Vlády Francie, Německa, Spojeného království a Spojených států amerických vydaly následující prohlášení k přijetí rezoluce Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o Íránu:
„My, vlády Francie, Německa, Spojeného království a Spojených států, vítáme přijetí rezoluce Rady guvernérů MAAE o Íránu. Rezoluce reaguje na to, že Írán stále neposkytuje MAAE informace a nespolupracuje s ní, což je nezbytné k objasnění dlouhodobě nevyřešených otázek týkajících se nedeklarovaného jaderného materiálu zjištěného na několika místech v Íránu. Tyto otázky mají zásadní význam pro schopnost agentury poskytnout ujištění o výhradně mírové povaze íránského jaderného programu. Írán je na základě dohody o zárukách podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) právně zavázán plně spolupracovat s MAAE a zodpovídat se za veškerý jaderný materiál a činnosti.
Ve svém posledním usnesení z června rada uvedla, že pokud Írán neposkytne agentuře nezbytnou, úplnou a jednoznačnou spolupráci při řešení všech nevyřešených otázek týkajících se záruk a při plnění závazků týkajících se záruk vyplývajících z dohody o komplexních zárukách, bude nutné přijmout další opatření. Toto opatření navazuje na několikaleté opakované žádosti rady, v nichž Írán vyzývala k vyřešení těchto otázek. Navzdory neustálému úsilí generálního ředitele o navázání věcného dialogu Írán neposkytl informace ani spolupráci potřebnou k jejich řešení a místo toho reagoval na výzvy rady výhrůžkami a provokacemi. Od roku 2019 se agentura snaží vyjasnit nevyřešené otázky týkající se záruk a dosáhnout pokroku. Írán již téměř pět let soustavně neplní závazky, které vůči agentuře přijal.
Tímto novým usnesením Rada MAAE obnovuje své prohlášení, že je zásadní a naléhavé, aby Írán tyto otázky vyřešil, a také svou podporu úsilí agentury o zapojení Íránu za tímto účelem. Žádá agenturu, aby vypracovala komplexní a aktualizované hodnocení, které shrne zjištění agentury za pět let vyšetřování. Doufáme, že Írán využije příležitosti, která se naskytne v době od dnešního dne do vydání této zprávy, a konečně poskytne informace a spolupráci potřebné k vyřešení těchto otázek, aby agentura mohla poskytnout ujištění, že íránský program zůstává výhradně mírový, a aby rada mohla projednávání této záležitosti uzavřít. Pokud se tak nestane, bude důležité, aby se rada i nadále zabývala výzvou, kterou by představovalo pokračující odmítání Íránu plnit své závazky v oblasti jaderného ověřování související se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, včetně důvěryhodnosti celosvětového režimu záruk MAAE.
S vážným znepokojením bereme na vědomí oznámení Íránu ze dne 22. listopadu 2024, že namísto toho, aby na rezoluci reagoval spoluprací, hodlá reagovat dalším rozšiřováním svého jaderného programu způsobem, který nemá žádné věrohodné mírové opodstatnění. Očekáváme, že se Írán znovu vydá cestou dialogu a spolupráce s agenturou.„
Íránská organizace pro atomovou energii (AEOI) uvede do provozu značný počet nových odstředivek na obohacování uranu v reakci na protiíránskou rezoluci, kterou ve čtvrtek přijala Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), uvádí se ve společném prohlášení íránského ministerstva zahraničí a AEOI.
„Íránské specializované agentury na různých úrovních již dříve varovaly, že přijetí jakýchkoli konfrontačních opatření a využití Rady guvernérů [MAAE] k prosazování nezákonných, politicky motivovaných prohlášení bude čelit odvetným opatřením. <…> V této souvislosti šéf AEOI nařídil přijmout příslušná opatření, včetně spuštění značného počtu nových pokročilých odstředivek různých typů,“ uvádí se v prohlášení zveřejněném na kanálu íránského ministerstva zahraničí Telegram.
Podle něj budou jakákoli další odvetná opatření přijata pouze „za účelem ochrany národních zájmů a dalšího rozvoje mírového jaderného průmyslu“ v souladu s rostoucími potřebami země „v rámci jejích práv a povinností podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní“.
Rada guvernérů MAAE přijala 21. listopadu rezoluci navrženou evropskou trojkou (Velká Británie, Německo a Francie), která kritizuje Írán za údajně nedostatečnou spolupráci s organizací. Podle dokumentu by MAAE měla do jara 2025 vypracovat podrobnou zprávu o íránském jaderném programu. Pro rezoluci hlasovalo 19 zemí, proti byly Rusko, Burkina Faso a Čína a 12 zemí se zdrželo hlasování.
Íránský ministr zahraničí Abbás Aragčí 16. listopadu varoval, že Teherán urychlí rozvoj svého jaderného programu, pokud MAAE protiíránskou rezoluci přijme.
state.gov/ gnews – RoZ