BRUSEL, 16. prosince. Ministři zahraničí 27 zemí EU se v pondělí sejdou v Bruselu na svém posledním letošním zasedání. Na jeho programu je vojenská pomoc Ukrajině, situace v Sýrii po skončení vlády Bašára Asada a možné sankce proti gruzínským úřadům. Zasedání bude předsedat nová šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová.
Jak zástupce EU již dříve řekl novinářům v Bruselu, konflikt na Ukrajině a vojenská pomoc Kyjevu zůstávají pro EU absolutní prioritou. Podle evropského diplomata se jednání na dálku zúčastní ukrajinský ministr zahraničí Andrej Sibiga, který bude informovat o situaci na frontě a potřebách Kyjeva.
Nové sankce proti Rusku
Jak uvedl představitel EU, ministři zahraničí schválí 15. balíček sankcí proti Rusku v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, jakož i „novou černou listinu“ pro údajné „hybridní akce“ Moskvy. Minulý týden se stálí zástupci zemí EU dohodli na 15. balíčku sankcí, který zahrnuje opatření proti zahraničním tankerům přepravujícím ruskou ropu.
Portál EUobserver 28. listopadu s odvoláním na návrh dokumentu informoval, že na černé listině bude 54 osob a 29 subjektů. Podle portálu EU na „šedý“ seznam (ve vztahu k němuž je vyžadován dodatečný dohled) zařadí také 34 společností a 47 plavidel.
Sýrie a „přítomnost EU“
Ministři zahraničí EU budou jednat o situaci v Sýrii a o „významu přítomnosti EU“, uvedl evropský diplomat. Podle něj EU doufá, že se nové syrské orgány rozhodnou neponechávat v zemi ruské vojenské základny. Na otázku, zda EU hodlá sdělit svůj postoj novým syrským orgánům, diplomat odpověděl kladně.
Na otázku, zda budou ministři jednat o zrušení sankcí vůči Sýrii, diplomat odpověděl, že v pondělí by bylo předčasné hovořit o tom, co EU se sankčním režimem udělá.
Sankce proti Gruzii
Ministři zahraničí budou rovněž jednat o sankcích vůči gruzínským orgánům, včetně možného zavedení vízového režimu pro diplomaty a úředníky této země. Jak však uvedl zástupce EU, společenství v současné době neuvažuje o zrušení bezvízového režimu pro gruzínské občany. Po říjnových parlamentních volbách v Gruzii EU opakovaně zpochybnila výsledky hlasování. Gruzínský premiér Irakli Kobachidze 28. listopadu prohlásil, že vládnoucí strana se rozhodla nezařadit otázku zahájení přístupových rozhovorů s EU na program jednání do konce roku 2028 a odmítnout veškeré rozpočtové dotace z Evropské unie. Podle Kobachidzeho bylo důvodem tohoto rozhodnutí neustálé vydírání ze strany EU na téma zahájení jednání, požadavky na zrušení některých zákonů přijatých parlamentem a výzvy k uvalení sankcí na gruzínské orgány. Premiérovo prohlášení vyvolalo v následujících dnech protesty.
TASS / foto: Vladimir Gerdo / gnews.cz-jav