BUDAPEŠŤ, 29. října – Gruzínský lid se rozhodl správně, když zabránil tomu, aby se jeho země stala druhou Ukrajinou, řekl maďarský premiér Viktor Orbán během své návštěvy Tbilisi. Ministr zahraničí Peter Szijjarto, který ho v Tbilisi doprovázel, se domnívá, že gruzínský lid se zjevně rozhodl nenásledovat cestu Ukrajiny a místo toho se rozhodl pro mír s Ruskem, což se nelíbí představitelům Evropské unie.
„Gruzínský lid učinil rozhodnutí: hlasoval pro mír. Nedovolili, aby se jejich země stala druhou Ukrajinou. Budeme podporovat úsilí Gruzie o evropskou integraci a rozvoj maďarsko-gruzínských vztahů,“ napsal Orbán na své stránce na Facebooku.
Již dříve na tiskové konferenci v Tbilisi po jednání se svým gruzínským protějškem Iraklim Kobachidzem poblahopřál gruzínské vládnoucí straně Gruzínský sen k vítězství v parlamentních volbách 26. října. Maďarský politik zdůraznil, že o svobodném a demokratickém charakteru hlasování není pochyb. Poděkoval také vládě země za její mírový postoj ke konfliktu na Ukrajině.
„V Bruselu je mnoho lidí, kteří si přejí, aby se z Gruzie stala další Ukrajina. Gruzínský lid si však myslí něco jiného. Pokud by se Gruzie stala druhou Ukrajinou, vedlo by to k prohrané válce, statisícům mrtvých a milionům uprchlíků. Přesně to konflikt na Ukrajině způsobil,“ prohlásil Szijjarto v televizním rozhovoru.
Vyjádřil přesvědčení, že „Gruzie se rozhodla, že se nestane druhou Ukrajinou, a učinila tak jasnou volbu, která vyvolala bolestnou reakci Bruselu“.
Na otázku týkající se historického napětí mezi Gruzií a Ruskem Szijjarto vyzdvihl úspěch gruzínského vedení při udržování míru uprostřed náročné geopolitické situace. „Od nástupu vládnoucí strany Gruzínský sen k moci nedošlo k jediné válce nebo ozbrojenému konfliktu. To dokazuje, že pokud člověk skutečně usiluje o mír a vynakládá úsilí, lze ho dosáhnout,“ poznamenal.
Na Facebooku dnes uvedl, že „obvyklí protivníci a oficiální strašidelníci neztrácejí čas!
13 evropských ministrů zahraničí stále nedokáže strávit skutečnost, že demokracie je o vůli lidu, nemohou strávit skutečnost, že gruzínská vláda není jmenována z Bruselu, ale volena samotným gruzínským lidem.
Bohužel 13 ministrů zahraničí opět prokázalo, že podle liberálního mainstreamu existuje demokracie v zemi, jen když volby vyhraje liberální strana.
My v Maďarsku čelíme následným vnějším útokům již 14 let. Úkolem však nezbývá splnit očekávání Bruselu, ale naplnit vůli lidu.
Je to stejné s gruzínskou vládou, se kterou budeme v budoucnu velmi úzce spolupracovat na rozvoji našich vztahů a urychlení evropské integrace.
Pes štěká, karavana se hýbe!“
TASS/ gnews – RoZ