Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rozhodnutí Tribunálu, kterým bylo zrušeno rozhodnutí Evropské komise konstatující zneužití dominantního postavení ze strany společnosti Intel a ukládající jí pokutu ve výši 1,06 miliardy eur.
V květnu 2009 uložila Komise společnosti Intel, výrobci mikroprocesorů se sídlem ve Spojených státech, pokutu ve výši 1,06 miliardy eur. Komise si stěžovala, že společnost Intel zneužila svého dominantního postavení na trhu mikroprocesorů x86 mimo jiné tím, že poskytovala věrnostní slevy svým zákazníkům a distributorovi stolních počítačů. V roce 2014 Tribunál žalobu společnosti Intel proti tomuto rozhodnutí Komise v plném rozsahu zamítl. Na základě kasačního opravného prostředku podaného společností Intel Soudní dvůr tento rozsudek zrušil a věc vrátil Tribunálu k dalšímu řízení.
Po vrácení věci Tribunál rozhodnutí Komise částečně zrušil a pokutu ve výši 1,06 miliardy eur zrušil v celém rozsahu. Komise podala proti rozsudku Tribunálu z roku 2022 kasační opravný prostředek.
Soudní dvůr zamítl kasační opravný prostředek Komise a potvrdil rozsudek Tribunálu.
Na podporu svého kasačního opravného prostředku Komise tvrdila, že přezkum posouzení Komise týkajících se testu účinného soutěžitele provedený Tribunálem byl stižen procesními vadami, nesprávným právním posouzením a zkreslením důkazů.
Soudní dvůr ve svém rozsudku zamítl všechny důvody kasačního opravného prostředku vznesené Komisí. Co se týče testu „účinného soutěžitele“, Soudní dvůr potvrdil, že Tribunálu přísluší přezkoumat každý argument, který má za cíl zpochybnit posouzení Komise a který je způsobilý zpochybnit závěry, k nimž Komise dospěla na konci tohoto testu. Tyto argumenty se mohou týkat jak slučitelnosti posouzení Komise se zásadami, jimiž se řídí kritérium „účinný soutěžitel“, tak důkazní hodnoty skutkových okolností, z nichž Komise vycházela. Soudní dvůr navíc potvrdil, že Tribunálu nepřísluší ověřovat, zda výrok rozhodnutí Komise mohl být odůvodněn na základě odůvodnění, které neobsahovalo chyby, jež Komise zjistila, pokud toto odůvodnění není v tomto rozhodnutí uvedeno souvisle.
Proti rozsudku nebo usnesení Tribunálu lze podat opravný prostředek k Soudnímu dvoru, který se týká pouze právních otázek. Kasační opravný prostředek v zásadě nemá odkladný účinek. Je-li opravný prostředek přípustný a důvodný, Soudní dvůr rozsudek Tribunálu zruší. Pokud to stav řízení dovoluje, může Soudní dvůr sám vydat konečné rozhodnutí ve věci. V opačném případě věc vrátí Tribunálu, který je rozhodnutím vydaným Soudním dvorem o kasačním opravném prostředku vázán.
SDEU/ gnews – RoZ
FOTO – SDEU