Federální soudce v sobotu brzy ráno dočasně zablokoval přístup vládního týmu Elona Muska pro zvýšení efektivity k systémům americké vlády, které se používají ke zpracování plateb v hodnotě bilionů dolarů, s odkazem na riziko, že by mohlo dojít k neoprávněnému vyzrazení citlivých informací.
Americký okresní soudce Paul Engelmayer na Manhattanu vydal příkaz poté, co koalice demokratických generálních prokurátorů z 19 amerických států podala v pátek pozdě večer žalobu, v níž tvrdí, že Muskovo oddělení pro vládní efektivitu (DOGE) nemá zákonné oprávnění k přístupu do systémů amerického ministerstva financí.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/02/Snimek-obrazovky-2025-02-09-212006.png)
Několik hodin po jejím vydání ji Musk v příspěvku na sociální síti X označil za „naprosto šílenou!“.
Miliardář uvedl, že ministerstvo financí a DOGE se dohodly, že budou vyžadovat, aby všechny odchozí vládní platby obsahovaly zdůvodnění ve formě komentáře a aby byly opatřeny kategorizačním kódem. Musk rovněž uvedl, že tyto změny provádějí vládní zaměstnanci, a nikoliv někdo z DOGE.
Páteční žaloba upozorňovala, že přístup DOGE do systému „představuje obrovské riziko pro kybernetickou bezpečnost, které ohrožuje obrovské množství finančních prostředků pro státy a jejich obyvatele“.
Generální prokurátoři jednotlivých států také kritizovali Muska a jeho tým za to, že narušili federální financování zdravotních klinik, předškolních zařízení, klimatických iniciativ a dalších programů, a vyjádřili obavy, že Trump by mohl tyto informace využít k prosazování své politické agendy.
Engelmayer, jmenovaný demokratickým exprezidentem Barackem Obamou, uvedl, že tvrzení států jsou „obzvláště silná“ a opravňují ho jednat o jejich žádosti o mimořádnou pomoc do dalšího slyšení před jiným soudcem 14. února.
Jeho příkaz zakazuje politicky jmenovaným osobám, zvláštním vládním zaměstnancům a úředníkům, kteří jsou detailně vyčleněni z agentury mimo ministerstvo financí, přístup k platebním a datovým systémům ministerstva financí.
Soudce také nařídil všem, kterým podle jeho příkazu zakázal přístup do těchto systémů, aby okamžitě zničili veškeré zkopírované nebo stažené materiály.
Co udělalo DOGE za 20 dní?
Americký prezident Donald Trump podepsal 20. ledna, v den inaugurace, exekutivní příkaz, kterým formálně zřídil DOGE za účelem odhalování podvodů a plýtvání ve státní správě. Cílem týmu DOGE je snížit roční vládní výdaje o 500 miliard dolarů, zefektivnit byrokracii a zredukovat federální agentury.
Den po založení DOGE Musk oznámil zrušení jeho první agentury: Výkonného výboru vedoucích pracovníků pro rozmanitost (Executive Committee of Chief Diversity Officers, CDOEC), zrušení jeho webových stránek a ukončení jeho role při prosazování strategií rozmanitosti ve vládě.
Dále se DOGE zaměřil na Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). Dne 1. února byly oficiální webové stránky a účty na sociálních médiích USAID vypnuty a její programy zahraniční pomoci byly zmrazeny. O dva dny později Trumpova administrativa uzavřela washingtonské ústředí USAID a desítky tisíc zaměstnanců poslala na nucenou dovolenou, přičemž zachovala pouze 294 pracovních míst. Musk označil USAID za „zločineckou organizaci“ a obvinil ji z „financování levicových projektů“ a „finančního zneužívání“.
Krátce poté začal DOGE kontrolovat údaje o platbách z několika federálních ministerstev, včetně ministerstev financí, školství, obrany, zdravotnictví a sociálních věcí a práce.
Muskovy agresivní kroky znepokojily demokraty a advokátní skupiny, kteří tvrdí, že překračuje své pravomoci tím, že ruší klíčové vládní agentury a zavádí masové propouštění federálních zaměstnanců.
Kroky DOGE čelí intenzivnímu zkoumání zákonnosti, interním rozporům a rozsáhlým protestům veřejnosti. Více než dvacet demokratů z americké Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek vyzvalo vládní kontrolní orgány, aby prošetřily potenciální hrozby pro národní bezpečnost, které tým DOGE představuje.
Po celých Spojených státech propukly protesty proti Trumpovu zmrazení zahraniční pomoci a Muskovým agresivním opatřením na zmenšení vlády. V sobotu proti Muskovu útoku na úřad protestovali zaměstnanci amerického Úřadu pro ochranu spotřebitelských financí, kteří vyjádřili obavy z jeho přístupu k federálním údajům a z miliardářova možného střetu zájmů. Webové stránky úřadu nefungovaly od pátečního pozdního večera, tedy přibližně od doby, kdy Musk na X zveřejnil vzkaz: „CFPB RIP“.
![](https://www.gnews.cz/wp-content/uploads/2025/02/Snimek-obrazovky-2025-02-09-210259.png)
CMG/ gnews – RoZ
FOTO – X Elon Musk