GAZA – Dvanáctiletý palestinský pacient s amputovanou nohou Samih Abdul Wahid se v centrální části pásma Gazy denně potýká s problémy, když používá pouze pravou nohu. Před sedmi měsíci si izraelský útok ve městě Gaza vyžádal nejen jeho levou nohu, ale také životy jeho rodičů, a připravil ho tak o naději do budoucna.
„Výbuch způsobil, že se kolem mě vytvořil obrovský bílý mrak, který pak zčernal, když jsem se probudil v nemocnici, byla moje noha pryč, stejně jako moji rodiče,“ vypráví Abdul Wahid.
Po dvouměsíční léčbě v nemocnici nyní Abdul Wahid žije se svou tetou pod provizorním stanem na pláži v Deir al-Balah, městě vzdáleném více než 14 km jižně od města Gaza. Aby si mohl obstarat jídlo z nejbližšího trhu, musí ujít nejméně 2 km o berlích a každý krok mu připadá jako boj.
„Přál jsem si, aby mě zabili,“ naříkal chlapec a jeho hlas zněl sotva šeptem. „V tomhle strašném životě mi nezbývá nic jiného než se stát přítěží pro společnost.“
Od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v Gaze 7. října 2023 bylo podle zdravotnických úřadů v Gaze zabito více než 41 800 Palestinců a více než 96 900 jich bylo zraněno, přičemž značnou část z nich tvoří děti a ženy.
Světová zdravotnická organizace v polovině září odhadla, že nejméně 22 500 z těchto zranění „mění život“ a vyžadují dlouhodobou rehabilitaci. Mezi nimi převažují těžká zranění končetin, jejichž počet se pohybuje mezi 3000-4000 amputacemi.
»Většina pokusů o záchranu končetin před amputací selhala kvůli hlubokým zraněním, těžkým infekcím a zejména neobvyklým zraněním způsobeným zbraněmi,« uvedl pro Xinhua Marwan Al Hams, ředitel polních nemocnic v Gaze.
Kromě toho se podle Al Hamse lékaři potýkají se značnými problémy při záchraně zraněných kvůli nedostatku zdravotnického materiálu. „Pracujeme v hrozných podmínkách a jsme nuceni činit bolestivá rozhodnutí týkající se amputací,“ dodal lékař.
Psychické trauma z amputace je často hluboké a dlouhodobé.
„Snil jsem o tom, že budu jako fotograf zaznamenávat život v Gaze, ale teď mi ruce vyletěly do povětří a můj sen se zničil,“ naříká Diaa al-Odaini, patnáctiletý chlapec z Deir al-Balah, který při nedávném izraelském útoku přišel o obě ruce.
Podle Al Hamse čelí amputovaní pacienti, jako je al-Odaini, v Gaze značným problémům při získávání odpovídající péče. Vyhledání léčby a získání protéz v zahraničí pro ně zůstává omezenou možností, jak obnovit naději na život.
XINHUA/ gnews – RoZ
FOTO – Xinhua/ Rizek Abdeljawad