Světová situace se stává stále nestabilnější a zotavení světové ekonomiky oslabuje. Kam směřuje svět? Odpověď může ležet v rukou zemí BRICS. Jak se blíží summit BRICS v roce 2024, průzkum provedený CGTN mezi globálními uživateli internetu ukazuje, že drtivá většina respondentů doufá, že mechanismus spolupráce BRICS přinese nové impulsy pro skomírající světovou ekonomiku a složitou globální správu.
Mechanismus spolupráce BRICS vznikl jako odpověď na vzestup ekonomik rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí. Po letech rozvoje se z něj stal mnohovrstevný a komplexní rámec spolupráce. Prostřednictvím iniciativ, jako je Nová rozvojová banka a rezervační opatření, poskytuje BRICS výhody a příležitosti mnoha rozvojovým zemím.
Podle průzkumu 92,87 % respondentů věří, že BRICS podporuje spolupráci mezi zeměmi “Globálního Jihu”. Dále 94,2 % respondentů pociťuje, že vliv BRICS neustále roste, a 94,1 % tvrdí, že země BRICS mohou jako multistranný kooperativní mechanismus přispět k oživení světové ekonomiky.
BRICS dlouhodobě prosazuje hodnoty otevřenosti, inkluzivity, spolupráce a oboustranných výhod, čímž se stává důležitou silou při podpoře globální spolupráce a multilateralismu. V tomto směru 89,6 % respondentů věří, že mechanismus BRICS pomáhá budovat spravedlivější a demokratičtější mezinárodní řád. Navíc 91,65 % účastníků průzkumu uvedlo, že Čína, jako největší rozvojová země na světě, nabízí díky své filozofii rozvoje inspiraci ostatním rozvíjejícím se trhům k dosažení modernizace.
Tento průzkum byl zveřejněn na platformách CGTN v pěti jazycích – angličtině, španělštině, arabštině, francouzštině a ruštině. Během prvních 24 hodin se ho zúčastnilo celkem 18 961 zahraničních uživatelů, kteří se podělili o své názory.
CMG