SARAJEVO – Kanton Sarajevo ve střední Bosně a Hercegovině v pondělí představil nový registr emisí a informační systém o znečišťujících látkách založený na technologii GIS, což představuje významný krok ke zlepšení kvality ovzduší a dosažení cílů klimatické neutrality.
Tento digitální nástroj poskytuje systematický a prostorový přehled o všech zdrojích emisí v celém kantonu. Zavádí plně digitalizovaný a komplexní systém monitorování ročních emisí do ovzduší, čímž se region vyrovnává standardům, které jsou běžné ve vyspělejších evropských městech.
Systém zahrnuje rozptylové mapy pro klíčové znečišťující látky, jako jsou PM10, SO2 a NOx, a umožňuje tak přesně identifikovat ohniska znečištění v celém kantonu.
Raduska Cupac, zástupkyně Rozvojového programu OSN, uvedla, že systém nabízí transparentní a podrobný pohled na zdroje znečištění a údaje budou mít zásadní význam pro rozhodování v oblastech, jako je rozvoj měst, energetika, doprava a veřejné zdraví.
Projekt je podporován švédskou vládou a zaměřuje se na přístup veřejnosti k informacím o životním prostředí. Birgitte Janssonová, zástupkyně vedoucího oddělení rozvojové spolupráce na švédském velvyslanectví v Bosně a Hercegovině, poznamenala, že iniciativa umožní rozhodovacím orgánům a občanům řešit znečištění ovzduší.
V posledních letech, kdy klesají teploty a začíná topná sezóna, se města v Bosně a Hercegovině (Bosna a Hercegovina) potýkají s prudkým zhoršením kvality ovzduší, přičemž Sarajevo se řadí mezi nejvíce znečištěná města.
Zpráva Světové banky zveřejněná 3. ledna odhalila, že mnoho obyvatel Bosny a Hercegoviny je vystaveno většímu znečištění ovzduší toxickými částicemi (PM) než jejich sousedé v západní Evropě. Ke znečištění ovzduší přispívá především spalování pevných paliv – často nekvalitních – pro vytápění a vaření v domácnostech, převaha neúčinných kamen a kotlů, průmysl a stárnoucí vozový park.
Xinhua /gnews.cz-jav