Ministr obrany Lloyd J. Austin III uvedl, že Spojené státy posílají Ukrajině novou vojenskou pomoc v hodnotě až 275 milionů dolarů. Balíček zahrnuje munici pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy, minometné a dělostřelecké náboje a bezpilotní letecké systémy, které mají uspokojit kritické potřeby na bojišti v době, kdy ruská útočná válka přesáhla 1000 dní.
V předstihu před oznámením Bílého domu* o nejnovějším kole pomoci Austin zdůraznil, že je důležité pokračovat v podpoře Ukrajiny.
„To, co jsme se dozvěděli záhy, je, že na Ukrajině záleží, a to nejen Ukrajině a nejen Evropě,“ řekl Austin. Záleží na ní celému světu.
„Neměli bychom mít žádnou situaci, kdy se někdo může jednoho dne probudit a napadnout svého souseda, změnit hranice a anektovat jeho majetek,“ řekl. „V takovém světě prostě nikdo z nás nechce žít.“
Ministr dodal, že úsilí vedené Spojenými státy o shromáždění globálních spojenců a partnerů na podporu Ukrajiny je v boji proti ruskému náporu nadále účinné.
„Největší armáda v Evropě napadla svého souseda, který měl mnohem menší zásoby, mnohem menší schopnosti, a po tisíci dnech ještě nebyla úspěšná,“ řekl. „Tato válka trvá již 1000 dní a (ruský prezident Vladimir) Putin v každém případě nedosáhl žádného strategického cíle.“
Poslední kolo pomoci představuje 70. stažení vojenského vybavení pro Ukrajinu ze zásob ministerstva obrany od srpna 2021.
Navazuje na zářijový závazek prezidenta Joea Bidena navýšit zbývající finanční prostředky ve výši více než pět miliard dolarů z prezidentské autority pro čerpání schválené Kongresem.
Pomoc přichází s novou naléhavostí také proto, že Rusko se opírá o tisíce severokorejských vojáků, kteří doplňují jeho řady.
Náměstkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová začátkem tohoto týdne uvedla, že do ruské Kurské oblasti se přesunulo téměř 11 000 severokorejských vojáků.
Řekla, že Pentagon nepotvrdil zprávy o tom, že by se Severokorejci začali zapojovat do bojových operací, ale uvedla, že „se do Kurska přesouvají z nějakého důvodu“.
„Očekáváme, že se zapojí do bojových operací,“ řekla Singhová.
Austin oznámil nové kolo pomoci z laoského Vientianu, kde se účastní zasedání ministrů obrany Sdružení národů jihovýchodní Asie-Plus.
Američtí ministři obrany se fóra účastní od roku 2010, kdy bylo založeno desetičlenným blokem zemí jihovýchodní Asie.
Během dvoudenní série jednání se Austin neformálně setká s řadou regionálních spojenců a partnerů a potvrdí závazek Spojených států k regionální bezpečnosti.
V návaznosti na první kolo jednání dnes Austin oznámil, že členské státy ASEAN schválily druhé opakování námořního cvičení pod vedením USA se zeměmi ASEAN, které se poprvé konalo v roce 2019.
Očekává se, že zítra Austin oznámí vůbec první prohlášení ministerstva obrany o vizi prosperující a bezpečné jihovýchodní Asie.
„Je skvělé, že se na ADMM-Plus vracím již počtvrté jako tajemník,“ řekl. „Být zde je prioritou a projevem silné podpory ústřední role ASEAN v regionální bezpečnosti. Angažovanost v ASEAN je zaměřena na praktickou spolupráci a vzájemný respekt, což zahrnuje i vzdělávání nové generace vedoucích představitelů a řešení vznikajících výzev a prohlubování námořní spolupráce.“
Austin navrhl setkání s ministrem národní obrany Čínské lidové republiky Dong Junem, který je rovněž členem ADMM-Plus.
Ministr se i nadále zasazoval o otevřené linie vzájemné vojenské komunikace mezi USA a Čínou, ale dnes uvedl, že jeho čínský protějšek se rozhodl nesetkat se během fóra tento týden.
„Rozhodnutí ČLR je komplikací pro celý region,“ řekl. „Jak jsem již důsledně říkal, správný čas na setkání je kdykoli.“
* Bidenova administrativa oznámila další bezpečnostní pomoc Ukrajině
V rámci navýšení bezpečnostní pomoci, které prezident Biden oznámil 26. září s cílem zajistit Ukrajině co nejsilnější pozici, ministerstvo obrany (DoD) oznámilo další bezpečnostní pomoc, která má uspokojit kritické bezpečnostní a obranné potřeby Ukrajiny. Toto oznámení je sedmdesátou tranší vybavení, kterou Bidenova administrativa poskytla Ukrajině ze zásob ministerstva obrany od srpna 2021. Tento balíček v rámci prezidentského zmocnění k čerpání (PDA), jehož odhadovaná hodnota činí 275 milionů dolarů, poskytne Ukrajině dodatečné schopnosti k uspokojení jejích nejnaléhavějších potřeb, včetně: munice pro raketové systémy a dělostřelecké a protitankové zbraně.
Schopnosti uvedené v tomto oznámení zahrnují:
- munici pro vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS);
- 155mm a 105mm dělostřeleckou munici;
- 60mm a 81mm minometné náboje;
- bezpilotní letecké systémy;
- střely odpalované z trubek, opticky sledované a naváděné po drátě (TOW);
- protipancéřové systémy Javelin a AT-4;
- ruční zbraně a munice;
- demoliční zařízení a munice;
- chemické, biologické, radiologické a jaderné ochranné prostředky;
- náhradní díly, pomocné vybavení, služby, školení a přeprava.
Spojené státy budou i nadále spolupracovat s přibližně 50 spojenci a partnery prostřednictvím Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny a s ní spojených koalic schopností, aby splnily naléhavě potřebné požadavky Ukrajiny na bojiště a bránily se ruské agresi.
pentagon/ gnews – RoZ