil.
Starmer vyzval ke zdrženlivosti a deeskalaci na izraelské hranici s Libanonem, stejně jako k příměří v Gaze a k dvoustátnímu řešení.
Vnitřní kritika
Necelé tři měsíce poté, co Starmer získal většinu 174 křesel, se již musí vyrovnávat s kritikou zevnitř své strany.
GB Energy je stěžejní politikou labouristické vlády. Nebude dodávat elektřinu přímo domácnostem, ale místo toho plánuje rozvíjet, investovat a vlastnit projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
Od dubna 2020, kdy se Starmer stal předsedou labouristů, přivedl stranu do středu a marginalizoval nebo vyčistil levicové křídlo včetně svého předchůdce, socialisty Jeremyho Corbyna.
Hnutí Momentum, které podporovalo Corbyna a volalo po socialistické vládě, ztratilo značný vliv na předsednictvo strany a v současnosti má jen malý vliv.
Od získání moci Starmer vládne železnou pěstí svým více než 400 poslancům v dolní komoře Dolní sněmovny.
V červenci neváhal sedm z nich suspendovat za to, že hlasovali proti kontroverznímu omezení přídavků na děti.
Vedení strany v pondělí odložilo na poslední den konference, kdy již mnoho členů odjelo, hlasování, které předložily dva odborové svazy, proti zrušení příspěvků na pohonné hmoty pro důchodce.
Momentum odsoudilo rozhodnutí odložit hlasování jako „ubohý manévr stranické elity, která se bojí vlastních členů“.
Odbory, tradičně velcí finanční podporovatelé labouristů, vyslovily kritiku nové vlády, zejména kvůli zimním platbám za pohonné hmoty, ale zatím nezpůsobují příliš velké potíže.
CGTN/ gnews – RoZ_07
FOTO – Facebook