V sobotu na WTA Finals Riyadh presented by PIF (Turnaj mistryň) se Coco Gauffové podařil neuvěřitelný comeback a Američanka získala první titul v kariéře. Porazila Číňanku Zheng Qinwen, která si v semifinále poradila s Češkou Barborou Krejčíkovou. Nasazené dvojky Gabriela Dabrowská a Erin Routliffeová završily perfektní týden a porazily wimbledonské šampionky Taylor Townsendovou a Kateřinu Siniakovou 7:5, 6:3 a vyhrály čtyřhru.
Nasazená trojka Gauffová ve finále, které trvalo 3 hodiny a 4 minuty, porazila sedmičku Číňanku Zheng Qinwen 3:6, 6:4, 7:6(2) a získala Billie Jean King Trophy a svůj devátý titul ve dvouhře na okruhu Hologic WTA Tour v kariéře. Jedná se o nejdelší finále na Turnaji mistryň od roku 2008, kdy se začaly sledovat časové statistiky.
„Prostě jsem zůstala houževnatá a bojovala o každý bod,“ řekla Gauffová na pozápasové tiskové konferenci. „Vím, že jsem byla pár bodů od prohry, ale upřímně řečeno, snažila jsem se zůstat v daném okamžiku a jsem na sebe opravdu pyšná.“
Při své třetí účasti na Turnaji mistryň v řadě musela Gauffová překonat několikrát nepříznivý stav, aby zvítězila. Gauffová se musela ve druhém setu vracet z brejku a ve třetím setu, kdy Zheng podávala na vítězství 5:4, dvakrát prohrávala o brejk.
Gauffová, která připomněla svůj postup na US Open 2023 (kde ve třech zápasech bojovala po ztrátě setu), pokaždé využila svou odvahu a bojovala.
„Na konci zápasu, když jsem spadla na zem, jsem si nemyslela, že to udělám,“ řekla Gauffová. „Tak nějak jsem si slíbila, že si to nechám jen na grandslamy. Ale upřímně, na to, jak zápas probíhal, jsem si říkala: ‘Jsem prostě unavená. Chci si jen lehnout na zem‘.“
Gauffová bude za týden v Rijádu odměněna částkou 4 805 000 dolarů – největší výplatou na turnajích Hologic WTA Tour. Američanka si také podruhé v řadě zajistila post světové trojky na konci sezony.
Silné zakončení sezony: Gauffová v sobotu završila vítězstvím v závěru sezony. Po prohře v osmifinále při obhajobě titulu na US Open se Gauffová výrazně zvedla a vyhrála 12 z posledních 14 letošních zápasů. Také Zhengová zakončila sezonu v horké formě. Od Wimbledonu si letošní olympijská vítězka Zhengová připsala bilanci 31 výher a 6 porážek a v tomto období vede v počtu vyhraných zápasů na turnaji.
Do zápasu o titul však Gauffová vstoupila s téměř bezchybnou bilancí ve finále a Američanka v této fázi turnaje stále vyniká – zejména na tvrdém povrchu.
Tím, že Gauffová minulý měsíc získala titul v Pekingu na tvrdém povrchu, se stala první ženou v Open éře, která vyhrála svých prvních sedm finále na úrovni turnajů na tvrdém povrchu. Gauffová nyní rozšířila svou finálovou bilanci na tvrdém povrchu na 8:0 a celkově si ve finále na úrovni turnajů vylepšila bilanci na 9:1.
Klíčové momenty: Zhengová se v prvním setu ujal vedení a těžkými a hlubokými údery prolomil Gauffovu hru za stavu 5:3. Zhengová přežila jeden brejkbol při svém podání a dostala se do vedení o jeden set – Gauffová v úvodním setu prohrála 0:5 na brejkboly.
Ve druhém setu však Gauffová našla agresivní hru na returnu, díky níž se stala letošní jedničkou v procentuálním počtu vyhraných gemů a bodů na returnu. Od stavu 3:1 Gauffová třikrát po sobě brejkla Zhengovou, aby získala druhý set a vyrovnala stav utkání.
V nepředvídatelném třetím setu se Gauffová opět vrátila z brzkého brejku, ale Zhengová si vzala vedení zpět a za stavu 5:4 podávala na vítězství v zápase. Gauffová však hlubokými údery přinutila Zhengovou k chybám a Američanka prolomila na 5:5, aniž by kdy čelila mečbolu.
Za stavu 6:5 získala Gauffová při Zhengové podání dva mečboly, ale Číňanka odolala a připravila si tiebreak třetího setu. Gauffová se odmítla vzdát a v brejku se dostala do vedení 6:0. Nakonec proměnila svůj pátý mečbol a zpečetila vítězství v Saúdské Arábii.
„Věděla jsem, že to bude těžký zápas, to ano,“ řekla Gauffová. „Hrály jsme spolu podruhé, bylo to těžké a ona na začátku zápasu hrála na skvělé úrovni.“
Rychlá fakta: Dvacetiletá Gauffová a dvaadvacetiletá Zhengová „zařídily“, že se Rijád může pochlubit nejmladším věkem finalistek dvouhry na Turnaji mistryň od roku 2004, kdy Maria Šarapovová ve finále porazila Serenu Williamsovou. Gauffová je nyní nejmladší držitelkou titulu z Turnaje mistryň od doby, kdy ho před 20 lety získala sedmnáctiletá Šarapovová.
Od roku 1972, kdy se Finále WTA začalo hrát, je Gauffová čtvrtou Američankou, která vyhrála Finále WTA před dovršením 21 let, a připojila se tak ke Chris Evertové (1972, 1973 a 1975), Tracy Austinové (1980) a Sereně Williamsové (2001).
Tento týden se Gauffová také stala teprve druhou Američankou od roku 1990, která získala čtyři vítězství v Top 10 na jedné akci před dovršením 21 let. Poprvé se to podařilo Lindsay Davenportové, která získala zlatou medaili na olympijských hrách v roce 1996.
Vzestup Zheng Qinwen v roce 2024 skončil téměř dokonale
Dvaadvacetiletou Číňanku dělil tiebreak třetího setu od zisku jednoho z největších titulů její kariéry. „Dnešní zápas, to je jen pár důležitých bodů,“ řekla Zhengová v pozápasovém rozhovoru.
„Nic víc k tomu říct nemůžu. Zápas byl velmi vyrovnaný a pak, víte, na konci, když hrajete takovýto typ zápasu, není to o tenise, je to jen o rozhodnutích na kurtu.“
Zhengová vedla ve druhém setu o set a brejk a ve třetím setu byla dvakrát o brejk výše. Za stavu 5:4 podávala na vítězství v zápase a za stavu 6:5 odvrátila dva mečboly, ale Gauffová tie-break zvládla a Zhengová si odnesla postupový talíř.
„Tenhle zápas je hodně vytrvalostní, namísto výbušného tenisu,“ řekla letošní zlatá olympijská medailistka Zhengová. „Ano, hodně fyzicky, ale řekla bych, že někdy, možná v tomto zápase, jsem nebyla tak trpělivá.“
„Upřímně řečeno, když jsem hrála olympijské hry, byla jsem mnohem trpělivější než teď. Ale zároveň cítím, že když jsem měla krátký míč a když jsem útočila, kdybych ty míče dokázala udělat, zápas by se možná změnil. Ale je to tenis. Někdy se to může stát.“
Přesto je těžké namítat, že finalistka Australian Open z roku 2024 Zhengová bude v roce 2025 na turnaji stabilně bojovat o hlavní tituly.
Vedle průlomového vítězství na olympijských hrách si Zhengová během druhé poloviny sezony připsala tituly v Palermu a Tokiu. Letošní rok zakončí na novém žebříčkovém maximu kariéry, když v Top 5 debutuje na 5. místě.
„Určitě jsem odehrála několik skvělých zápasů,“ ohlédla se Zhengová za svým působením v Rijádu. „Samozřejmě, finále, víte, je těžký zápas. Je tam hodně rallye, velmi vytrvalostní, víte, ona je typ solidní hráčky.“
„Myslím, že její styl hry je úplně jiný než Sabalenkové, (druhý) zápas, který jsem prohrála. Takže obě tyto hráčky, když jsem s nimi prohrála, mě nutí přemýšlet, nutí mě najít způsob, jak se zlepšit.“
„Když člověk prohraje zápas, musí se z toho poučit. Takže bych řekla, že je to tady hodně pozitivní, protože je to moje první finále WTA a jsem tady, ale zároveň, víte, cítím se ublížená, že jsem ten zápas určitě prohrála. Ale uvidíme. Třeba to příště bude lepší.“
Celkově lze říci, že Zhengovou v jejím nejlepším roce kariéry táhl bojovný duch, který si s sebou přenese i do příští sezony.
„Myslím, že pozitivní je, že bojuju, ať se na kurtu děje cokoli,“ řekla Zhengová. „A pak jsem měla skvělou sezonu. Poprvé jsem se zúčastnila Turnaje mistryň. A víte, ani finále (mi) nevyšlo, ale pořád se mám co učit.“
„Tohle je tenis. Je to tak, že bojujete, ale ne vždy jste to vy, kdo je ten pravý. Ale když budete pořád pokračovat a držet se na tom místě, tak si myslím, že svou šanci dostanete. Myslím tenisově, samozřejmě, pořád se musím zlepšovat. Ale prostě zůstaňte silní a uvidíme.“
WTA/ gnews – RoZ