BRATISLAVA – Vladimír Bačišin – Zpomalování tempa růstu cen se v září nadále projevovalo i ve výdajově nejvýznamnějších složkách výdajů domácností potraviny byly aktuálně dražší už jen o 11,3%, bydlení o 6,5%. Informuje o tom Statistický úřad Slovenské republiky. Meziměsíčně však ceny mírně poskočily, a to pod vlivem zdražování školních a zdravotnických poplatků, služeb telekomunikačních operátorů, jakož i pohonných hmot. Inflace na meziroční úrovni pokračovala v útlumovém trendu a klesla ze srpnové hodnoty 8,9 % na zářijovou 8,2 %.
Prudšímu poklesu zabránilo meziměsíční zvýšení cen v průměru o 0,3 % ovlivněné zejména tradičním zářijovým zdražováním cen ve školství, které navíc podpořil i pokračující růst cen benzinu a nafty, jakož i vybraných služeb.
Meziměsíční vývoj – září 2023 v porovnání se srpnem 2023 Ceny zboží a služeb v září v porovnání se srpnem vzrostly o 0,3%, což byl důsledek zvyšování cen v 8 z 12 hlavních sledovaných oborů (výdajových skupinách domácností). Nejvýznamnější vliv mělo zvýšení cen v oboru vzdělávání o 3,1 %. Na začátku nového školního roku se tak spotřebitelé museli vyrovnat zejména s vyššími cenami předprimárního a primárního vzdělávání, ale i sekundárního a jazykového vzdělávání. Druhý nejvýznamnější vliv měl růst cen v oboru doprava o 0,5%, který způsobily zejména vyšší ceny pohonných hmot o 1,2%.
Po sezónních výprodejích meziměsíčně vzrostly také ceny oděvů a obuvi o 1,2%, ve zdravotnictví ceny za služby zubních lékařů o 2,2% a významněji se zvedly i ceny telekomunikačních služeb (2,6%) a stravování v jídelnách (1,8%). %). Ke zvýšení průměrné cenové úrovně v září přispěly i vyšší ceny alkoholických nápojů a tabáku o 0,6 %, především však piva a destilátů.
Ceny v oboru potraviny a nealko nápoje, který má ve výdajích slovenských domácností druhou největší váhu, se v souhrnu meziměsíčně nezměnily a platilo to i pro jejich složku – skupinu Potraviny. Ve většině z 9 potravinových skupin (tříd) ceny klesly. Meziměsíčně zlevnila zejména zelenina o 2,3 %, jakož i mléko, sýry a vejce o 0,5 % (ovlivněno snížením cen sýrů, jogurtů). Ve srovnání se srpnem klesly také ceny ovoce, olejů a tuků. Naopak mírně vzrostly ceny chleba a obilovin, masa, a také cukru a cukrovinek.
Ceny se meziměsíčně nezměnily ani v nejvýznamnější výdajové položce slovenských domácností, v oboru bydlení a energie.
Klesající trend zaznamenaly pouze 2 výdajové skupiny – rekreace a kultura, a různé zboží a služby. Nižší ceny než v srpnu měly organizované dovolenkové zájezdy, jakož i kancelářské a školní potřeby nebo i ceny osobní péče.
Index spotřebitelských cen se v září oproti srpnu zvýšil v domácnostech zaměstnanců, v nízkopříjmových domácnostech shodně o 0,3 %, a v domácnostech důchodců o 0,2 %.
Meziroční vývoj – září 2023 v porovnání se zářím 2022
Meziroční úhrnná inflace v září dosáhla úrovně 8,2 %. Meziroční zdražování se tak utlumovalo již sedmý měsíc po sobě. Z 12 oborů (výdajových skupin domácností) až v osmi dynamika meziročního růstu cen klesla, výjimkou byly jen 4 obory, ve kterých byly zaznamenány meziměsíční růsty respektive stagnace cen vybraného zboží a služeb – v oborech doprava, alkoholické nápoje a tabák, a pošta a spoje a také zdravotnictví.
Největší vliv na celkovou inflaci mají dlouhodobě vyšší ceny potravin s nealko nápoji. Dynamika růstu cen potravin zpomaluje už šestý měsíc, v září byly meziročně dražší o 11,3%. Tempo meziročního růstu zpomalilo ve všech 9 složkách potravin. Více než 20% meziroční růst cen zůstal už jen u cukru, džemu a cukrovinek.
Růst cen v porovnání se zářím 2022 v oboru bydlení a energie klesl na úroveň 6,5 %, je to nejnižší hodnota růstu cen od konce roku 2021.
Navzdory meziměsíčnímu zdražení byly pohonné látky stále o 0,6 % levnější než před rokem. Zdynamizoval se však růst cen ve skupině dopravní služby na úroveň 22,5 %.
Výraznějšímu poklesu celkové inflace zabránil nárůst cen v oboru pošta a spoje, zejména pro zvýšení poplatků telekomunikačních operátorů na hodnotu 5,1 %. Podobně negativně na inflaci ovlivňoval i růst cen v oboru alkoholické nápoje a tabák, spotřebitelé za ně platili v průměru o 9,4 % vyšší částky než před rokem.
Index spotřebitelských cen se v září 2023 meziročně zvýšil za domácnosti zaměstnanců o 8,2 %, za nízkopříjmové domácnosti o 8,5 % a za domácnosti důchodců o 7,9 %.
Celkem za devět měsíců roku 2023 spotřebitelské ceny dosáhly meziročního růstu 12 % (domácnosti zaměstnanců 11,9 %, nízkopříjmové domácnosti 12,7 %, domácnosti důchodců 12,5 %).
Vývoj jaderné a čisté inflace
Při zářijové úhrnné míře meziroční inflace 8,2 % dosáhla jádrová inflace hodnotu 8,8 % a čistá inflace hodnotu 8 %. Meziměsíčně jádrová inflace a čistá inflace dosáhla hodnoty shodně 0,3 %.
(financnenoviny.com/JAV)