Generální tajemník OSN António Guterres na summitu OSN pro budoucnost uvedl, že ho těší, že všechny země posilují jednotu a společně čelí stále vážnějším krizím a výzvám.
Jedná se o jedno z nejvýznamnějších vysokých zasedání OSN v letošním roce. Jakou budoucnost potřebuje lidstvo? Jak budujeme lepší budoucnost? O tom celý svět přemýšlí.
V první den schválily všechny strany „Smlouvu pro budoucnost“ a její přílohy „Globální digitální smlouvu“ a „Deklaraci o budoucích generacích“. Smlouva ztělesňuje odhodlání a ochotu všech stran reformovat systém mezinárodní správy, oživit multilateralismus a lépe reagovat na výzvy. Je všemi stranami považována za „milník“, který maluje plán budoucího rozvoje světa.
Čína jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN pevně podporovala uspořádání Summitu pro budoucnost. Jestliže „Smlouva pro budoucnost“ hledá odpovědi na to, jaký svět bychom měli vybudovat a jak takový svět vybudujeme, pak řada důležitých iniciativ a mnohostranných akcí, které Čína v posledních letech předložila v mezinárodním společenství, je nanejvýš v souladu s původním záměrem Smlouvy.
„Čína se stala důležitým pilířem multilateralismu a naším účelem praktikování multilateralismu je vybudovat společenství se sdílenou budoucností lidstva,“ poznamenal generální tajemník OSN Guterres. To také inspiruje lidi: bude-li v mezinárodním společenství více uplatňován koncept společenství se sdílenou budoucností lidstva, budou snáze řešitelné globální výzvy, které sužují lidi, a vyhlídky na „Smlouvu pro budoucnost“ budou optimističtější.
Číňané říkají: „Cesta je dlouhá a těžká, cíle dosáhneme, pokud stále jdeme kupředu.“ Dokud se všechny strany budou držet ducha smlouvy, přemýšlet o problémech, a rozhodovat se na základě sdílené budoucnosti, nahradí rozdělení jednotou, nahradí konfrontaci spoluprací a exkluzivitu nahradí tolerancí, lepší svět nebude snem.
CMG/ gnes – RoZ_07