S vítězným plánem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nemůžete vyhrát, můžete jen prohrát, a proto se ho neúčastníme, prohlásil premiér Viktor Orbán v pořadu Dobré ráno, Maďarsko rádia Kossuth.
Podle premiéra se EU, pokud jde o válku na Ukrajině, skládá ze dvou skupin: „Jsou tu ti druzí a pak jsme tu my“. Maďarsko hned na začátku oznámilo, že se nechceme účastnit válečného úsilí, zatímco ostatní země EU se války účastní, poznamenal. Nejsou zapojeny do přímého střetu s Ruskem, protože mezi nimi je Ukrajina, a tak Ukrajinci bojují na frontě a Ukrajinci tam umírají. Ve skutečnosti se však EU chová jako válčící strana, zdůraznil a dodal, že Maďarsko dalo na začátku jasně najevo, že je to chybná strategie, tuto válku nelze vyhrát a místo toho je třeba jednat.
Dodal, že se musíme snažit válku co nejdříve ukončit, abychom minimalizovali počet obětí a územní ztráty Ukrajiny a také abychom se my Maďaři a Evropané obecně mohli vrátit k mírovému životu. Abychom nemuseli posílat miliardy dolarů a eur do války a pálit je tam, abychom nemuseli uvalovat sankce, abychom nezničili evropský obchod a evropský energetický systém, abychom nevytvořili situaci, kdy ceny energií porostou a vyvolají nebetyčnou inflaci, a abychom nevytvořili situaci, kdy v evropské ekonomice bude cena plynu čtyřikrát až pětkrát vyšší než v Americe, uvedl Orbán maďarský postoj a dodal, že „jsme také řekli, že to skončí porážkou“.
Nyní podle něj ostatních 26 zemí EU slyšelo – v šoku – projev prezidenta Zelenského o tom, že má vítězný plán. „Ale co měl předtím?“ zeptal se. „To, co dosud existovalo jako plán, se ukázalo být plánem porážky; nyní od toho chtějí přejít k plánu vítězství,“ řekl Orbán a zdůraznil, že se toho neúčastníme, přejeme si, aby se ukázalo, že Ukrajinci mají pravdu, ale s tímto plánem vítězství nelze vyhrát, lze jen prohrát.
V reakci na zprávy v tisku o ukrajinských plánech na vývoj jaderné bomby Orbán uvedl, že to, co slyšel osobně od prezidenta Zelenského, v něm nevzbudilo dojem, že by Ukrajinci vážně uvažovali o tom, že se stanou jadernou mocností. „Ale samotná možnost je děsivá,“ poznamenal a dodal, že to jasně ukazuje na vážnost situace, že ukrajinský plán, který možná ani neexistuje, může vyvolat vlny paniky mezi členy evropské veřejnosti. Všichni cítí, že jsme tak blízko možnosti vypuknutí války v celé Evropě, že tato situace slouží jako živná půda i pro takovéto poloinformace. „Naše služby usilovně pracují na objasnění toho, zda Ukrajina skutečně má plán na vybudování jaderných zbraní,“ řekl.
Hovořil také o tom, že Evropská lidová strana (EPP) si představuje Evropu, která je pro Maďary špatná, a dodal, že Brusel chce, aby sem byla místo současné vlády vyslána vláda jako poručík nebo zmocněnec podle jeho vlastního výběru.
Pokud jde o plakát EPP vyzývající k Orbánovu odchodu, premiér uvedl, že jedním z důvodů může být maďarský postoj k válce, neboť navrhl, aby německá kancléřka a francouzský prezident zahájili rozhovory – „ať už svým jménem, nebo jménem Evropy“ – s Rusy „dříve, než se na scéně objeví Američané“. Dodal, že Evropská lidová strana postoupila na další úroveň v poslední debatě v Evropském parlamentu, kde „oznámila své vlastní požadavky“ na odchod jeho kabinetu, aby nová vláda patřící do jejich stranické rodiny „prováděla politiku, která se setká se souhlasem Bruselu, což znamená, že by měla vpustit migranty, vstoupit do války, přijmout genderovou ideologii a zrušit systém ochrany dětí v Maďarsku“.
Kromě toho „mají také hromadu ekonomických požadavků, jako například, že bychom neměli danit jejich nadnárodní společnosti a měli bychom nechat na pokoji jejich banky,“ řekl Orbán a dodal, že Maďaři v příštích volbách, které se mají konat za rok a půl, rozhodnou, kdo by měl zemi vést. Do té doby musí místo kampaně tvrdě pracovat a „dělat naši politiku, která je odlišná od té bruselské, úspěšnou jak v ekonomice, tak v zahraniční politice“, protože „jako čert kříži by nám Němci říkali, jak to má v Maďarsku být“.
Orbán zdůraznil, že od začátku války se pozice změnily ve prospěch Ruska a v neprospěch Ukrajiny. „Je tedy dobré vyjednávat z pozice síly, ale problém je v tom, že jsme slabí. A nyní je vítězný plán o tom, jak se staneme silnými. V tuto chvíli však válku prohráváme.“ Všechny ostatní země Evropské unie mají válečnou strategii, zatímco Maďarsko má strategii míru, prohlásil premiér a zdůraznil, že „nejlepší myšlenkou je uzavřít mírovou dohodu nebo alespoň uzavřít příměří a pokusit se konflikt urovnat s co nejmenšími ztrátami a co nejlepšími vyhlídkami do budoucna“.
V Evropské unii existují problémy a problémy, na které Maďarsko dává různé odpovědi, představují největší výzvy, řekl Orbán a jako příklad uvedl otázky migrace, snížení poplatků za komunální služby pro domácnosti a válku. Zastával názor, že Maďarsko jako desetimilionová země „by nemělo být položkou“, náš hrubý domácí produkt není nejvyšší v Evropské unii, nemáme největší armádu, nemáme největší vliv, „což znamená, že by nás klidně mohli nechat na pokoji“. Dodal, že problém spočívá v tom, že „to, co děláme v Maďarsku, je víceméně to, co by Evropané rádi viděli i u nás a že jejich vlastní vlády dělají pravý opak“.
Orbán byl toho názoru, že dnes jsou všichni v Evropě proti migraci, „žádný normální člověk“ kromě vlád migraci nepodporuje a „dali by ruku do ohně“ za to, aby situace ohledně migrace byla stejná jako u nás v Maďarsku. V Maďarsku „žádná migrační krize není, protože my sem migranty nepouštíme; oni zatím neustále mlátí hlavou o zeď a říkají si ‚jak jsme mohli být tak hloupí, že jsme sem pouštěli migranty po milionech‘ a teď nevědí, co s nimi, a oni přicházejí, přicházejí a přicházejí,“ řekl.
Podle něj je situace podobná i v případě poplatků za komunální služby pro domácnosti, kdy si lidé v Evropě kladou otázku: jak to, že v Maďarsku, které zdaleka není nejbohatší zemí Evropské unie, platí rodiny nejméně za elektřinu a plyn. Naznačil, že v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou se zároveň Evropané ptají, jak to, že jejich vlády jsou „až po krk zapleteny do války“, zatímco Maďarsko je na straně míru, stejně jako většina Evropanů.
„Maďarsko je v očích Evropanů na rozdíl od jejich vlastních vlád vzorem, trnem v oku, třískou, která dostává evropské vlády do obtížné situace,“ prohlásil a poznamenal, že se stále snaží snižovat jeho význam, „projít kolem bez povšimnutí“ a neprovokovat, aby „nás nechali na pokoji“, ale evropští lídři cítí výzvu, že nejde jen o Maďarsko, ale o to, že evropské politiky, včetně hospodářské, vojenské, energetické a migrační, by mohly být prováděny jinak.
Největším problémem u nás je, že jsme úspěšní, uzavřel a jako příklad uvedl hospodářský růst a otázku migrace. Podle premiéra tak Maďarsko – bez vlastní vůle – představuje výzvu pro země EU, které provádějí chybnou politiku, což však zároveň zlepšilo jeho pověst. Orbán zmínil, že se minulý týden setkal s německou kancléřkou, příští týden ho přijme francouzský prezident. „Zcela evidentně skutečnost, že děláme věci jinak a že se nám to daří, zvyšuje reputaci Maďarska v oblasti zahraniční politiky,“ řekl.
Domnívám se, že náš vliv je větší, než by odpovídalo velikosti země a její skutečné ekonomické či vojenské síle.
Orbán přikládá národním konzultacím velký význam, protože podle jeho názoru by měly tvořit samotný základ nové hospodářské politiky. Premiér prohlásil, že příští rok „stanovíme“; nyní se dokončuje jednadvacetibodový hospodářský akční plán, který by měl maďarské ekonomice dát velký impuls. „Mnozí budou překvapeni“, až budou zveřejněny údaje o ekonomice za první čtvrtletí roku 2025.
Dodal, že zatímco svět se mění, Evropa stagnuje, místo aby se snažila přizpůsobit. Evropa toho není schopna nebo se jí do toho nechce. „Ve srovnání s tím Maďarsko odstartuje jako raketa, protože rychlým přizpůsobením, spuštěním a posílením této politiky ekonomické neutrality budeme schopni předstihnout ostatní v tomto závodě, pokud to potvrdí i lid prostřednictvím národní konzultace,“ řekl Orbán.
Premiér upozornil, že nová hospodářská politika s sebou nutně nese obtíže, je těžké nabrat dynamiku, je třeba vykonat mnoho práce a také to s sebou nese určitá rizika. Proto bychom se do ní měli pustit pouze tehdy, pokud ji lidé podpoří a přijmou, že Maďarsko by mělo provádět vlastní hospodářskou politiku.
Pokud jde o plány vládní hospodářské politiky, zdůraznil, že pokud dojde k válce, zůstanou tyto plány v šuplíku, protože se nejedná o druh hospodářské politiky, která je v době války nutná. V návaznosti na to uvedl, že se modlí a fandí Donaldu Trumpovi v nadcházejících amerických volbách, a dodal, že věří v to, že se můžeme vyhnout zapojení do války. „Jen doufáme a modlíme se, aby už nedošlo k žádným vítězným plánům,“ řekl.
V souvislosti s dalším nosným tématem nové hospodářské politiky premiér uvedl, že musíme za všech okolností chránit zemi před migrací a zachovat Maďarsko jako zónu bez migrantů. Podle něj migrace kromě toho, že s sebou přináší hrozbu terorismu, zvýšenou kriminalitu a rozdmýchává napětí, také pohlcuje obrovské množství peněz. Nyní byla Maďarsku udělena pokuta za to, že k nám nepustíme migranty. Tato pokuta je však mnohem nižší než finanční zátěž, kterou bychom nesli v důsledku vpuštění migrantů, vysvětlil.
Mezi vládními plány zmínil zvýšení platů, zlevnění bydlení pro mladé lidi, pomoc rodinám zdvojnásobením daňového zvýhodnění na děti a plán Demjána Sándora na podporu malých a středních podniků. „Tato nová hospodářská politika přinese v příštím roce velkolepé výsledky i v každodenním životě, pokud bude potvrzena v celostátních konzultacích,“ shrnul.
Uvedl, že konkurenceschopnost Evropy se v důsledku událostí posledních zhruba deseti let snížila, zatímco konkurenceschopnost Ameriky a Číny se zlepšila. Evropa na tuto situaci reaguje tím, že se izoluje, vytváří blok, zavádí ochranná cla, v zásadě „zaujímá pozici ježka“. Premiér se domnívá, že jde o chybný postoj, a zdůraznil, že podstata maďarské politiky spočívá v propojenosti, v ekonomické neutralitě, „musíme obchodovat se všemi, musíme konkurovat všem, musíme se účastnit každé mezinárodní společnosti, která je konkurenceschopná, musíme spolupracovat tak, aby i Maďarsko mělo podíl na velkých ekonomických ziscích, které se vytvářejí po celém světě“.
miniszterelnok.hu/ gnews – RoZ