Muskovy komentáře zazněly během jeho videohovoru s účastníky Světového summitu vlád v Dubaji, v němž se také několikrát zmínil o „termonukleární válce“ a potenciálních rizicích umělé inteligence.
Elon Musk vyzval americkou vládu, aby „vymazala celé agentury“, a to v rámci své probíhající kampaně za Trumpovy vlády, jejímž cílem je drastické snížení vládních výdajů a přehodnocení národních priorit.
Technologický miliardář tvrdil, že namísto pouhé reformy stávajících agentur potřebuje americká vláda radikálnější přístup. „Měli bychom zrušit celé agentury,“ řekl. „Pokud neodstraníme kořeny problému, snadno se stane, že znovu vyroste.“
Ve svém projevu prostřednictvím videa na Světovém summitu vlád v Dubaji Musk rovněž přednesl rozsáhlou kritiku současného systému ve Spojených státech a tvrdil, že USA v současnosti upřednostňují „vládu byrokracie“ před vládou lidu.
„Vládne nám byrokracie, nikoliv lidé,“ prohlásil Musk a na sobě měl černé tričko s nápisem ‚Technická podpora‘.
„V průběhu času došlo k obrovskému množství nadměrné regulace, a to je nevyhnutelný důsledek dlouhého období prosperity, že budete mít stále více a více pravidel a předpisů, časem se nahromadí více zákonů. A normální funkcí kurzu pro zbavení se pravidel a regulací je válka, a to musí být nějaká existenční válka, kdy musíte udělat reset, abyste se vyhnuli porážce ve válce,“ řekl.
Izolacionističtější přístup k zahraniční politice
Musk poukázal na snahy, jako je americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) a Národní nadace pro demokracii, které za Trumpa zaznamenaly výrazné snížení. Zpochybnil jejich dopad a poznamenal: „Kolik demokracie v poslední době skutečně dosáhly?“.
Z jeho projevu také vyplynul izolacionističtější přístup k zahraniční politice USA, zejména na Blízkém východě, kde jsou USA od útoků z 11. září 2001 hluboce zapojeny do konfliktů.
Prohlásil, že USA se pod Trumpovým vedením staly „méně zainteresovanými na vměšování do záležitostí jiných zemí“.
Musk sice na summitu vystoupil již dříve, jeho čtvrteční komentáře však měly další váhu, neboť v poslední době získal značný vliv na politiku americké vlády, zejména díky své nové funkci v oddělení vládní efektivity.
To vedlo k odstavení kariérních úředníků na vedlejší kolej, přístupu k citlivým vládním údajům a vyvolání otázek o hranicích prezidentských pravomocí.
Musk se rovněž zabýval postojem Trumpovy administrativy k programům diverzity, rovnosti a inkluze (DEI) a v hypotetickém scénáři je spojil s umělou inteligencí. Varoval, že pokud by byla umělá inteligence naprogramována se zaměřením na DEI, mohla by teoreticky činit drastická rozhodnutí, například eliminovat muže z mocenských pozic.
Když Musk přešel k samotné AI, hovořil o nadcházejícím spuštění nového chatbota s umělou inteligencí společnosti X, Grok 3, kterého označil za „vzrušujícího“ a „trochu děsivého“. Kritizoval také směřování společnosti OpenAI pod vedením Sama Altmana a přirovnal ji k ekologické neziskové organizaci, která se mění v dřevařskou společnost.
Musk také odhalil plán nového dopravního projektu v Dubaji, který je v souladu se systémem tunelů jeho společnosti Boring Company v Las Vegas a jehož cílem je zrychlit městskou dopravu. Konkrétní informace o projektu označovaném jako „Dubai Loop“ však nebyly zveřejněny, ačkoli Musk slíbil, že bude připomínat cestování „červí dírou“ a umožní cestujícím rychle přejíždět mezi různými částmi města.
euronews/ gnews.cz – RoZ
FOTO – X Elon Musk