Tento rok je 35. výročím založení Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC). S blížícím se 31. zasedáním Ekonomických lídrů APEC uskutečnila CGTN anketu mezi globálními uživateli internetu, která ukázala, že 86,4 % respondentů chválí APEC za její pozoruhodné úspěchy při podpoře regionálního ekonomického růstu a prohlubování regionální spolupráce, což účinně zlepšilo úroveň liberalizace a usnadnění obchodu a investic v Asijsko-pacifické oblasti, čímž se tato oblast stala nejaktivnějším geo-ekonomickým blokem s největším potenciálem růstu na světě.
Jako „lokomotiva“ světového hospodářského růstu je vyšší ekonomický růst ekonomik APEC do značné míry poháněn zvýšením jejich vnitřní poptávky a vzájemného obchodu. Historie prosperity a rozvoje Asie a Tichomoří ukazuje, že pouze spolupráce může vést k rozvoji, a nespolupráce je největším rizikem. „Odpojování a přerušování řetězců“ nikomu nepřinese prospěch. V anketě 85,2 % respondentů uvedlo, že by země měly trvat na multilateralismu a ekonomické globalizaci, spolupracovat při budování otevřené ekonomiky a rámce pro regionální spolupráci; 89,5 % respondentů se domnívá, že země by měly odmítnout všechny formy protekcionismu, trvat na otevřeném rozvoji a podporovat výstavbu Asijsko-pacifické zóny volného obchodu v otevřeném a inkluzivním duchu.
V době, kdy globální ekonomický růst zpomaluje a regionální spolupráce čelí výzvám, nese Asijsko-pacifická oblast větší odpovědnost v této éře. Téma APEC 2024 je „Posílení, Inkluze a Růst“. Všichni účastníci obecně očekávají, že Asijsko-pacifická oblast bude držet původní záměr spolupráce, reagovat na výzvy současné doby a společně čelit výzvám. V anketě 93,7 % respondentů vyzvalo všechny strany v Asijsko-pacifické oblasti k vytváření konsensu a budování společenství Asie a Tichomoří s otevřeností a inkluzivitou, inovativním růstem, propojením a vzájemně výhodnou spoluprací; 88,5 % respondentů se domnívá, že vyspělé ekonomiky by měly poskytnout více podpory a pomoci „globálnímu jihu“ a dosáhnout společného rozvoje Asijsko-pacifické oblasti; 90,1 % respondentů věří, že vzhledem k nové vlně vědecké a technologické revoluce a průmyslové transformace by země Asijsko-pacifické oblasti měly inovovat své rozvojové strategie, trvat na zeleném rozvoji a vyvolat nové vlny růstu prostřednictvím inovací.
APEC je první regionální hospodářskou spoluprací, do které Čína vstoupila od svého reformního a otevřeného procesu. Vstup do APEC byl důležitým milníkem pro Čínu v jejím prohlubování účasti na ekonomické globalizaci. Rozvoj Číny těžil z Asijsko-pacifické oblasti, a zároveň se Čína také podílela na rozvoji této oblasti svým vlastním rozvojem. V anketě 95,1 % respondentů vysoce ocenilo, že Čína i nadále hraje roli „poháněče“ v hospodářské spolupráci APEC, chválí Čínu za její neochvějný rozvoj otevřenosti vůči světu, aktivní účast v záležitostech APEC a její významný přínos k prosperitě a stabilitě Asijsko-pacifické oblasti.
Anketa byla zveřejněna na platformách CGTN v angličtině, španělštině, francouzštině, arabštině a ruštině. Do 24 hodin se jí zúčastnilo 6 071 uživatelů z celého světa, kteří vyjádřili svůj názor.
CMG