Kontrola nad Panamským průplavem zůstane v rukou této středoamerické země navzdory deklarovaným ambicím amerického vůdce Donalda Trumpa vzít si jej zpět, uvedl panamský prezident José Raul Mulino.
„Jménem Panamské republiky a jejího lidu musím zcela odmítnout slova, která prezident Donald Trump uvedl ve svém inauguračním projevu na adresu Panamy a jejího průplavu. Opakuji: <…> průplav patří a bude patřit Panamě, jeho správa bude nadále pod panamskou kontrolou v souladu s trvalou neutralitou,“ uvedl v prohlášení zveřejněném na svém profilu na síti X.
„Na světě neexistuje země, která by zasahovala do správy průplavu,“ uvedl dále panamský prezident.
Průplav podle něj nebyl „ústupkem nikomu“.
„Byl výsledkem boje několika generací, který vyvrcholil smlouvami Torrijos-Carter v roce 1999, a od té doby až do současnosti, po dobu 25 let, jej nepřetržitě spravujeme a rozšiřujeme, zodpovědně slouží světu a globálnímu obchodu, včetně Spojených států,“ uvedl.
Podle Mulina hodlá hájit právo na průplav v souladu s mezinárodním právem. Trval na tom, že dialogy jsou nejlepším způsobem, jak vyřešit sporné otázky, aniž by byla ohrožena „svrchovanost Panamy a její plné právo na průplav“.
Trump při svém pondělním inauguračním projevu zopakoval svůj záměr „vzít si zpět“ průplav. Tvrdil, že předání kontroly nad lodní linkou Panamě bylo „pošetilým darem, který neměl být nikdy učiněn“. Americký prezident rovněž tvrdil, že průplav provozuje Čína.
Panamský průplav, který byl uveden do provozu v roce 1914, vybudovaly a desítky let poté kontrolovaly Spojené státy. V roce 1977 Torrijos-Carterovy smlouvy stanovily postupný převod průplavu na Panamu, který byl ukončen v roce 1999. Dohoda stanovila neutralitu průplavu a jeho využitelnost pro světový obchod. V současné době zůstává průplav pro světovou ekonomiku klíčovou lodní trasou.
TASS/ gnews -RoZ
FOTO – pixabay