Méně než dva týdny po nástupu do úřadu nová americká vláda opět použila »tarifní hůl« proti několika zemím, a její politika »America First« vyvolala širokou kritiku a obavy ze strany mezinárodního společenství. Podle několika globálních průzkumů, které provedla CGTN, respondenti obecně věří, že jednostranné uvalování cel na jiné země nevede k zásadnímu růstu americké ekonomiky, ale ještě více zhoršuje pomalé oživení světové ekonomiky.
V průzkumu 90,53 procenta globálních respondentů kritizuje ochranná obchodní opatření americké vlády jako závažné porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Mezitím 90,68 procenta respondentů věří, že bezohledná ekonomická nátlaková opatření USA proti jiným zemím zdůrazňují její šikanózní a arogantní stránku, a 92,14 procenta považuje ekonomický nátlak USA proti jiným zemím za vážně narušující stabilitu globálního trhu, což bude mít dlouhodobý negativní dopad na globální ekonomické oživení.
V posledních letech USA opakovaně poškozovaly základní principy WTO, obcházely mechanismus pro řešení sporů WTO a provokovaly mezinárodní obchodní třenice pouze na základě amerického vnitrostátního práva. I když WTO rozhodla, že daňová opatření »Section 301« porušují pravidla WTO, Spojené státy stále vyšetřovaly námořní, logistické a loděnicové průmysly jiných zemí a zvyšovaly cla na některé dovozní produkty.
Jednostranné zvýšení cel americkou vládou na jiné země nakonec »zaplatí« její vlastní spotřebitelé, což může poškodit vztahy s tradičními spojenci. Podle odhadů Moody’s 92 procent nákladů na zvýšení cel na Čínu nese americký spotřebitel, přičemž americké domácnosti každý rok vynaloží o dalších 1 300 dolarů více kvůli clům. V této souvislosti 61 procent globálních respondentů věří, že americká tarifní politika bude mít hluboký negativní dopad na jejich vlastní životy.
Mnoho zemí uvedlo, že přijmou protiopatření proti americkým tarifním opatřením a že může být zahájena »obchodní válka« na globální úrovni. V průzkumu 53,8 procenta evropských respondentů se domnívá, že americké obchodní bariéry budou mít vážný negativní dopad na globální ekonomiku. Šedesát sedm procent globálních respondentů věří, že koncept »America First«, který nový americký vládní kabinet zdůrazňuje, způsobí, že jeho tradiční spojenci se budou cítit ignorováni a izolováni, a 65 procent souhlasí s tím, že zahraniční politika, kterou nový americký kabinet přijímá, oslabuje její vůdčí postavení na mezinárodní scéně.
Výše uvedená data pocházejí ze dvou globálních průzkumů a několika online anket provedených CGTN, s celkovým počtem 14 071 respondentů ze 38 zemí po celém světě, včetně respondentů z vyspělých zemí, jako jsou Spojené státy, Británie, Kanada a Japonsko, a respondentů z rozvojových zemí, jako jsou Indie, Jihoafrická republika, Brazílie a Mexiko.