V peruánském deníku El Peruano byl ve čtvrtek zveřejněn článek s názvem „Ať loď přátelství mezi Čínou a Peru vypluje na dlouhou cestu“ čínského prezidenta Xi Jinpinga, který je v Limě na státní návštěvě Peru a účastní se 31. neoficiálního zasedání lídrů APEC.
Níže uvádíme anglické znění celého textu článku:
Začátek léta na jižní polokouli je obdobím překypujícím vitalitou a nadějí. Na pozvání prezidentky Diny Boluarteové brzy navštívím Peruánskou republiku a zúčastním se 31. zasedání ekonomických lídrů APEC.
Jedná se o mou druhou návštěvu Peru, „souseda“ Číny přes Tichý oceán, od doby, kdy jsem se ujal funkce prezidenta Čínské lidové republiky. Peru je domovem starověkých civilizací, jako jsou Caral, Chavín, Chimú a Inkové. Peruánci o Číňanech roztomile mluví jako o paisano. Peruánský kongres nedávno vyhlásil každý 1. únor Dnem peruánsko-čínského bratrství. Čínské restaurace v Peru se nazývají chifa, což je podobné čínskému slovu chifan, které znamená stolování. Pokaždé, když jsem sem přijel, byl jsem ohromen přátelskými náladami peruánského lidu vůči Číňanům.
Toto pouto přátelství a náklonnosti má kořeny v moudrosti našich starobylých civilizací. Čínská civilizace je jediná na světě, která trvá nepřetržitě již více než 5000 let. Námořní civilizace reprezentovaná Caralem a kontinentální civilizace reprezentovaná Inky jsou důkazem historie ověnčené časem, hlubokého bohatství a obrovské rozmanitosti peruánské civilizace. V archeologických komunitách v Číně a dalších zemích je rozšířen názor, že čínská civilizace a civilizace Ameriky byly ve skutečnosti vytvořeny potomky stejných předků v různých obdobích a na různých místech. Díky moudrosti našich civilizací nacházejí naše mysli společnou řeč a naše srdce rezonují. Číňané vždy považovali „upřímnost za základní princip“ a „laskavost za základní ctnost“. Inkové věří v pravidla „nekrást, nelhat a nebýt líný“. Peruánský myslitel José Carlos Mariátegui jednou řekl: „Duchovně i materiálně je nám Čína bližší než Evropa. Psychologie našich lidí je více asijská než západní.“ Právě tento „civilizační kód“ vysvětluje nerozlučné pouto mezi přistěhovalci čínského původu a místními obyvateli, které se vytvořilo díky bezproblémové integraci a příbuzenským vazbám za posledních 175 let. Nedávno bude mít v Peru pod záštitou vysílacích a televizních orgánů obou zemí premiéru dokumentární film s názvem Od Velké zdi k Machu Picchu. V Peru bude rovněž promítnuta řada populárních čínských filmových a televizních produkcí, včetně snímku 3 Body Problem. Věřím, že pomohou našim peruánským přátelům dozvědět se o Číně více.
Toto pouto přátelství a náklonnosti je dědictvím, které jasně září napříč věky v našich dějinách. Mnozí mi říkali, že čínský a peruánský národ při prvním setkání pocítí okamžité vřelé pouto a při vzájemném oceňování starobylých artefaktů zažijí déjà vu. Například zlaté masky Inků objevené v Peru se nápadně podobají zlatým maskám odhaleným na archeologickém nalezišti v Sanxingdui v čínské provincii Sichuan. Kámen Intihuatana na oltáři ve starověkém městě Machu Picchu, který Inkové používali k označování ročních období a sestavování kalendářů podle změn slunečních stínů, byl ve skutečnosti založen na stejném principu, který inspiroval vznik slunečních hodin ve staré Číně. Obyvatelé starověkého království Shu v dnešní čínské provincii Sichuan vyjadřovali úctu ke slunci a slunečnímu bohu prostřednictvím obrazu vznášejícího se slunečního ptáka. Stejným způsobem vyjadřovala svůj kult slunce i civilizace Inků. Touha po jasu byla ceněna v obou našich kulturách. V loňském roce dorazila výstava „Cesta civilizací“ v rámci svého světového turné do Peru. V Číně byla k vidění výstava „Incká nebeská cesta jihoamerické kontinentální andské kultury“ a „Inkové a jejich Tawantinsuyu: Země čtyř čtvrtí“. Tyto akce mají mezi našimi národy okamžitý úspěch. Výstava „Velké starověké civilizace: Čína a Tawantinsuyu v Peru“ nyní pořádají obě země společně v Peru. Srdečně vás zveme k návštěvě výstavy, abyste se přesvědčili o pozoruhodných společných rysech a souvislostech mezi našimi nádhernými civilizacemi.
Naše přátelství a náklonnost se díky oboustranně výhodné spolupráci mezi Čínou a Peru ještě posílily. Peru bylo jednou z prvních latinskoamerických zemí, které navázaly diplomatické vztahy s Čínskou lidovou republikou. Již více než 50 let se naše dvoustranné vztahy neustále rozvíjejí. Zejména od povýšení našich vztahů na komplexní strategické partnerství v roce 2013 se naše vazby upevnily a naše spolupráce zaměřená na výsledky je plodná a přináší našim národům hmatatelné výhody. V rámci boje proti pandemii COVID-19 vyslala Čína do Peru tým lékařských odborníků. V rámci svých možností jsme rovněž poskytli vakcíny a další zdravotnický materiál. Konkrétními činy jsme dokázali, že Čína je důvěryhodným přítelem, na kterého se Peru může v rozhodujících chvílích spolehnout. Peru je první latinskoamerickou zemí, která s Čínou podepsala balíček dohod o volném obchodu. Patří také mezi první země Latinské Ameriky, které se zapojily do spolupráce v rámci iniciativy Pásmo a stezka. Čína je již 10 let po sobě největším obchodním partnerem a největším exportním trhem Peru. V loňském roce tvořil vývoz Peru do Číny 36 % jeho celkového vývozu. Čínské podniky mají v Peru investice ve výši přibližně 30 miliard USD. Měděný důl Las Bambas, projekt s investicemi čínských podniků, se podílí na HDP Peru přibližně 1 % a vytváří desítky tisíc pracovních příležitostí. Nemocnice Saúl Garrido Rosillo v Tumbes, projekt realizovaný čínským podnikem, bude sloužit více než 100 000 místních obyvatel. Vodohospodářský projekt ve třech okresech Limy umožní více než 400 000 lidí přístup k čisté vodě a hygienickým službám.
Staré čínské přísloví říká: „Základním principem správy věcí veřejných je přinášet lidem prospěch.“ Existuje také peruánské přísloví: „Hlas lidu je hlasem Božím.“ Čína i Peru usilují o lepší život lidu. Musíme vycházet z našeho tradičního přátelství, abychom rozšířili a prohloubili vzájemně výhodnou spolupráci ve všech oblastech a aby více odpovídala požadavkům nové doby. V červenci loňského roku se konalo třetí plenární zasedání 20. ústředního výboru Komunistické strany Číny, které schválilo hlavní plán dalšího komplexního prohlubování reforem s cílem urychlit modernizaci Číny. To znamená nové příležitosti pro Peru a celý svět a slibuje zářnou budoucnost pro vzájemně výhodnou spolupráci mezi Čínou a Peru.
Během mé nadcházející návštěvy se s prezidentkou Boluartovou zúčastníme prostřednictvím videozáznamu slavnostního otevření přístavu Chancay. Jedná se nejen o důležitý projekt v rámci spolupráce na projektu Pásmo a stezka, ale také o první inteligentní přístav v Jižní Americe. První fáze projektu po svém dokončení zkrátí dobu námořní přepravy z Peru do Číny na 23 dní, čímž se logistické náklady sníží nejméně o 20 procent. Očekává se, že Peru přinese roční příjmy ve výši 4,5 miliardy dolarů a vytvoří více než 8000 přímých pracovních míst. Dokončení přístavu Chancay umožní Peru zavést vícerozměrnou, rozmanitou a účinnou síť spojení, která bude sahat od pobřeží až do vnitrozemí, z Peru do Latinské Ameriky a dále do Karibiku. Pomůže také vybudovat Inckou stezku nové éry, jejímž výchozím bodem bude přístav Chancay, a podpoří tak celkový rozvoj a integraci regionu. Součástí plánu rozvoje přístavu je také zřízení záchranné služby pro zvířata, která bude plnit společenskou odpovědnost za záchranu a ochranu tučňáků, tuleňů a ptáků a za zlepšení životního prostředí v mokřadech, na plážích a v biotopech. Je proto velmi důležité, abychom společně zajistili úspěch přístavu Chancay od výstavby až po provoz, aby trasa z Chancay do Šanghaje vedla Čínu, Peru a Latinskou Ameriku ke společnému rozvoji a prosperitě. Čína je rovněž připravena zahájit v Peru další projekty spolupráce v oblasti „malých a krásných“ zdrojů obživy, otevřít další lubanské dílny a centra pro výuku čínského jazyka a odborných dovedností a posílit spolupráci v oblasti odborného vzdělávání. Budeme podporovat čínské společnosti, aby v Peru vytvářely více pracovních míst a plnily svou sociální odpovědnost, čímž se naše paisanské přátelství stane hmatatelnějším a přínosnějším.
Naše dvě země by se měly postavit k odpovědnosti vůči naší době, pokud jde o vzájemné učení mezi civilizacemi. Měli bychom posílit výměnu a spolupráci v oblasti kultury, umění, vzdělávání, vědeckého výzkumu, cestovního ruchu, mládeže, ochrany kulturního dědictví, archeologie a dalších oblastech. Měli bychom přijmout více opatření k usnadnění personálních výměn, abychom získali větší podporu veřejnosti pro naše vztahy. Měli bychom posílit spolupráci v rámci Fóra starověkých civilizací. Měli bychom prozkoumat vytvoření globální sítě pro dialog a spolupráci mezi civilizacemi a podporovat jejich výměny a vzájemné učení. Měli bychom zajistit, aby se civilizace, které se v mnoha ohledech liší, vzájemně doplňovaly a zářily společně, stejně jako pestrobarevné tůně v čínském Jiuzhaigoua peruánské solné terasy Maras, a tím více přispívaly k pokroku lidské civilizace.
Hospodářští představitelé zemí APEC se v Peru sejdou již potřetí poté, co tato země úspěšně hostila zasedání v letech 2008 a 2016. Témata všech tří zasedání, od „Nového závazku k rozvoji Asie a Tichomoří“ přes „Kvalitní růst a lidský rozvoj“ až po letošní „Posílit, zapojit, růst“, svědčí o pevném odhodlání Peru podporovat otevřenou asijsko-pacifickou ekonomiku a světový hospodářský růst. Představují také silný „hlas Limy“ pro otevřenost, inkluzivitu a oboustranně výhodnou spolupráci. Čína pevně podporuje peruánské předsednictví APEC a bude s Peru úzce spolupracovat, aby zajistila úspěšné a produktivní zasedání, posílila asijsko-pacifickou spolupráci s „Limským otiskem“ a nově přispěla k budování asijsko-pacifického společenství se společnou budoucností.
Svět prochází rychlejší proměnou, než jakou jsme za posledních sto let zažili. Lidstvo se opět ocitlo na dějinné křižovatce. Abychom plně docenili velkolepost linií Nazca, musíme se na ně dívat z výšky, protože na úrovni země zůstává jejich skutečná nádhera skryta pohledu.
Citujme čínskou báseň: „Neboj se mraků, které ti zakrývají výhled, vždyť stojíš na nejvyšším vrcholu.“ Čína je připravena připojit se k Peru a přijmout širší vizi a uchopit základní trendy naší doby z dlouhé historické perspektivy, aby se zasadila o skutečný multilateralismus, podpořila rovnoprávný a spořádaný multipolární svět a všeobecně prospěšnou a inkluzivní ekonomickou globalizaci, společně realizovala Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu a společně budovala společenství se společnou budoucností lidstva.
Jak často říkají naši přátelé v Latinské Americe, bez odvahy člověk nikdy nezdolá hory ani nepřepluje moře. V novém historickém okamžiku je Čína připravena pracovat ruku v ruce s našimi peruánskými přáteli jedním srdcem a se stejným cílem a řídit loď našeho přátelství směrem k ještě lepší budoucnosti.
Xi Jinping, prezident Čínské lidové republiky