Po příjezdu do Číny si každý cizinec projde nemalým počtem kulturních šoků. Pro mnohé se (možná kromě zvykání si na čínské hůlky) umístí šok z veřejných záchodů na první příčku.
Šok ze záchodu bez dveří
Největším šokem pro mě byly některé typy veřejných záchodů v Číně a Nepálu – v některých místech (většinou malé vesničky a odlehlé oblasti) ani nejsou jednotlivé záchody oddělené zdí nebo přepážkou, jsou všechny pohromadě v jedné větší místnosti. Naštěstí jsou stále rozdělené na muže a ženy. Cizinci bohužel (zvláště v odlehlejších oblastech) budí celkem velkou pozornost, a to se moc nehodí, pokud potřebujete rychle vykonat potřebu a jít. Na druhou stranu, takto otevřené toalety nabízejí příležitost ke konverzaci a navázání nových přátelství. Stalo se mi v takových místech nesčetněkrát, že se na mě spoludřepící ženy v prostoru toalety usmívaly, mávaly mi a zdravily mě. Tyto toalety jsou k vidění v Číně na některých starých autobusových a vlakových nádražích – je to v podstatě dlouhý příkop, často ani neoddělený na jednotlivá místa. Na konci příkopu visí kýbl s vodou a když člověk spláchne, spláchne rovnou všechno, ne jenom svůj podíl.
Šok ze záchodu pod sprchou
Dalším šokem pro mě byl sprchový kout, přímo pod kterým je turecký záchod. Je to dobrý způsob, jak vyřešit nedostatek prostoru v koupelně, ale ze začátku to bylo pro mě jako pro Evropana celkem nepříjemné – obecně máme v evropských koupelnách o něco více místa, než tomu bývá v některých čínských budovách, a nejsme na to zvyklí.
Zkrácené svaly a úpony
Pro použití tureckých záchodů je důležité dodřepnout až na paty. Když má člověk zesláblé hýžďové a břišní svalstvo, dále zkrácené flexory kyčelního kloubu a vzpřimovače páteře, nebude schopen dostat se úplně do hlubokého dřepu až na paty. Pro mě to naštěstí problém není, ale pro spoustu cizinců (západního původu) je. Vzniká tak pro mnohé ryze praktický problém – balancovat ve vysokém dřepu není vůbec příjemné.
Turecký záchod – zdravější než sedací záchod?
Je prokázáno, že pozice v dřepu uvolňuje tlak v podbřišku a narovnává tlusté střevo, je tak pro vylučování mnohokrát přirozenější, než sezení na záchodovém sedátku. Vylučování v dřepu je tak zdravější variantou pro správnou funkci trávící a vylučovací soustavy. Současně je také pozice v dřepu doporučována těhotným ženám, protože zde nevzniká tlak na dělohu. Číňané tak mají v tomto ohledu mnohem zdravější návyky než obyvatelé západních zemí.
K dalším výhodám bezesporu patří to, že je turecký záchod více hygienický – kontakt těla se záchodovou mísou je eliminován na minimum, což se hodí hlavně v místech, která nejsou vždy udržována v čistotě – odlehlé oblasti a veřejné WC obecně.
Dá se říct, že sedací toalety jsou už celkem běžně rozšířené v čínských městech (jako alternativa k tureckým záchodům, které jsou ve městech také velmi běžné), zatímco na venkově jsou snad 100% všude turecké záchody.
Výrazné zlepšení
V Číně jsem v časovém rozmezí mezi lety 2013 a 2022 strávila spoustu času a troufám si říct, že jsem si všimla velkého pokroku a zlepšení. V současné době během běžného pobytu ve městě (žila jsem v Chengdu) je dostupnost i čistota veřejných WC snad i na lepší úrovni než v mnohých městech v Česku. Veřejné WC se nachází téměř v každé stanice metra v Chengdu. Toalety jsou pravidelně udržované v čistotě a (snad jen mimo nejfrekventovanější stanice) je skoro pořád k dispozici i toaletní papír. Umyvadla s tekoucí vodou, tekuté mýdlo a papírové ubrousky jsou také samozřejmostí. Kromě stanic metra mám také dobrou zkušenost s veřejnými WC například u chrámů či klášterů, v parcích, na dálničních odpočívadlech – téměř všude čisté a bez zápachu, s toaletním papírem, tekoucí vodou a mýdlem k dispozici. Bohužel v odlehlých oblastech či malých vesničkách nejsou vždy veřejné záchody v 100% čistém stavu, ale věřím tomu, že i tahle situace se v budoucnu rychle změní – doposud jsem byla svědkem obrovského posunu a zlepšení během velmi krátké doby a myslím si, že vše nasvědčuje tomu, že tento pokrok se nezpomalí ani nezastaví.
(VB)