Generální tajemník NATO Mark Rutte byl spolu s finským prezidentem Alexandrem Stubbem a estonskou premiérkou Kristen Michalovou hostitelem summitu spojenců v oblasti Baltského moře.
Na setkání v Helsinkách Rutte oznámil zahájení nové vojenské aktivity NATO zaměřené na posílení ochrany kritické infrastruktury. Baltic Sentry posílí vojenskou přítomnost NATO v Baltském moři a zlepší schopnost spojenců reagovat na destabilizující činy.
Na summitu se vedoucí představitelé z celého regionu zabývali rostoucím ohrožením kritické podmořské infrastruktury. Generální tajemník uvedl, že nedávné sabotáže poškodily energetické a komunikační kabely, ale je přesvědčen, že „ve spolupráci se všemi spojenci – uděláme vše, co je třeba, abychom zajistili bezpečnost a ochranu nejen naší kritické infrastruktury, ale všeho, co je nám drahé.“
Baltic Sentry bude zahrnovat celou řadu prostředků, včetně fregat a námořních hlídkových letounů. Generální tajemník rovněž oznámil nasazení nových technologií, včetně malé flotily námořních bezpilotních letounů, a zdůraznil, že NATO bude spolupracovat se spojenci na integraci národních pozorovacích prostředků – to vše s cílem zlepšit schopnost chránit kritickou podmořskou infrastrukturu a v případě potřeby reagovat. NATO bude v rámci sítě kritické podmořské infrastruktury, která zahrnuje i průmysl, pracovat na prozkoumání dalších způsobů ochrany infrastruktury a zlepšení odolnosti podmořských prostředků.
Rutte rovněž zdůraznil význam důsledného prosazování práva. Vyzdvihl, jak Finsko ukázalo, že je možné podniknout rázné kroky v rámci zákona: „Kapitáni lodí musí pochopit, že případné ohrožení naší infrastruktury bude mít následky, včetně možného nalodění, zabavení a zatčení.“
Další informace o systému Baltic Sentry naleznete v tiskové zprávě vrchního velitelství spojeneckých sil NATO v Evropě (SHAPE).
Spojenci účastnící se summitu podepsali společné prohlášení, jehož text je k dispozici zde.
NATO/ gnews – RoZ