Premiér Petr Fiala se ve dnech 11. – 13. listopadu 2024 zúčastnil v ázerbájdžánském Baku konference OSN o změně klimatu COP29. Na konferenci vystoupil s projevem, ve kterém zdůraznil nezbytnost využití čistých zdrojů, jako je jaderná energie. Dále zmínil, že pro dosažení klimatických cílů je třeba si stanovit ambiciózní, ale zároveň realistické cíle. Premiér měl také na okraj summitu řadu bilaterálních jednání s lídry Ázerbájdžánu, Pákistánu, Etiopie, Konga a dalších zemí, se kterými jednal zejména o rozvoji vzájemného obchodu.
Předseda vlády v projevu zdůraznil, že v posledních letech si v oblasti klimatu světové společenství stanovuje cíle, které není schopno dodržet. „Když se podívám na historii globálních cílů, vidím mnoho neúspěchů. V mnoha oblastech a regionech je nesmírně obtížné splnit dané sliby. Není pravděpodobné, že s ještě vyššími cíli budeme mít větší úspěch. Musíme se dohodnout na spolehlivém konsensu, musí být ambiciózní ale zároveň realistický. To je důležitější než bombastická prohlášení, která pak není možné splnit. Je dobře, že EU jde příkladem. Aby však došlo ke skutečné změně, musí ji ostatní následovat,“ řekl premiér Fiala.
Změna klimatu představuje vážné nebezpečí, jejíž ničivé dopady vidíme všude na světě. Premiér Fiala také připomněl, že ČR od roku 1990 snížila emise oxidu uhličitého o více než třetinu. „Naše energetika se mění, přestaneme používat uhlí a prosazujeme obnovitelné zdroje a jadernou energii. Jsem pevně přesvědčen, že jaderná energie je pro dosažení klimatických cílů nezbytná. Česká republika má s jadernou energetikou padesátileté zkušenosti. Jsme připraveni pomoci každé zemi, která ji bude chtít v budoucnu využívat,“ uvedl Fiala.
Konference COP29 se koná v Baku ve dnech 11. – 22. listopadu 2024. Jejími tématy jsou mimo jiné snižování emisí skleníkových plynů, financování klimatických opatření v rozvojových zemích, přizpůsobování se změně klimatu a ztráty a škody způsobené dopady změny klimatu.
Na okraj konference se český premiér sešel s řadou světových lídrů. Důležitým setkáním byla schůzka s hostitelem konference ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. „Poděkoval jsem panu prezidentovi za propuštění zadrženého českého občana. Dále jsme se bavili o energetice, což je klíčová oblast naší spolupráce. Ázerbájdžán je důležitou zemí pro diverzifikaci našich dodávek energetických zdrojů,“ řekl premiér.
Velmi konkrétní bylo také jednání s prezidentem Uzbekistánu Shavkatem Mirziyoyevem. „Od mé loňské návštěvy se podařilo spustit řadu projektů. Proběhla například dodávka prvních letadel L-410 české výroby. Dokončují se také jednání o dodávkách příměstských vlaků pro Taškent,“ dodal premiér Fiala.
Dalšími lídry, se kterými se předseda vlády ČR setkal, byli pákistánský premiérŠáhbáz Šaríf, premiérka Konga Judith Suminwa Tulukaová, prezidentka Severní Makedonie Gordana Siljanovska-Davkovová, prezident Etiopie Taye Atske Selassie či členka Předsednictva Bosny a Hercegoviny Željka Cvijanovićová. Potkal se také s prezidentem Slovenska Peterem Pellegrinim, prezidentem Iráku Abdalem Latífem Rašídem, prezidentkou Moldavska Maiou Sanduovou či italskou premiérkou Georgiou Meloniovou.
Premiér Petr Fiala vystoupil s projevem:
Pane předsedo, Vaše Excelence, dámy a pánové!
Nejprve bych rád poděkoval prezidentovi a lidu Ázerbájdžánu za uspořádání této významné konference.
Klimatická změna je pro nás všechny vážným nebezpečím. Její ničivý dopad vidíme všude na světě. Záplavy v Evropě, hurikány v Americe, sesuvy půdy v Asii nebo sucho v Africe. Klimatické změny mohou prohloubit některé z našich největších výzev, jako jsou zdraví, chudoba a hlad.
Všichni si rizika uvědomujeme. Víme však také, jak těžké je přejít od slov k činům. Jsem hrdý, že moje země, Česká republika, dosáhla v této oblasti určitého pokroku.
Od roku 1990 se naše emise oxidu uhličitého snížily o více než třetinu.
Náš energetický sektor prochází zásadními změnami: Ukončíme využívání uhlí. A prosazujeme obnovitelné zdroje energie a jadernou energii.
Jak jsem již uvedl v Dubaji v loňském roce, jsem pevně přesvědčen, že jaderná energie je pro dosažení cílů v oblasti klimatu nezbytná.
S nadějí sleduji, že popularita jaderné energie po celém světě roste. Pozorujeme rovněž rozvoj nových technologií. Česká republika má 50 let zkušeností s jadernou energií. Jsme připraveni pomoci kterékoli zemi, která ji bude chtít v budoucnu využít. Patří sem malé modulární reaktory nebo tradiční technologie.
Jaderná energie má mnoho výhod. Produkuje mimořádně čistou energii. Díky kvalifikovaným odborníkům a přísným mezinárodním normám je také velmi bezpečná.
Ano, mezinárodní spolupráce, globální opatření a inovativní řešení jsou klíčovými prvky při řešení této krize.
Jen samotné snižování dopadů však nestačí. Musíme se také zaměřit na přizpůsobení.
V mnoha ohledech musíme přehodnotit své priority. Musíme si vzájemně pomáhat při změnách v krajině a infrastruktuře, abychom zvládli extrémní výkyvy počasí.
Ve všem, co děláme, musí být naše spolupráce praktická.
Když se podívám na historii globálních cílů, vidím mnoho neúspěchů. V mnoha oblastech a regionech je velmi obtížné dané sliby splnit.
Není pravděpodobné, že budeme úspěšnější s ještě přísnějšími cíli.
Musíme se dohodnout na spolehlivém konsenzu. Musí být ambiciózní a realistický. To je důležitější než bombastická prohlášení, která pak nelze splnit.
Je dobře, že Evropská unie chce jít příkladem. Aby však došlo ke skutečné změně, musí ji ostatní následovat.
Proto si velmi vážím závazku hlavních světových hospodářských mocností. Jsem rád, že dávají dobrý příklad.
Excelence, dámy a pánové! Téma této konference je ušlechtilé a nezbytné. Čelíme obtížím, ale nesmíme se vzdát.
Moje země, Česká republika, je připravena ve spolupráci s mezinárodním společenstvím přispět svým dílem.
Abychom budovali a udržovali mír, předcházeli utrpení a zvyšovali šance na dobrý život pro všechny.
Děkuji Vám za pozornost.
Petr Fiala, předseda vlády
vlada.gov.cz/ gnews – RoZ