V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze 1-2 procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let.
Ve 28 letech byla českému hokejistovi Dominikovi Hrníčkovi diagnostikována rakovina varlat. Na to, že je něco v nepořádku, přišel sám. „Zjistil jsem, že je něco jinak. Zkusil jsem si na ně ještě sáhnout, bylo to zvláštní. Přemýšlel jsem, jestli jsem se nemohl v posilovně bouchnout, ale na nic jsem si nevzpomněl,“ vypráví svůj příběh. Ani v následujících dnech se situace nezlepšila, proto zašel za doktorem.
„Nedával jsem tomu velkou váhu. Nejdřív jsem šel do posilovny, kde jsem si udělal dvouhodinový trénink. Dokonce jsem si koupil permanentku na další měsíc. Před odpoledním tréninkem jsem chtěl zajít za doktorem, aby mě i manželku uklidnil,“ říká. Místo uklidnění však přišla nečekaná rána. Po ultrazvuku se dozvěděl, že má na obou varlatech nádor. „Dozvědět se takovou diagnózu byl velký šok. Vůbec jsem to nečekal. Proč by se mi mělo něco takového dít? Žiju hezký život, sportuju, neholduju alkoholu, nekouřím,“ pokračuje.
Hned následující den Dominik podstoupil operaci, během které mu byla odstraněna obě varlata. V nemocnici strávil pár dní, na výsledky histologie musel ale čekat tři týdny. Ty nakonec ukázaly, že oba nádory byly zhoubné. Díky tomu, že se odstranily včas, ale nemusel podstoupit následnou chemoterapii.
Dominikův příběh není unikátním, protože rakovina varlat se nejčastěji objevuje právě u mladých mužů do 35 let. Příčina jejího vzniku zatím objevena nebyla. Riziko nicméně může zvýšit její výskyt v rodině, věk mezi 15-40 lety nebo nesestouplá varlata, což je situace, kdy varlata zůstávají v břišní dutině nebo třísle, a jsou proto vystavena vyšším teplotám, jelikož v šourku je přirozeně chladněji.
Nádor na varleti se může projevit bulkou, zvětšením, otokem nebo bolestí. Žádný z těchto příznaků nemusí automaticky znamenat zhoubný nádor. Je ale důležitým upozorněním, že by se měl člověk bez zbytečných průtahů nechat vyšetřit na urologii.
„Základem prevence je zdravá a vyvážená strava, pohyb a kvalitní spánek. Klíčové je pravidelné samovyšetření varlat, které by měli muži provádět jednou měsíčně. Zapomínat by neměli na preventivní prohlídky u praktického lékaře a od 50 let věku na kontroly u urologa,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se prevenci rakoviny varlat věnuje již deset let v rámci kampaně #prsakoule.
Se samovyšetřením pomůže mobilní aplikace Preventivka, která jím provede krok za krokem a každý měsíc jej připomene. Uživatelům pohlídá také všechny preventivní kontroly a nabídne mnoho informací nejen o rakovině varlat. „Už se nám ozvalo více než deset mladých mužů, kteří si díky samovyšetření odhalili na varleti bulku, která byla zhoubná,“ doplňuje Šédová.
Pacienti, kteří musí podstoupit odstranění postižených varlat a následnou chemoterapii či ozařování, mají možnost nechat si zmrazit sperma, které je možné následně použít k případnému oplodnění partnerky. „Pro chlapa je těžké říci – vezměte mi obě varlata. Ale jsem rád, že se to vyndalo včas. Také je skvělé, že máme šanci, že budeme moci mít, pokud bychom chtěli, přes umělé oplodnění další miminko. I kdybych teď varlata ještě měl, nechal bych si spermie zamrazit, protože člověk nikdy neví, s čím se může zítra ráno probudit, co se mu může stát,“ vysvětluje Hrníčko.
Každému pacientovi je pak po chirurgickém odstranění varlete nabídnuta testikulární protéza, tedy umělá náhrada varlete, která plní čistě estetickou funkci. „Nad implantáty zatím nepřemýšlím, protože je to opravdu čerstvé, takže to teď nebylo na pořadu dne. Ale do budoucnosti nad nimi určitě přemýšlet budu, protože každý chlap má mít koule,“ dodává.
Loono/ gnews – RoZ
FOTO – Loono/ Martin Faltejsek, Zuzana Šlechtová