Prezidentské volby v USA v roce 2024 jsou plné překvapivých událostí a každý měsíc přinášejí chaotická „překvapení“. Americká média předpovídají, že volby budou „nejrozporuplnější“ v historii. S blížícím se dnem voleb bude napjatá politická atmosféra, která udržuje americkou veřejnost v napětí, jen narůstat.
Každoroční průzkum Americké psychologické asociace v říjnu odhalil, že volby se staly významným zdrojem stresu pro Američany, kteří se obávají, že výsledky voleb mohou vyvolat politické násilí a dokonce vést ke „konci americké demokracie“.
LEDEN: ZBRANĚ NA IMIGRANTY
V lednu se federální vláda USA a republikány vedený stát Texas střetly v otázce imigrace. Texaská armádní národní garda postavila na americko-mexické hranici zábrany, jako jsou ploty z ostnatého drátu, aby zabránila vstupu imigrantů.
Mezitím také znemožnila vstup federálním policistům, což způsobilo, že se patová situace mezi oběma stranami nakrátko zvrhla v ozbrojenou konfrontaci.
„Hraniční krize“ poukazuje na konflikt a rozpory mezi demokratickou a republikánskou stranou v otázkách přistěhovalectví. Dříve republikány vedené státy, jako je Texas a Florida, opakovaně převážely autobusy nebo letadly přistěhovalce bez dokladů do měst, kde vládnou demokraté, a využívaly tyto kroky jako zbraň proti Demokratické straně.
Ploty z ostnatého drátu a autobusy převážející přistěhovalce se staly symbolem stranického sporu ve Spojených státech, protože politici obou stran tuto problematiku neustále politizují a snaží se získat sobecké výhody za cenu dalšího rozdělení americké společnosti.
ÚNOR: PRODEJCE TENISEK
Dne 17. února vystoupil bývalý americký prezident Donald Trump na výstavě obuvi ve Filadelfii v Pensylvánii, kde představil svou vlastní značku tenisek. Za cenu 399 amerických dolarů bylo k dispozici pouze 1 000 párů v limitované edici.
Den předtím dostal Trump nebetyčnou pokutu od státu New York, kde soudce rozhodl, že Trump musí zaplatit pokutu ve výši přibližně 355 milionů dolarů za to, že zveličoval své čisté jmění, aby oklamal banky při poskytování lepších úvěrových podmínek.
Trumpova pokuta se měla dostat na titulní stránky novin, ale nečekaně ji převálcoval „Trump prodává boty“. Vanessa Friedmanová, hlavní módní kritička deníku The New York Times, ve svém článku napsala: „Všichni jsme si mysleli, že je to pravda: „Je snadné nechat se rozptýlit naprostou absurditou toho všeho – bývalý prezident prodává tenisky!“
Vzhledem k tomu, že kultura tenisek je ve Spojených státech populární, zejména mezi mladými lidmi a Afroameričany, doufala Trumpova kampaň, že přiláká více mladých voličů a voličů z řad menšin, zejména afroamerických mužů, uvádí se v článku agentury Associated Press.
BŘEZEN: ODCHOD Z KONGRESU
Dne 22. března oficiálně rezignoval republikánský federální kongresman z Colorada Ken Buck, a ukončil tak své působení v Kongresu s několikaměsíčním předstihem.
Buck, který působil jako kongresman více než devět let, v rozhovoru pro CNN kritizoval nefunkčnost Kapitolu. „Tohle místo se zvrhlo v hašteření a nesmysly, a ne v práci pro americký lid,“ řekl.
„Je to nejhorší rok za těch devět let a tři měsíce, co jsem v Kongresu, a když jsem mluvil s bývalými členy, je to nejhorší rok za posledních 40, 50 let, co jsem v Kongresu,“ řekl.
Podle březnové zprávy American Broadcasting Company (ABC) odstoupilo nebo oznámilo svůj záměr odstoupit 48 členů současného Kongresu USA, což představuje 11 procent z celkového počtu zastupitelů a překonává to počet z předchozích let.
Deník Washington Post uvedl, že za posledních 40 let nikdy nebylo tolik členů Kongresu, kteří by dobrovolně předčasně ukončili své funkční období, aniž by plánovali pokračovat v jiných veřejných funkcích.
Mnozí z odcházejících zákonodárců přičítali svou rezignaci ostrým stranickým bojům a vnitřním sporům uvnitř svých stran. Obě hlavní strany se v různých otázkách, od kontroly zbraní až po nelegální přistěhovalectví, zapojily do neustálého koloběhu vzájemného napadání a obstrukcí, což vyústilo v dlouhodobé neřešení sociálních problémů, které se stále stupňují.
Tato vlna rezignací z Kapitolu do značné míry odráží rostoucí rozčarování lidí na vrcholu americké politiky z politického systému země.
DUBEN: „OBČANSKÁ VÁLKA“
Americký film „Občanská válka“, který byl do kin uveden 12. dubna, zobrazuje scénář soudného dne, kdy se Spojené státy opět ponoří do občanské války.
Ačkoli je film fiktivní, odráží současnou realitu rozdělení a opozice ve Spojených státech a odráží obavy amerického lidu.
Časopis Rolling Stone uvedl, že film představuje „budoucnost tak velmi nepříliš vzdálenou, že byste si ji mohli omylem splést se současností, v níž jsou USA opět ve válce samy proti sobě“.
Časopis Atlantic uvedl, že jde o „vyprávění, které v dnešní politicky polarizované době nepříjemně rezonuje“.
Spojené státy v posledních letech zažívají politické turbulence, problémy v oblasti správy společnosti a pomalé fungování institucí, přičemž extrémní chování a chaotické situace se stávají normou.
„Spojené státy jsou nyní rozděleny podle ideologických a politických linií více než kdykoli od padesátých let 19. století,“ řekl Bruce Stokes, spolupracovník Chatham House. „Američtí přátelé a spojenci musí pochopit, že Spojené státy se staly Rozpolcenými státy. Ve skutečnosti existují dvě Ameriky – a jsou ve válce,“ řekl.
KVĚTEN: VINNÝ EXPREZIDENT
30. května porota u newyorského soudu na Manhattanu rozhodla, že Trump porušil zákony státu New York tím, že během amerických prezidentských voleb v roce 2016 zatajil platbu 130 000 dolarů „za mlčení“ herečce z filmu pro dospělé a zfalšoval obchodní záznamy. Byl odsouzen za 34 trestných činů.
Bylo to poprvé v historii USA, kdy byl bývalý prezident obviněn nebo odsouzen v trestním řízení.
Trump prohlásil, že se jedná o „hon na čarodějnice“ a „politický útok“ ze strany Demokratické strany. Republikáni rovněž využili příležitosti ke kritice nespravedlnosti amerického soudního systému a označili jej za zpolitizovaný a ozbrojený.
„Rozdělení“, „rozhořčení“ a „znepokojení“… To jsou slova, která americká média a vědci zvolili při diskusi o letošních volbách.
Na pozadí politické polarizace se konfrontace mezi Demokratickou a Republikánskou stranou stále stupňuje a Trumpovo „historické“ odsouzení nepochybně svár mezi oběma stranami ještě prohlubuje.
ČERVEN: „POLITIZACE SOUDNÍ SÍNĚ“
11. června shledala dvanáctičlenná porota v americkém státě Delaware Huntera Bidena, syna amerického prezidenta Joea Bidena, vinným ze tří federálních obvinění z držení zbraně, což je první případ, kdy bylo dítě úřadujícího prezidenta odsouzeno za trestný čin.
Hunterovo odsouzení podnítilo vzájemné útoky mezi demokraty a republikány a vystupňovalo již tak napjatou atmosféru amerických prezidentských voleb. Hunter i Trump, nyní oba odsouzení, tvrdí, že jsou oběťmi politického pronásledování.
„Tento soudní proces nebyl ničím jiným než odváděním pozornosti od skutečných zločinů Bidenovy zločinecké rodiny,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová.
„Případ pokračoval v trendu, kdy se soudní síň stala prodlouženou rukou volební kampaně,“ uvedla CNN.
„V éře silné politické polarizace bychom se mohli vydat na nebezpečnou cestu. Už jen vnímání politizace soudnictví by bylo neuvěřitelně škodlivé, natož realita,” dodala.
ČERVENEC: POKUS O ATENTÁT
13. července se Trump během předvolebního shromáždění v Butleru v Pensylvánii stal terčem „pokusu o atentát“, když pronášel projev. O několik dní později Trump oficiálně přijal nominaci a stal se potřetí republikánským prezidentským kandidátem.
V příspěvku na své sociální síti Truth Social Trump uvedl, že byl postřelen kulkou, „která mi prorazila horní část pravého ucha“.
„Okamžitě jsem věděl, že něco není v pořádku, protože jsem slyšel svištící zvuk, výstřely a okamžitě jsem ucítil, jak kulka protrhla kůži,“ uvedl.
Tento útok byl nejvážnějším pokusem o atentát na prezidenta nebo prezidentského kandidáta od roku 1981, kdy byl postřelen Ronald Reagan, uvedla agentura Associated Press a dodala, že útok nově upozornil na obavy z politického násilí v hluboce polarizovaných Spojených státech.
„Toto je nejhorší druh události, která se v tomto prostředí může stát, a hluboce se obávám, že to předznamenává mnohem více politického násilí a sociální nestability, které přijdou,“ uvedl Ian Bremmer, prezident výzkumné a poradenské společnosti Eurasia Group zabývající se politickými riziky, ve videu zveřejněném na X, dříve Twitteru.
Vzhledem k tomu, že Američané vnímají existenční ohrožení demokracie, může být podle něj ochota použít násilí vyšší než kdykoli od roku 1968, kdy byli zavražděni Martin Luther King mladší a Robert Kennedy, a možná i od občanské války.
SRPEN: „NUCENÉ“ STAŽENÍ
22. srpna viceprezidentka USA Kamala Harrisová oficiálně přijala prezidentskou nominaci Demokratické strany na Národním sjezdu Demokratické strany, který se konal v United Center v Chicagu, a „resetovala a přetvořila“ tak letošní prezidentské volby v USA.
Biden byl 21. července „donucen“ odstoupit z boje pod tlakem stranických lídrů, zákonodárců a dárců.
Před Bidenovým odstoupením si s Trumpem vyměňovali obvinění, přičemž jeden o druhém tvrdil, že je „hrozbou pro americkou demokracii“. Poté, co do hry vstoupila Harrisová, kritizovala Trumpovy politické návrhy a zároveň opakovaně upozorňovala na jeho trestní minulost s tím, že by to USA přivedlo do „chaosu, strachu a nenávisti“.
V reakci na to Trump opakovaně tvrdil, že Harrisové jako demokratické prezidentské kandidátce chybí „legitimita“.
Uprostřed intenzivních vzájemných útoků mezi oběma tábory se americká média a odborníci domnívají, že Harrisová a Trump spolu povedou vleklý „souboj“ až do konce a konflikt mezi nimi slouží jako mikrokosmos rozdělení národa.
„Až to skončí, bez ohledu na to, kdo vyhraje, budeme ještě více rozděleni, přičemž naše křehká demokracie a jednota země budou ještě více ohroženy,“ řekl James Zogby, prezident Arabsko-amerického institutu se sídlem ve Washingtonu.
ZÁŘÍ: POLARIZUJÍCÍ DEBATA
10. září se Harrisová a Trump poprvé utkali v debatě o prezidentských volbách v USA v roce 2024 ve Filadelfii.
Během debaty, která měla trvat 90 minut, hovořil Harris celkem 37 minut a 41 sekund, z toho 17 minut a 25 sekund strávil útoky na Trumpa. Trump naproti tomu hovořil 43 minut a 3 sekundy, přičemž 12 minut a 54 sekund bylo podle deníku The New York Times věnováno útokům na Harrisovou.
V době, kdy volební souboj vstupuje do „závěrečného sprintu“, tato volební „reality show“ poukazuje na rostoucí politické rozdělení a polarizaci ve Spojených státech.
Již několik let se schyluje k dokonalé bouři – poháněné extrémní polarizací, politickým násilím, historickými trestními stíháními a bezuzdnými dezinformacemi, uvedl americký zpravodajský web Axios a dodal, že v listopadu bude určitě pršet chaos.
ŘÍJEN: VELKÉ PENÍZE
Dne 19. října předal americký miliardář Elon Musk účastníkovi mítinku v Harrisburgu v Pensylvánii šek na milion dolarů, aby podpořil Trumpa. Oznámil také plán rozdat každý den až do 5. listopadu milion dolarů náhodně vybrané osobě, která podepsala petici jeho politického akčního výboru.
Musk, nejbohatší muž světa, podle CNN věnoval svému protrumpovskému superpolitickému akčnímu výboru (PAC) více než 75 milionů dolarů.
Tyto peníze jsou nejnovějším příkladem toho, jak Musk využívá svého mimořádného bohatství k ovlivnění napjatého prezidentského souboje mezi Trumpem a Harrisovou, uvedla agentura Reuters.
Bill Gates, jeden z nejbohatších lidí na světě, po desetiletích vysedávání v pozadí politiky soukromě uvedl, že nedávno daroval asi 50 milionů dolarů neziskové organizaci, která podporuje prezidentskou kandidaturu Harrisové, uvedl 22. října list The New York Times.
Časopis Forbes do 30. října zaznamenal 83 miliardářů podporujících Harrisovou a 52 miliardářů podporujících Trumpa. I když kandidáta může finančně podpořit i mnoho dalších miliardářů, jejich dary se dozvíme až po volbách.
Prezidentské volby v roce 2024 jsou na nejlepší cestě stát se nejdražšími v historii.
Podle neziskové organizace OpenSecrets, která sleduje a zveřejňuje údaje o financování kampaní a lobbingu, utratí prezidentské kampaně obou hlavních stran, s nimi spojené super PAC a další spřízněné skupiny v průběhu celého volebního cyklu v roce 2024 více než 15,9 miliardy dolarů, čímž překonají rekord z roku 2020, který činil 15,1 miliardy dolarů.
To opět ilustruje slavný citát bývalého předsedy kalifornského shromáždění Jesseho Unruha z roku 1966: Peníze jsou mateřským mlékem politiky.
Xinhua/ gnews – RoZ
FOTO – Xinhua/Li Rui, Aaron Schwartz