V předvánočním čase si pro nás našel volnou chvilku spisovatel Tomáš Hejna. Jedná se o talentovaného, mimořádně pracovitého a výrazného publicistu. V současné době prožívá svá takříkajíc Kristova léta, kdy ve svých třiatřiceti letech vydává v těchto dnech svou v pořadí již třicátou třetí publikaci.
Tomáš Hejna (nar. 1991) vystudoval Střední školu knižní kultury. Do literatury vstoupil v roce 2011 se svou básnickou sbírkou První květy. Dlouhodobě se Hejna zabývá studiem dějin literatury, českou i světovou historií a osobnostmi, často i sbíráním pověstí a bájí. Jeho tvůrčí rozsah je obdivuhodný. Píše prózu i literatury faktu, kde se ve svých knihách soustředí nejen na důležité události a významná místa, o nichž obyčejně ví jen hrstka zasvěcených lidí. V neposlední řadě se ale též věnuje medializaci spolku báječných lidí, nosičů dobré zábavy, od zpěváků až po humoristy, takzvaných bavičů pod hlavičkou Uměleckého sdružení ARTES. Jeho paperbacky medailonů i aktivit členů Artesu jsou po svém vyjití vždy v centru čtenářského zájmu. Zcela jistě tomu nebude jinak ani u publikace, která zpestří předvánoční nabídku našeho knižního trhu.
Zajímá nás, jak se jmenuje a co v ní najdeme…
Pozapomenuté osobnosti českého zábavního umění… (smích) Je to velmi volné pokračování série, kterou jsem začal před 12 lety knihou s názvem Pozapomenuté osobnosti české literatury, a vlastně je to po té době teprve druhý díl, protože s tím prvním jsem nebyl spokojený.
Artes a Tomáš Hejna, jak se to rýmuje?
Rýmuje se od roku 2016, kdy mě do Artesu přivedl jeho tehdejší předseda a můj kamarád Václav Junek. Poprvé jsme spolupracovali při vydání jeho knihy Umřít pro film, kterou jsem v Olympii redigoval, a v dalších letech jsme už tiskli všechny věci pro Mistra. Potom jsem se stal členem výkonného výboru, v roce 2021 jsem tu založil nový časopis Forbína a s kulturním sociologem Václavem Soldátem tu vedeme i rozsáhlý web zabava-artes.cz, kde je za ty tři roky přes 700 příspěvků o českých hercích, skladatelích, spisovatelích, o filmu, divadle, hudbě, estrádách atd. Taky jsme s Vaškem vydali sérii knih a chystáme další.
Artes každoročně uděluje ceny vybraným „bavičům“ za jejich aktivity, oblíbenost a životní výdrž s humorem na rtech.
Je to tak, ta cena se jmenuje Mistr zábavního umění a letos proběhl již devátý ročník, tentokrát ve Studiu Ypsilon. Tentokrát to bylo trochu jiné, v čele Artesu je od února Tomáš Magnusek, s námi jsou tam hudebník Vladimír Kopp, Petr Salava, Martin Dejdar, producentka Marie Schillerová a ekonomka Jana Jůnová. Je to asi nejlepší složení od doby, co jsem se do Artesu dostal. Tak trochu jsme byli poslední ročníky zároveň porota, ale návrhy nám dávali i ostatní členové.
Letos jsme poprvé udělovali cenu v kategorii junior, a to Štěpánu Kozubovi, a in memoriam, kterou si odnesl syn Vladimíra Menšíka. Další ceny si odnesli Eva Hrušková, Jaroslav Suchánek, Zuzana Bubílková, Pavel Větrovec a Láďa Kerndl. Ten měl asi z té ceny největší radost, protože i když působí jako zpěvák už několik desítek let, tak je to jeho vůbec první ocenění.
Knížka vychází v závěru roku 2024, kdy jsme oslavili 70 let historie předního českého nakladatelství Olympia. Vy jste v současné době šéfredaktorem tohoto legendárního nakladatelství. Jak jste toto jedinečné výročí oslavili?
Po roční pauze jsme se objevili na veletrhu Svět knihy Praha s úplně novým stánkem, knihy z letošního roku mají jedinečný logotyp na plakátech, který ukazuje, že vyšly právě v době našeho výročí. Na webu Artesu vyšel na pokračování seriál o historii Olympie, který je také základem knihy 70 let Nakladatelství Olympia v kostce – k dostání je na našem webu. No a konečně na konci října jsme uspořádali skutečně velikou dvoudenní výstavu o naší historii ve Velkých Přílepech, kde byla i řada našich původních zaměstnanců a autorů.
Závěrem: Čím nás v roce 2025 jak Artes, tak i Nakladatelství Olympia překvapí?
Za Artes nemohu prozrazovat, ale určitě se setkáme s našimi členy a příznivci zase na novém místě, už jednáme s vedením Fidlovačky. Společně se potom chystáme na vydání prvního dílu pokračovací Encyklopedie zábavního umění a s Václavem Soldátem budeme dokončovat společnou knihu o českých a československých filmových „poprvé“.
No a v Olympii se připravuje pestrý ediční plán, ve kterém by měla být kniha o Avii, Malá encyklopedie českých dějin, populárně naučný „slovník“ českých skladatelů Konzervatoř Evropy, nová kniha Martina Mahdala o parašutistovi Bublíkovi a doufáme, že se nám podaří realizovat dlouhodobě plánovaný projekt Atlas českého a československého průmyslu.
Jak jsme se již zmínili v úvodu, Tomáš Hejna se narodil v roce 1991. Vystudoval Střední školu knižní kultury a do literatury vstoupil svou básnickou prvotinou První květy roku 2011. Píše prózu i literaturu faktů. Z dlouhé řady vydaných děl alespoň jmenujeme Polozapomenuté osobnosti české literatury, Osudová místa Prahy, Přemyslovské střední Čechy, Pověsti, báje mýty od Okoře k Vltavě, dále pak 50 zajímavostí na Kralupsku, Slánsku a Kladensku a další tituly. Více na www.iolympia.cz
Ivan Černý
FOTO – archiv Nakladatelství Olympia