WASHINGTON – Odcházející velvyslankyně USA při OSN říká, že během prvního prezidentství Donalda Trumpa viděla, jak se americké vůdčí postavení ve světě snižuje a Čína zaplňuje vzniklé vakuum. Linda Thomasová-Greenfieldová varuje, že pokud se to během Trumpova druhého funkčního období bude opakovat, protivníci se do něj nastěhují znovu.
V rozsáhlém rozhovoru pro agenturu Associated Press Thomasová-Greenfieldová uvedla, že během prezidentství Joea Bidena se Spojené státy opět angažovaly ve světě, obnovily spojenectví a znovu získaly vedoucí postavení Ameriky.
„To je dar, který předáváme příští administrativě,“ řekla, „a já doufám, že tento dar přijmou v duchu, v jakém jim byl předán.“
Rady Trumpově kandidátovi na velvyslance v OSN
Při krátkém setkání s Trumpovou kandidátkou, poslankyní Elise Stefanikovou z New Yorku, jí Thomasová-Greenfieldová řekla, „že OSN je důležitá a že je důležité, abychom nepřenechali žádný prostor našim protivníkům“.
Tito soupeři „změní pravidla silničního provozu“, varovala. „A proto je vedení USA mimořádně důležité.“
Ve svém prvním funkčním období Trump označil OSN za „pouhý klub, kde se lidé scházejí, povídají si a baví se“. Pozastavil financování jejích agentur pro zdravotnictví a plánování rodiny a vystoupil z její kulturní a vzdělávací organizace UNESCO a vrcholného orgánu pro lidská práva. To vyvolalo nejistotu ohledně toho, co bude dál, zejména proto, že Spojené státy jsou největším jednotlivým dárcem OSN.
Stefaniková vyzvala k „úplnému přehodnocení“ financování 193členné světové organizace ze strany USA, označila OSN za „doupě antisemitismu“ a vyzvala k zastavení podpory agentury OSN pro palestinské uprchlíky, známé jako UNRWA.
OSN samozřejmě není dokonalá a potřebuje reformy, řekla Thomasová-Greenfieldová.
Ale těm, kteří kritizují OSN jako velkou byrokracii, kde se toho málo udělá nebo se rozhodnutí ignorují, řekla, že vždy cituje zesnulou bývalou velvyslankyni USA při OSN Madeleine Albrightovou, která řekla, že „kdyby neexistovala, vymysleli bychom ji“.
Thomasová-Greenfieldová zdůraznila význam OSN při řešení závažných globálních problémů, od války po humanitární pomoc a potřebu regulace umělé inteligence.
Spojené státy podle ní musí zůstat u jednacího stolu, „abychom mohli mít vliv a spolupracovat s celým systémem a zajistit, že systém bude světu přinášet výsledky“.
Nejdůležitějším stolem je stůl ve tvaru podkovy pro 15 členů Rady bezpečnosti OSN, nejmocnějšího orgánu OSN, který má za úkol udržovat mezinárodní mír a bezpečnost.
Thomasová-Greenfieldová řekla, že Stefanikové dala stejnou radu, jakou dostala ona – aby se rychle sešla se všemi z nich – včetně stálých členů Ruska a Číny, rivalů s právem veta.
„Bude s nimi sedět u stolu téměř denně,“ řekla Thomasová-Greenfieldová. „Je tedy důležité znát osoby, se kterými bude muset jednat, ať už jsou to přátelé, nebo nepřátelé.“
Neúspěch při řešení globálních krizí
Ve svém závěrečném emotivním projevu v Radě bezpečnosti se Thomasová-Greenfieldová zaměřila na Súdán a řekla, že by si přála, aby byla uzavřena jedna krize, které svět čelí – a odškrtla Gazu, Ukrajinu, Kongo a další horká místa.
Agentuře AP řekla, že OSN a svět „se musí aktivněji angažovat“ a pokusit se tyto konflikty ukončit.
Súdán, kde téměř dva roky trvající boje způsobily hladomor a nejhorší světovou krizi s vysídlováním, je příkladem toho, „kde jsme jako mezinárodní společenství mohli udělat více dříve a ukončit utrpení dříve“.
Zaměřila se na Afriku
Thomasová-Greenfieldová, které je nyní 72 let, začala svou kariéru jako akademička a žila v Libérii, kde poprvé viděla americké diplomaty při práci a v roce 1982 se rozhodla vstoupit do diplomatické služby.
Většinu své více než čtyřicetileté kariéry strávila v Africe, do Libérie se vrátila jako velvyslankyně a v letech 2013 až 2017, kdy se Trump ujal úřadu, se vypracovala na náměstkyni ministra zahraničí pro africké záležitosti.
Biden ji přivedl, aby se stala velvyslankyní OSN a členkou jeho kabinetu.
V OSN podle svých slov získala mnohem širší pohled na důležité místo Afriky ve světě a vyzvala k uznání jejích obrovských zdrojů – jejích lidí.
„Afrika je mimořádně mladý kontinent,“ řekla Thomasová-Greenfieldová. „Tito mladí lidé budou budoucností světa.“
Použití „gumbo diplomacie„
Thomasová-Greenfieldová se v OSN vrátila ke svým louisianským kořenům a řekla, že se chystá zapojit do „gumbo diplomacie“ tím, že pro své kolegy diplomaty uvaří slavný pokrm tohoto státu, v němž se mísí mnoho různých chutí.
Diplomacie spočívá v tom, že spojujeme lidi s různými názory, zájmy, zázemím a vedením „a přicházíme s řešením, se kterým můžeme všichni žít“, řekla.
„O tom si myslím, že diplomacie je. O tom je gumbo. Takže diplomacie gumbo byla velmi úspěšná,“ řekla Thomasová-Greenfieldová a poukázala na více než 200 rezolucí OSN přijatých během čtyř let jejího působení ve funkci velvyslankyně, z nichž 77 vypracovaly Spojené státy.
Státní tajemník Antony Blinken řekl, že „navázala kontakt s lidmi různého původu a přesvědčení – používala svou charakteristickou ‚gumbo diplomacii‘, vždy mluvila z hlavy, ale také ze srdce“.
Thomasová-Greenfieldová uvedla, že nyní plánuje trávit čas se svými vnoučaty a pracovat se studenty vysokých škol, aby podpořila „další generaci multilateralistů, kteří budou plnit sály OSN“.
Jako černoška řekla, že její rada mladým černochům a černoškám zní: „Sněte ve velkém“, a pokud se věci nevyvíjejí podle vašich představ, hledejte jinou cestu a „otevřete dveře, kterými jste neměli v úmyslu projít“.
apnews.com / gnews.cz-jav