VATIKǍN – Během Světového týdne mezináboženské harmonie jordánský ministr cestovního ruchu a starožitností a ředitel místa Ježíšova křtu popisují význam poutí do této země.
V souvislosti s dohodou o příměří mezi Hamásem a Izraelem se kustod Svaté země a latinský patriarcha Jeruzaléma obrátili na mezinárodní společenství s výzvou, aby opět podnikalo poutě do Svaté země.
Latinský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa označil pouť za „naprosto bezpečnou“ a kustod Fra Francesco Patton povzbudil lidi, aby se vydali „do Svaté země jako poutníci, aby se vrátili ke kořenům naší víry“ a vyjádřili svou „blízkost malému křesťanskému společenství ve Svaté zemi“.
Jordánsko: Kde začalo křesťanství
Jordánská ministryně cestovního ruchu a starožitností Lina Annab tuto výzvu k návratu do Svaté země zopakovala. V rozhovoru pro Vatican News zdůraznila význam těchto poutí, neboť Jordánsko je místem, kde „křesťanská přítomnost začala, kam křesťané patří“.
V roce 2024 klesl počet návštěvníků země o téměř 4 % v důsledku různých událostí v regionu, včetně války mezi Izraelem a Hamásem. Annab to označila za alarmující, protože křesťanská přítomnost, „ať už historická, současná nebo budoucí, je nedílnou součástí toho, kdo jsme, naší identity“.
Vzhledem k tomu, že přibližně 30 % světové populace se hlásí ke křesťanství, mají historické vazby na Jordánsko dalekosáhlý dopad. Zrovna nedávno, 31. ledna, byla ve Vatikánu otevřena výstava s názvem „Jordánsko: Úsvit křesťanství“, která představuje „historii, dědictví a bohatou tradici křesťanství v Jordánsku prostřednictvím představení poutních míst“. Návštěvníkům dává možnost poznat tato významná svatá místa, zejména těm, kteří do regionu nemohli cestovat.
Jordánská ministryně cestovního ruchu a starožitností hovoří na tiskové konferenci k výstavě „Jordánsko: Úsvit křesťanství“.
Annab však vyjádřila naději, že se zahájením Jubilejního roku naděje a dohodou o příměří se cesty do Jordánska otevřou a zemi navštíví více lidí. Vyzdvihla, že návštěva Jordánska a různých tamních svatých míst může být „silným zážitkem, že lidé mohou přijet a vidět a zažít spiritualitu, klid a pocit míru, který člověk při návštěvě těchto míst získá“.
Jordánsko: místo odpuštění
Jedním z těchto svatých míst je místo Ježíšova křtu v Betánii za Jordánem. Na začátku roku byl kostel Křtu Páně slavnostně otevřen a jmenován poutním místem Jubilejního roku, kde mohou lidé získat plnomocné odpustky.
Ředitel místa Křtu Páně Rustom Mkhjian vysvětlil, že kromě toho, že jde o náboženské místo, má být „příkladem pro celý svět, jak mohou lidé žít v lásce a míru“. Popsal ho jako místo ekumenismu, kde se setkávají lidé z různých náboženských a politických prostředí: od katolíků a baptistů až po královské rodiny z Lucemburska a Švédska.
Kustod Svaté země smočil nohy ve vodách řeky Jordán v roce 2021
Od 1. do 7. února probíhá Světový týden mezináboženské harmonie, který poprvé navrhl jordánský král Abdulláh II. v OSN v roce 2010. Ředitel Mkhjian vysvětlil, že místo křtu slouží jako místo, kde k tomuto dialogu a společenství dochází – kdy místo navštíví žid, křesťan a muslim „a všichni tři společně pláčou“.
Ředitel zdůraznil, že tuto scénu dnešní svět velmi potřebuje a místem, kde se tyto poutě naděje a mezináboženská setkání nacházejí, není „jen Bible, kterou dostanete při křtu, ale celé Jordánsko“.
Kielce Gussie / vaticannews.va / gnews.cz-jav