Povodí Žluté řeky je klíčovou oblastí produkce obilí a důležitou energetickou základnou v Číně, která hraje klíčovou roli při zajišťování bezpečnosti a dodávek. Podle odborníka na toto odvětví bude potravinová a energetická bezpečnost i nadále hlavní výzvou, protože Čína pokračuje v omlazování.
„Díky komplexnímu řízení průmyslových zdrojů znečištění, rozptýleného znečištění ze zemědělství a domácího znečištění došlo k výraznému zlepšení kvality vody v povodí Žluté řeky,“ uvedl Xia Lu, docent na Škole dějin strany a stranického budování a výzkumný pracovník Národní akademie rozvoje a strategií na Renminské univerzitě v Číně.
Xia se tak vyjádřil v odpovědi na otázku týkající se názorů na komplexní podporu ekologické ochrany a kvalitního rozvoje v povodí Žluté řeky, které byly přezkoumány na pondělním zasedání Politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny).
Na zasedání bylo konstatováno, že ekologická ochrana a vysoce kvalitní rozvoj v povodí Žluté řeky je záležitostí hlubokého významu pro velké omlazení a udržitelný rozvoj čínského národa.
„Současně byla zavedena účinná opatření k pokroku v recyklaci a úsporné modernizaci městské a průmyslové vody, což vedlo k výraznému zvýšení účinnosti využívání vodních zdrojů,“ uvedl Xia.
Kromě toho tradiční průmyslové základny v povodí Žluté řeky aktivně usilují o transformaci a modernizaci průmyslových odvětví s vysokou spotřebou energie a vysokým znečištěním, jako je uhelný a chemický průmysl, a zároveň podporují rozvoj ekologické energie a odvětví ochrany životního prostředí, poznamenal odborník.
Na zasedání byla rovněž zdůrazněna potřeba nadále zlepšovat dobře koordinovanou ekologickou ochranu v povodí Žluté řeky, systémově zlepšovat kapacitu ochrany vodních zdrojů v horním toku, posilovat ochranu vody a půdy ve středním toku a podporovat ochranu mokřadů a ekologickou správu v dolním toku.
„Dodržováním ekologických priorit, podporou ekologického a udržitelného rozvoje, posilováním meziregionálních koordinačních mechanismů a zaměřením se na systematickou a holistickou správu, zejména na to, aby se životní prostředí a národní hospodářství považovaly za dynamický a celistvý organismus, lze ochranu povodí Žluté řeky hladce integrovat do regionální koordinované rozvojové strategie,“ řekl Xia CGTN.
Žlutá řeka, „mateřská řeka“ čínského národa, je druhou nejdelší řekou v Číně a měří 5464 kilometrů. Zásobuje vodou 12 % čínské populace ve více než 50 městech a zavlažuje 17 % orné půdy v zemi.
Povodí Žluté řeky bylo v pětitisícové historii čínské civilizace po 3000 let kolébkou politických, hospodářských a kulturních center země.
Od pradávna Číňané bojovali proti zaplavování Žluté řeky a ochrana řeky byla vždy na prvním místě v programu země.
CMG/ gnews – RoZ
Vodopád Hukou na Žluté řece na pomezí severočínských provincií Shaanxi a Shanxi na severozápadě Číny FOTO – Xinhua/ Zhang Lan