Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenové dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu k závěrům zasedání Evropské rady přednesla projev podobný včerejšímu vystoupení na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu. Uvedla mj., že EK v příštím týdnu představí kompas konkurenceschopnosti, kterým chce zvrátit zaostávání za USA a Čínou a přemění zprávu Maria Draghiho v konkrétní kroky.
Děkuji vám, paní prezidentko Metsolaová, milá Roberto,
vážený pane předsedo Evropské rady, vážený pane António,
vážení poslanci,
je mi potěšením připojit se poprvé k této plenární rozpravě s předsedou Costou. A rád bych vám, vážený António, na úvod poděkoval za vynikající spolupráci, kterou jsme mezi sebou navázali v prvních týdnech našeho společného mandátu. Jsme teprve tři týdny po roce 2025, ale již nyní je patrný záblesk změn, které se v globální politice chystají. Vstoupili jsme do nové éry tvrdé geostrategické soutěže. Máme co do činění s mocnostmi o velikosti kontinentu. A ty mezi sebou jednají především na základě zájmů. Tato nová dynamika bude stále více dominovat vztahům mezi globálními aktéry. Mění se pravidla angažovanosti. Někomu v Evropě se tato nová realita nemusí líbit, ale musíme se s ní vyrovnat. Naše hodnoty se nemění. Abychom je však mohli bránit, musí se některé věci změnit.
Především musíme pracovat tady doma. Chceme-li chránit naše zájmy a prosazovat naše hodnoty, musíme být také ekonomicky silní. Evropa má, jak jste řekl, António, všechny nástroje k tomu, aby úspěšně plnila svou úlohu v rámci koncertu mocností. Máme soukromý sektor s dlouhou tradicí inovací. Máme špičkovou pracovní sílu – vysoce vzdělanou. Máme jedinečnou sociální infrastrukturu, která chrání lidi před velkými životními riziky. A máme obrovský jednotný trh se 450 miliony lidí. To je náš bezpečný přístav v rozbouřených vodách a naše nejsilnější páka při náročných jednáních. Naše Unie a náš jednotný trh však potřebují pozornost a péči. Pro nás Evropany začíná globální závod doma. A právě o tom jsme jednali na zasedání Evropské rady. A všechny členské státy se na tom shodují. Je to jádro Budapešťské deklarace o konkurenceschopnosti, na které jsme se dohodli během maďarského předsednictví. A nyní, za polského předsednictví, musí být tato shoda realizována. Proto příští týden představíme náš nový Kompas konkurenceschopnosti, který přetváří vynikající Draghiho zprávu v konkrétní kroky. Bude severní hvězdou této nové Komise a bude hnacím motorem naší práce v příštích pěti letech. Stanovujeme tři cíle: Zaprvé, zmenšení rozdílu v inovacích oproti našim konkurentům. Za druhé, společný plán pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost. A za třetí, posílení naší hospodářské odolnosti a bezpečnosti. Dovolte mi, abych vám ke každému z nich poskytl několik informací.
Pokud jde o inovace, Draghiho analýza je velmi jasná. Existuje začarovaný kruh nízkých investic a nízkých inovací. To vedlo například k pomalejšímu zavádění digitálních technologií v Evropě. Jak tedy tento cyklus prolomit? Určitě musí hrát roli veřejné investice. Aby to bylo účinné, je třeba zlepšit koordinaci mezi evropskou úrovní a členskými státy. Zejména v několika strategických oblastech, na které se musíme skutečně zaměřit, jako je umělá inteligence, kvantové a biotechnologie, abychom jmenovali jen několik málo z nich – ale na to se musíme zaměřit. Musíme tam investovat, členské státy se musí zapojit, ale všichni víme, že financování z veřejných zdrojů nemůže být nikdy dostatečné. Aby bylo možné podpořit inovace správnou rychlostí a ve správném měřítku, musí se zapojit i soukromý kapitál. Dobrou zprávou je, že evropské společnosti již zvyšují své investice do inovací. V loňském roce zvýšil evropský průmysl své investice do výzkumu a vývoje téměř o 10 %. Poprvé za posledních deset let je to více než v USA i v Číně. Máme však ještě hodně co dohánět. Díky tomuto úsilí jsme se vrátili na druhé místo na světě, pokud jde o celkové soukromé investice do výzkumu a vývoje. Ale opět musíme koordinovat, musíme se soustředit a zaměřit se na klíčové oblasti. K tomu, aby se tak stalo a abychom byli úspěšní, potřebujeme příznivý kapitálový trh pro naše společnosti a konkrétně pro naše začínající podniky. A abychom to podpořili, spustíme Evropskou unii úspor a investic. Vytvoříme nové evropské spořicí a investiční produkty, nové pobídky pro rizikový kapitál a nový tlak na zajištění plynulého toku investic v celé naší Unii. Musíme zmobilizovat více kapitálu, aby se zde mohlo dařit inovacím vyráběným v Evropě a rizikovým investicím.
Za druhé bych se ráda zaměřila na otázku cen energií. Ceny energií v Evropě jsou stále strukturálně vyšší než ve Spojených státech nebo v Číně a v rámci Evropské unie se výrazně liší. Musíme je tedy snížit a zároveň dokončit postupný odklon od ruských fosilních paliv. Oba cíle jsou důležité a měly by jít ruku v ruce. Jak toho můžeme dosáhnout? Nejenže musíme pokračovat v diverzifikaci našich energetických dodávek, což jsme v posledních dvou letech učinili. Budeme také muset investovat do technologií čisté energie nové generace, protože se jedná o energii vyrobenou v Evropě, takže nám dává nezávislost. Vezměme si například témata jaderné fúze nebo zdokonalené geotermální energie či polovodičových baterií, abychom jmenovali jen několik z nich. Musíme zde také mobilizovat více soukromého kapitálu na modernizaci našich sítí a infrastruktury pro skladování energie. Takže opět téma hlubokého a likvidního kapitálového trhu. Musíme odstranit všechny zbývající překážky naší energetické unie. A musíme lépe propojit naše čisté a nízkouhlíkové energetické systémy. To vše, a samozřejmě mnohem více, než jsem dnes zmínil, bude součástí nového plánu pro dostupnou energii, který představíme v únoru.
Můj třetí a poslední bod se týká toho, jak posílit naši ekonomickou odolnost a bezpečnost. Globální mocnosti nyní soupeří o přístup k surovinám a životně důležitým dodavatelským řetězcům. V posledních letech jsme uzavřeli více než 35 nových dohod s partnery po celém světě právě proto, abychom si zajistili přístup například k surovinám a čistému vodíku a diverzifikovali některé naše dodavatelské řetězce v oblasti čistých technologií. Tato práce bude v následujících letech ještě důležitější. Jak víte, od začátku tohoto mandátu, tedy za necelé dva měsíce, jsme již uzavřeli tři dohody o partnerství s Mercosurem, Mexikem a Švýcarskem. A minulé pondělí jsme znovu zahájili jednání s Malajsií. Tato partnerství se týkají některých našich klíčových hospodářských zájmů. Otevírají nám nové a dynamické trhy. Chrání naše charakteristické výrobky se zeměpisnými označeními a klíčová odvětví, jako je zemědělství. A zaručují nám přístup k důležitým nerostným surovinám a čisté energii. Rozšíření naší sítě partnerství bylo tedy zásadním doporučením Draghiho zprávy. A my spolupracujeme s Parlamentem a Radou, abychom tyto dohody posunuli vpřed.
Toto nové zapojení do spolupráce se zeměmi po celém světě není jen ekonomickou nutností, ale musí být i poselstvím světu. Je to odpověď Evropy na rostoucí globální konkurenci. Chceme více spolupracovat se všemi, kdo jsou jí otevřeni. A to se samozřejmě týká i našich nejbližších partnerů. Myslím samozřejmě na Spojené státy americké. Žádná jiná ekonomika na světě není tak integrovaná jako Evropa a Spojené státy. Na našem obchodu a investicích závisí miliony pracovních míst na obou stranách Atlantiku. Objem vzájemného obchodu činí 1,5 bilionu eur. Kromě těchto čísel je toho však mnohem víc. Přátelství, rodinné vazby, společná historie a kultura. To budeme mít při jednání s novou americkou administrativou stále na paměti. Naší prioritou bude včasné navázání spolupráce, diskuse o společných zájmech a připravenost k jednání. A až přijde čas vyjednávání, budeme pragmaticky hledat společnou řeč. Chci však také, abyste věděli, že budeme vždy stát za svými evropskými zásadami.
Děkuji a ať žije Evropa.
europa.eu/ gnews – RoZ