„Peru je čínským sousedem na opačné straně Tichého oceánu.“ Stále silnější ekonomická a obchodní spolupráce a kulturní výměny přibližují Čínu a Peru, které se stále více stávají trans-oceánskými přáteli a sousedy. Během státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Peru spustil CGTN, prostřednictvím Výzkumného institutu mezinárodní komunikace Nové éry a Centra pro pokročilé národní studie Peru, vůbec první průzkum na téma „Příznivost Peru vůči Číně v roce 2024“ mezi 1 111 peruánskými respondenty. Průzkum ukázal, že Peruánci obecně pozitivně hodnotí tradiční přátelství mezi Čínou a Peru a úspěchy praktické spolupráce, přičemž se těší na vybudování „peruánského modelu“ pro čínsko-latinskoamerické vztahy a vysokou úroveň spolupráce mezi zeměmi „Globálního Jihu“.
Peru je jednou z prvních latinskoamerických zemí, která navázala diplomatické vztahy s Novou Čínou a uzavřela s Čínou komplexní strategické partnerství. Obě strany jsou dobrými přáteli, kteří se vzájemně důvěřují, a dobrými partnery pro společný rozvoj. V průzkumu 89,6 % peruánských respondentů vyjádřilo příznivý dojem z Číny. 97,7 % respondentů považuje Čínu za důležitou zemi. 97,2 % respondentů věří, že Čína je úspěšnou zemí. 91,5 % respondentů hodnotí Čínu jako atraktivní zemi. 91,2 % respondentů ji považuje za zemi hodnou respektu. Kromě toho vyjadřují peruánští respondenti vysokou ochotu navštívit Čínu. 94 % z nich se těší na cestování, návštěvu nebo studium v Číně, přičemž u mladších respondentů ve věku 18–24 let je tento podíl ještě vyšší, a to 95,9 %.
Peru je první latinskoamerickou zemí, která podepsala balíček dohod o volném obchodu s Čínou, a Čína je už deset let největším obchodním partnerem Peru a největším exportním trhem. V červnu tohoto roku byla dokončena jednání o upgradu dohody o volném obchodu mezi Čínou a Peru, což ještě více zjednoduší a otevře obchod mezi oběma zeměmi. V průzkumu peruánští respondenti plně potvrzují výsledky praktické spolupráce mezi oběma zeměmi a těší se na její prohloubení. 86,1 % respondentů věří, že Peru má z obchodních vztahů s Čínou velký prospěch. 77,6 % respondentů považuje ekonomické a obchodní vztahy mezi Čínou a Peru za spravedlivé a vzájemně výhodné. 93 % respondentů tvrdí, že obrovský čínský trh poskytuje Peru a latinskoamerickým zemím dostatečné rozvojové příležitosti. 93,6 % respondentů se těší na prohloubení praktické spolupráce mezi Čínou a Peru a dalšími latinskoamerickými zeměmi, přičemž nejvíce očekávané oblasti jsou věda a technologie (87,7 %), ekonomika a obchod (87,2 %) a vzdělávání (65,9 %).
Jako největší rozvojová země světa poskytla Čína své úspěchy a koncepty modernizace cenné zkušenosti a široké příležitosti pro země „Globálního Jihu“. Průzkum ukázal, že peruánští respondenti vysokým způsobem oceňují čínské úspěchy v oblasti kvalitního rozvoje a vysoké úrovně otevřenosti. 97,2 % respondentů chválí rychlý hospodářský růst Číny. 94,8 % respondentů věří, že čínská ekonomika bude dlouhodobě stabilní. 89,9 % respondentů považuje Čínu za klíčovou zemi pro stabilitu globálních průmyslových a dodavatelských řetězců. 85,7 % věří, že Čína je obrovským trhem s vlastní otevřeností a spravedlivou konkurencí. 96,6 % respondentů oceňuje výjimečný příspěvek Číny k obnově světové ekonomiky.
V současnosti Čína podepsala memorandum o porozumění k iniciativě Pásu a stezky s 22 latinskoamerickými zeměmi a Karibikem a Peru je první latinskoamerickou zemí, která se připojila k této iniciativě. Tento rok dosáhly důležitého pokroku projekty spojené s iniciativou Pásu a stezky mezi Čínou a Peru, v čele s projektem přístavu Chancay, které budou efektivně sloužit místnímu hospodářskému a sociálnímu rozvoji. V průzkumu 78,3 % respondentů podporuje připojení Peru k iniciativě Pásu a stezky. 75,2 % respondentů věří, že spolupráce v rámci této iniciativy má pozitivní dopady na hospodářský a sociální rozvoj latinskoamerických zemí, přičemž nejvíce očekávané oblasti jsou import a export, investice a obchod (64,4 %), výstavba infrastruktury (61,7 %) a vzdělání a kultura (59,8 %). 92,4 % respondentů očekává, že v rámci této spolupráce bude do latinskoamerických zemí v budoucnu investovat více čínských firem. 94,3 % respondentů je optimistických ohledně budoucího rozvoje vztahů mezi Čínou a Peru a Čínou a Latinskou Amerikou.
Průzkum byl navržen s kvótovým vzorkem na základě věkových, pohlavních a regionálních charakteristik peruánské populace a pokrýval obecný dojem Peru o Číně, hospodářskou spolupráci s Čínou, politické vztahy s Čínou a kulturní výměny mezi oběma zeměmi.
CMG