Foto: Anas al sharif
Ministerstvo vnitra Pásma Gazy oznámilo, že v úterý bylo provedeno několik izraelských náletů na obytné budovy v jedné z oblastí uprchlického tábora Džabalíja na severu Pásma Gazy, uvádí zpravodaj Kazinform. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při útoku zabito více než 50 lidí a dalších 150 bylo zraněno. Dříve byly zprávy o 400 mrtvých, ale nebyly potvrzeny.
Mluvčí ministerstva Ayed al-Bazm na tiskové konferenci řekl, že v obytné čtvrti spadlo šest bomb.
Video z místa dopadu ukazuje několik velkých kráterů. Těžce poškozené budovy, ale i záchranáři a dobrovolníci pátrající holýma rukama po přeživších mezi obrovským množstvím betonové suti.
Izrael přiznal, že stojí za útokem, a uvedl, že se zaměřoval na vysokého velitele Hamásu, který byl umístěn mimo nemocnici. Podle prohlášení byl při úderu na podzemní velitelské centrum Hamásu zabit velitel praporu Střední Džabalíja Hamásu Ibrahim Biari a desítky militantů. Hamas zase popírá přítomnost svého velitele v prostorách pod nemocnicí.
Od začátku konfliktu Izrael opakovaně prohlašoval, že pod pásmem Gazy je rozsáhlá síť tunelů a velitelská centra Hamasu se nacházejí pod nemocnicemi. Izraelské prohlášení zopakovalo svou výzvu, aby civilisté v severním pásmu Gazy uprchli do jižní části.
Teroristé Hamasu nadále barbarsky využívají občanskou společnost v Gaze jako ochranný štít. Sinwar (Yahya Sinwar je vůdce Hamásu v pásmu Gazy), který stojí za masakry, nedbá na zájmy lidí v Gaze a je zodpovědný za kolaps pásma, uvedla izraelská armáda v prohlášení.
IDF (Izraelské obranné síly) tvrdí, že úder poškodil velení a kontrolu Hamásu v oblasti, stejně jako jeho schopnost řídit vojenskou akci proti vojákům IDF operujícím v celém Pásmu Gazy. Bylo hlášeno, že bylo zabito „četné“ teroristy a „podzemní teroristická infrastruktura vybudovaná pod budovami používanými teroristy se po úderu také zhroutila.“
Očití svědci poznamenávají, že několik minut po izraelských útocích se země začala propadat a budovy padaly do otvorů. Útok na tábor Džabalíja vyvolal pobouření v celém arabském světě a byl odsouzen humanitárními organizacemi. Ministerstva zahraničí Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie a Kataru vydala prohlášení odsuzující izraelské útoky na Jabaliya v severním pásmu Gazy.
Al-Džazíra uvádí, že vysílací inženýr v pobočce Al-Džazíry v Gaze ztratil 19 členů rodiny, včetně svého otce a dvou sester, při izraelském náletu na tábor Džabalíja. Qatar Media Network odsoudila izraelský útok.
Jabaliya je největší z 8 palestinských uprchlických táborů v pásmu Gazy, nachází se na severu enklávy, jeho populace je 116 tisíc lidí. Rozkládá se na ploše 1,4 kilometrů čtverečních, což z něj činí jedno z nejhustěji osídlených míst na světě.
Tábor se objevil v roce 1948 po první arabsko-izraelské válce, od té doby se ze stanového městečka proměnil v obydlenou oblast se zastavěnými obytnými budovami.
Připomeňme, že bolivijská vláda přerušila diplomatické styky s Izraelem a Chile a Kolumbie odvolaly své velvyslance ze země poté, co tato země rozšířila svou vojenskou ofenzívu proti militantům Hamasu.
(Kazinform/RoZ)