Američtí ekonomové a analytici varují, že série nových cel na dovoz z Číny způsobí řadu neblahých důsledků. Tato cla, která mají vstoupit v platnost 27. září, zahrnují 100% clo na čínská elektrická vozidla, 50% na solární články a 25% na ocel, hliník, baterie pro elektromobily a klíčové nerostné suroviny.
Jason Oxman, prezident washingtonské Rady pro informační technologie, tento krok kritizoval. Uvedl, že USA se opakovaně uchylují k dalším clům a ignorují obavy průmyslu ohledně ekonomických dopadů a odolnosti dodavatelského řetězce.
„Americká cla již od svého zavedení stála americké podniky a spotřebitele 221 miliard dolarů,“ dodal Oxman ve svém prohlášení.
Gary Hufbauer, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, v rozhovoru pro tiskovou agenturu Xinhua upozornil, že obchodní politika USA omezuje přístup Američanů ke kvalitním a cenově dostupným zahraničním výrobkům. Nová cla připraví americké spotřebitele o právo kupovat cenově výhodné čínské elektromobily.
William Alan Reinsch, vedoucí poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia, varoval, že cla by mohla dále ztížit schopnost Spojených států využít komparativní výhody Číny v oblasti výroby ekologických technologií. To by zase mohlo ztížit úsilí USA o přechod na obnovitelné zdroje energie.
„Liberalizace obchodu s Čínou by umožnila americkým výrobcům výrazně rozšířit provoz díky přístupu k levnějším vstupům a poskytnout spotřebitelům cenově dostupné zboží nezbytné pro dosažení cílů dekarbonizace,“ uvedl Reinsch ve své analýze.
Reinsch dodal, že cla rovněž poukazují na nesoulad v dekarbonizačních politikách USA. Byla zavedena právě v době, kdy americké ministerstvo financí vydalo konečná pravidla týkající se ustanovení o čistých vozidlech v rámci zákona o snižování inflace, která nabízejí dodatečnou flexibilitu při získávání minerálů a baterií. Tento rozporuplný přístup ukazuje, že vláda USA má problémy s přijetím jednotné strategie pro urychlení ekologického přechodu.
Jeffrey Sachs, ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě, v rozhovoru pro tiskovou agenturu Xinhua uvedl, že svět by se měl vyvarovat pádu do začarovaného kruhu protekcionismu. Spojené státy odcházejí od svých mezinárodních závazků a porušují mezinárodní ekonomická a obchodní pravidla. „Čína a další země by měly důrazně bránit mezinárodní obchodní systém a zachovat otevřenost světového obchodu,“ dodal.
CGTN/ gnews – RoZ_07
2 komentářů
Sankce, které jsou zcela zbytečné, protože brzdí společenský a hlavně ekonomický rozvoj, a doposud byly zneužívány Západem jako politický a ekonomický nástroj, musí skončit. Západ, a hlavně USA, není stále ochoten připustit, že přišla nová dějinná epocha lidstva, která s sebou přinesla zcela nový globální multipolární civilizační systém. Nejen samotní ekonomové, politici a odborníci, ale většina z celého světa si už zcela jasně uvědomuje, že období sankcionování bylo dost.
Každá akce vyvolává reakci, takže jestli bude Čína nucena reagovat na sérii celních opatření ze strany Západu, USA a EU, poškodí to především je samotné, to je bezesporu. Vidíme to například u uvalených sankcí proti Ruské federaci, které na jednu stranu sice ruskou ekonomiku zatěžují, ale ve výsledku ji nutí hledat různá řešení, a jejich ekonomika, vzhledem k tomu, že je součástí BRICS, sankce činí kontraproduktivní a neúčinné vůči tomu, komu byly určeny. A nepomůže Západu, USA ani Evropské unii Čínu obviňovat, že to byla právě ona, kdo zavedl cla na zboží. To je pouhý důsledek, na kterém Čína nemá vůbec žádný zájem, což trpělivě dlouhá léta dává najevo.
Čína je tak významný a velký ekonomický trh, a společenství BRICS je dnes tak mocnou alternativou, že je zcela nesmyslné zavádět jakékoliv sankce a cla, například na čínské elektromobily. Clo na elektroauta je jen nesmyslným bráněním ekologickým programům budoucnosti. A Čína pro ekologii ve své globální zodpovědnosti dělá ze všech velmocenských zemí už dlouhá léta nejvíce. Nehledě na to, že tyto výsledky ekologických programů už reálně můžeme vidět. A navíc je pokrytecké, když USA a Evropská unie na veřejnosti mluví o ekologii, ale ve skutečnosti si z toho dělají jenom jakýsi bankovní byznys, který používají jako politický nástroj.