Se sluncem v zádech
Je to několik měsíců, co jsem byl v Kroměříži na koncertu Havelky a Plachetky a příští ráno se sluncem v zádech navštívil muzeum Karla Kryla (1944-1994). Připomínám, že Kryl odjel z Československa 9. září 1969 na hudební festival, který se konal na západoněmeckém hradě Waldecku, po dvou týdnech požádal o azyl a v Německu zůstal dalších dvacet let. Připomínám také, že jsem nebyl jeho fanouškem z mnoha důvodů, přestože některé písně se mi líbily a líbí, protože jsou aktuální dnes a budou i zítra.
Jednou z nich je Demokracie. Píseň, o které řekl, že už žádnou asi nenapíšu. Je to spíš taková častuška, jedna z těch, které si nečiní nárok, aby byly brány jako píseň. Je to povzdech nad tím, co se momentálně vydává za demokracii. Píseň zazněla poprvé v pražské Redutě a někteří ji považují za vůbec nejdůležitější Krylovu skladbu, přestože posluchačsky neuspěla.
Zmiňuji se o Krylovi kvůli slovům: Děkuji za slabost, Jež pokoře mne učí, Pokoře, pokoře pro radost, Pokoře bez područí, Děkuji, za slzy děkuji: Ty naučí mne citu, K živým, jež, k živým, jež žalují A křičí po soucitu.
Slova se mě bolestivě dotýkají v době nesmyslného, již prohraného válčení na Ukrajině, v době připomínky Holocaustu (27.ledna), nepozvání zástupců Ruské federace do Osvětimi, ukončení bitvy u Stalingradu (2.2.1943) Rudou armádou historickým vítězstvím nad německou 6. armádou pod velením polního maršála Pauluse a začátkem nové části života mé tchyně (nebožky) Naděždy Vladimírovny, vyznamenané vysokým řádem za statečnost a účast v bojích.
Byla to ona, její vyprávění ze života a bojích na frontě veřejně a doma, která mi zapsala hluboce do srdce, že, vše, co potřebovala znát k přežití, se naučila ve věku mateřské školky. Připomínala, že historie nezná tragédií bez viny, že dějiny nejsou vždy spravedlivé a když se lidé shluknou a vytvoří dav, uvolní se dynamismy kolektivního člověka – bestií nebo démonů. Tchyni neznající Krylov později psal: Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!
Inaugurace
Ceremoniál uvedení prezidenta Trumpa do funkce nebylo nic jiného než jeden velký orchestr symbolů, gest, numerologie a symboliky, které ne každý je schopen správně číst a interpretovat. Prostě tyhle věci vymyslí pouze lidé, kteří mají schopnost, vůli a možnost hrát multidimenzionální šachy. Prezident Trump hlubokému státu (deep state) slíbil, že ho porazí právě jeho symbolikou. A to se děje a bude pokračovat s ním i bez něho.
USA, UK a Grónsko
Ihned po inauguraci prezident Trump vyhlásil řadu akcí, z nichž některé mají za cíl zvětšit území, zvýšit bezpečnost anebo zmenšit finanční ztráty Spojených států amerických. V tomto kontextu připomínám, že prezident Trump zřejmě pozapomněl, že Spojené království má přednostní právo získat Grónsko v případě prodeje. O tom informovaly noviny Sunday Times s odvoláním na Toma Høima, dánského ministra pro záležitosti Grónska v letech 1982 až 1987. Podle Høyma by Dánsko podle podmínek dohody uzavřené před více než sto lety, pokud by mělo prodat Grónsko, muselo dát Británii předkupní právo na výkup. Pokud by se Trump pokusil koupit Grónsko, musel by se nejprve zeptat Londýna. V roce 1917 Spojené království požadovalo, aby v případě prodeje Grónska měla Británie předkupní právo, citovala publikace Høyma. Jak noviny vysvětlují, zmíněná dohoda z roku 1917 byla součástí dohod o nákupu dánské Západní Indie, nyní známé jako Americké Panenské ostrovy, americkým prezidentem Woodrowem Wilsonem. USA je koupily od Dánska za 25 milionů dolarů.
Obchodník Wilsonovi doporučil, aby koupil také Grónsko. Wilson se zprvu zdráhal, protože v půdě neviděl žádnou hodnotu. Když se konečně přesvědčil a chtěl Grónsko koupit, Kodaň se zdráhala zahrnout území do dohody s Dánskou Západní Indií. Dánské úřady poté obdržely od Spojených států (Wilsona) písemná ujištění, že Grónsko navždy zůstane dánské.
Protože se ale zdá, že Trump o tom nikdy neslyšel, očekávám obchodní nabídku Trumpa, kterou občané Grónska neodmítnou, NATO a EK stáhnou ocas a budou obchodu pokrytecky přitakávat. Připomínám, že Grónsko bylo kolonií Dánska až do roku 1953. Zůstává součástí království. V roce 2009 získalo autonomii s možností samosprávy a nezávislé volby v domácí politice a Dánsko navrhlo jednat o Grónsku na příštím zasedání EK.
Panama padla bez výstřelu
Po návštěvě ministra zahraničí Marca Rubia v Panamě se Panamský průplav dostal pod kontrolu Washingtonu bez jediného výstřelu s následujícím výsledkem: V noci na pondělí 3. února panamský prezident Jose Raul Mulino, který také chce žít a radovat se životem, se přestal účastnit společné iniciativy s Pekingem Jeden pás, jedna cesta.
Superinteligence
V oblasti umělé inteligence, která se stala tématem doby, označuje hypotetickou úroveň inteligence, která výrazně překonává nejchytřejší a nejvíce schopné lidské mozky ve všech oblastech, včetně kreativity, řešení problémů, učení a sociálních dovedností. Jde o pojem spojený s budoucím vývojem umělé inteligence, kdy by se AI stala tak pokročilou, že by mohla překonat lidské schopnosti na všech úrovních. Superinteligence je důležitým tématem ve filozofii AI, etice a futurologii. Doporučuji Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies, autora Nick Bostroma. ISBN-13 978-0198739838, Oxford University Press, 2016. Trump podpoří průmysl tak, aby USA dosáhly obecné superinteligence dříve než Čína.
Čínský Deepseek
Autor příspěvku nebude popisovat technologické výhody a nevýhody čínského produktu a jeho amerických konkurentů již z důvodů nedostatečné kompetence a znalosti věci. Všeobecně po prvních zkušenostech lze ale tvrdit, že chatování s Deepseekem není chatování s komunistickým produktem, ale že chatbot přepošle každý požadavek malému počtu specializovaných mozků. To snižuje výpočetní a energetickou náročnost a představuje objektivní výhodu oproti GPT Open AI. Při použití čínského cloudu, nestojí téměř nic.
Očekávám, že americký IT sektor bude mít další problémy, protože není jasné, jak je řešit. Co mám na mysli? Pokud se bavíme pouze o fyzické výrobě, tak jedním řešením by bylo přenést výrobu do jihovýchodní Asie. Problém je ale ve specifice IT a v roli IT pro USA geo-hospodářském a geopolitickém pojetí. Americké úřady, včetně těch federálních, a teď v době prezidenství Trumpa, si nemohou dovolit ztratit svoji vlajkovou loď a dominanci.
Problém pro Spojené státy americké je ale v tom, že s Číňany není čím bojovat. Globální trh s hrami je globální, nebude možné zakázat prodej čínských her a nebude možné zakázat vývoj v oblasti umělé inteligence v Číně. Zakázat používání některých čínských nebo amerických výrobků pod záminkou zajištění státní bezpečnosti, skončí s pravděpodobností hraničící s jistotou fiaskem. Protože obecně platí, že pokud se vám nepodařilo vyhrát hlavou, budete muset tlačit lokty a použít sílu, očekávám mediální a finanční války s mrtvolami na cestě k další etapě AI.
Evropa ve stínu Deepseeku
Pokud jde o budoucnost, nelze objektivně a konkrétně hovořit o Evropě, natož o Německu nebo dokonce Česku. Proč? Zde se raději bavíme o starém automobilovém průmyslu, inflaci, podvodech všeho druhu a spekulujeme o volbách. Nikdo se neptá, proč lepší umělá inteligence nepochází z Německa? Nikdo nenabízí vizi a většina čeká na spásu a nějakého spasitele.
Celé mi to připomíná příběh z počátků cestování vesmírem. Kvůli gravitaci Američané investovali miliony do vývoje psacího nástroje pro své astronauty ve vesmíru, zatímco Sovětský svaz dal svým kosmonautům tužky! Tímto malým příkladem si dovoluji konstatovat, že Spojené státy americké nikdy nebyly měřítkem všech věcí. Pouze obrovský tržní potenciál je vždy odlišoval od zbytku světa. Mezitím však každý ví, že i to je postaveno pouze na úvěru, vojenské síle a vyhrůžkách. Technicky vzato USA jsou už dlouho střední třídou o EU nemluvě, a z vojenského hlediska ponížení následuje ponížení, které ukotví přímé jednání USA a Ruska o Ukrajině, bez Ukrajiny a bez EU. Rusku bude tímto aktem opět přiznán status velmoci.
Proto očekávám, že Trump, který se podstatně liší od svého předchůdce Bidena a jemu mentálně blízkých samozvaných lídrů EU, díky svému charakteru, narcismu, o kterém jsem podrobně psal v rámci první volební kampaně, a vytrvalosti, rychle obnoví pořádek v Evropě. Bude výhodný pro spojené státy americké a vše půjde rychle. Trump dovolil svým evropským slouhům navštívit krejčí a nechat vyrobit si nové obleky na míru. Až budou vyzkoušeny dojde na sufléry. Ti možná budou již skrytí v brýlích s AI a prstýnku a v případě potřeby napoví text, gesto a konání. Dnes s AI je vše jednodušší a beze svědků. Kdo se bude zdráhat, odejde na dlouhou dovolenou, protože i neziskovky budou finančně a intelektuálně strádat.
Mezinárodní den památky obětí holocaustu
Dne 27. ledna byl ustanoven na počest osvobození Osvětimi Rudou armádou v roce 1945. Koncentrační tábor Osvětim se nachází v jižním Polsku a byl největším nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem druhé světové války, kde bylo zabito přes milion lidí, především Židů. Stydím se za představitele Evropy, že si neuvědomují a nepřiznali veřejně, že čin sovětských vojáků osvoboditelů je nesmrtelný a že nikdo nemá právo zlehčovat jeho význam nebo ho ignorovat.
Platí to i pro OSN a pana Guterrese. Ten ve svém pondělním projevu na vzpomínkovém ceremoniálu VS OSN vyznamenal šest milionů Židů zavražděných během genocidy a zdůraznil nebezpečí rostoucího antisemitismu a popírání holocaustu konkrétně a nezmínil se slovem o roli Sovětského svazu ve druhé světové válce. Pokrytecky řekl: Musíme se postavit těmto nehoráznostem. Musíme podporovat vzdělání, bojovat proti lžím a mluvit pravdu.
Rád se budu mýlit, ale těžko si dovedu představit, že Rusko se vzdá možnosti odměnit západní politické pokrytce až přijde čas odměny. A ten se blíží bez ohledu na to, kdo vše bude trpět. Proč? Lidé už nemají čas, aby něco poznávali. Kupují u obchodníků věci úplně hotové. A poněvadž přátelé nejsou na prodej, nemají přátel (Antoine de Saint-Exupéry,1900–1944). Proto, se ptám s Euripidém : Kdo ví, zda není život umíráním a smrt životem.
Pokud se nezbavíme iluze, že čas odměny nepřijde, bude i nadále platit, že největším nepřítelem vědění není ignorance, ale iluze vědění. Souhlasu netřeba. 2.února 2025.
Jan Campbell