Generální komisař Philippe Lazzarini v pátek na sociálních sítích uvedl, že „lidé v Gaze jsou od začátku války systematicky dehumanizováni“. Zdůraznil, že „na Palestincích záleží, včetně těch v Gaze. Na jejich právech, životech a budoucnosti záleží“ a poznamenal, že „lidská práva nelze uplatňovat selektivně“. Jeho komentáře přicházejí v návaznosti na návrh prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který učinil počátkem tohoto týdne, že by USA měly převzít kontrolu nad Gazou a trvale vysídlit veškeré palestinské obyvatelstvo – což by podle generálního tajemníka OSN byl akt „etnické čistky“.
Řešení dvou států
Lazzarini ve svém prohlášení citoval šéfa OSN Antónia Guterrese, který zdůraznil, že „mír vyžaduje ukončení okupace a vytvoření nezávislého palestinského státu, jehož nedílnou součástí bude Gaza; životaschopného a suverénního palestinského státu po boku Izraele“. Šéf UNRWA uvedl, že týmy jeho agentury „jsou odhodlány pokračovat v poskytování kritické pomoci palestinským uprchlíkům, kteří nás nejvíce potřebují, dokud se posílené palestinské instituce nestanou trvalou a životaschopnou alternativou“.
UNRWA se při výkonu své činnosti nadále potýká s velkými problémy. Minulý měsíc vstoupily v platnost dva izraelské zákony, které zakazují činnost UNRWA v rámci svých hranic a zakazují izraelským úřadům jakýkoli kontakt s agenturou. UNRWA bylo nařízeno vyklidit své prostory ve východním Jeruzalémě na okupovaném Západním břehu Jordánu a mezinárodním pracovníkům nebyla prodloužena víza. Týmy stále poskytují pomoc komunitám na Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, a také v Gaze, kde po 15 měsících války stále platí příměří.
Setkání šéfa humanitární pomoci s vysídlenými rodinami
Koordinátor humanitární pomoci OSN Tom Fletcher pokračoval ve své týdenní návštěvě Izraele a okupovaného palestinského území. V pátek navštívil útulek provozovaný agenturou UNRWA ve městě Deir al-Balah v Gaze a poté se přes hraniční přechod Kerem Šalom vydal do Jeruzaléma. Pan Fletcher se setkal s vysídlenými rodinami, které hovořily o útrapách, jimiž prošly za posledních 16 měsíců. Vyslechl si také informace od pracovníků, kteří vedou útulek, o probíhající reakci a výzvách, kterým čelí při poskytování kritické podpory.
Toto pracoviště UNRWA je jednou z mnoha škol v Gaze, které byly přeměněny na přístřeší. Šéf humanitární pomoci OSN se setkal s dětmi, které přicházejí o vzdělání, a zdůraznil potřebu co nejdříve znovu otevřít školy v Gaze. V Jeruzalémě se pan Fletcher setkal s vedoucími humanitárních agentur OSN a dalšími humanitárními pracovníky, s nimiž jednal o tom, jak udržet tok pomoci do Gazy a podpořit operace na Západním břehu Jordánu.
Zdravotní evakuace a potravinová pomoc
Agentury OSN nadále poskytují aktuální informace o své práci v pásmu Gazy. Světová zdravotnická organizace (WHO) na sociálních sítích uvedla, že její tým tento měsíc podpořil lékařskou evakuaci 178 pacientů, včetně 115 dětí, do Egypta. Stále je však třeba evakuovat dalších 12 000 až 14 000 osob. Světový potravinový program (WFP) zase od začátku příměří poslal do Gazy více než 15 000 tun potravin, které se dostaly k více než 525 000 lidí, jimž byly doručeny potravinové balíčky, teplá jídla a hotovost. Agentura OSN pro práva dětí UNICEF dodala, že od doby, kdy začalo platit příměří, se v Gaze dostalo k více než 10 000 kojenců s připravenou příkrmovou stravou.
Nedostatečný přístřešek
Tento týden partneři OSN vyhodnocují dopad zimní bouře na přístřešky na různých místech enklávy. Partneři na severu se také připravují na distribuci 1 500 stanů navrátilcům v guvernorátech Gazy a Severní Gazy. Humanitární pracovníci upozorňují, že i když se podpora přístřeší rozšiřuje, téměř milion vysídlených osob žije v nevyhovujících stanech nebo provizorních obydlích – některé rodiny se uchylují k sešívání starých pytlů na rýži, aby se mohly alespoň základně přikrýt.
Západní břeh Jordánu pokračuje v represích
Úřad OSN pro humanitární záležitosti OCHA rovněž poskytl aktuální informace o situaci na Západním břehu Jordánu. Probíhající operace izraelských sil v Džanínu, Tulkarmu a Tubasu nadále vyhánějí Palestince, vážně omezují jejich přístup k základním službám a způsobují rozsáhlou destrukci. Humanitární pracovníci odhadují, že 82 % vysídlených rodin na severním Západním břehu v současné době žije v pronajatých ubytovacích zařízeních.
Výrazný nárůst počtu úmrtí dětí na Západním břehu Jordánu
Mezitím téměř polovina všech palestinských dětských úmrtí na Západním břehu Jordánu za posledních dvacet let nastala během posledních dvou let, uvedl úřad OSN pro koordinaci pomoci OCHA v humanitární aktualizaci zveřejněné ve čtvrtek. Od ledna 2023 bylo izraelskými silami nebo osadníky zabito 224 dětí (218 chlapců a šest dívek), což představuje téměř polovinu ze 468 dětských obětí, které agentura zdokumentovala od počátku roku 2005.
Mezi nimi je 11 dětí zabitých od ledna letošního roku, všechny izraelskými silami, včetně šesti zabitých při leteckých útocích, a 10 dětí zabitých v severních guvernorátech Západního břehu Jordánu. „To obecně odpovídá trendům pozorovaným v posledních dvou letech,“ uvedla OCHA.
Znepokojení nad použitím síly
Agentura poznamenala, že v letech 2023 a 2024 bylo 64 % palestinských dětských obětí na Západním břehu Jordánu v severních guvernorátech. Většina z nich, 82 procent, byla zastřelena ostrou municí a 18 procent bylo zabito při leteckých útocích. Kromě toho bylo ve stejném období zraněno více než 2 500 palestinských dětí, z toho 28 procent ostrou municí. V letošním roce bylo dosud nahlášeno 89 palestinských dětí zraněných izraelskými silami nebo osadníky, z toho 48 procent ostrou municí.
„Značný počet dětí zabitých a zraněných ostrou municí vypálenou izraelskými silami nebo při leteckých útocích vyvolává obavy ze zbytečného a nadměrného použití síly proti dětem izraelskými silami během operací na Západním břehu Jordánu,“ uvedla OCHA.
un.org / gnews.cz-jav