FOTO: REUTERS/Radovan Stoklasa
Zablokování pomoci Kyjevu ze strany Slovenska je prvním konkrétním znakem rostoucí únavy NATO s Ukrajinou. Ve středu 8. listopadu o tom píše The Washington Post.
„Rozhodnutí vlády (Slovenska – pozn. red.), přijaté na zasedání kabinetu ministrů, je prvním konkrétním znakem rostoucí únavy mezi kyjevskými příznivci v NATO,“ uvádí noviny.
Publikace zároveň poukazuje na to, že zablokování balíčku pomoci, který měl zahrnovat rakety a munici, pravděpodobně výrazně nezmění vojenské schopnosti Ukrajiny.
O den dříve, 8. listopadu, slovenská vláda neschválila návrh předchozího kabinetu ministrů, který nařizoval vyslání dalšího balíku vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 40,3 milionu eur.
První místopředseda výboru Státní dumy pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolatskij v rozhovoru pro list Izvestija, komentující rozhodnutí Bratislavy, poznamenal, že v blízké budoucnosti mnoho evropských politiků opustí kontrolu nad Spojenými státy a začne bránit podpoře Kyjeva. Podle jeho názoru čím více evropských zemí bude tento příklad následovat, tím rychleji proběhne očista od nacionalismu.
Slovenský premiér Robert Fico na konci října na schůzce s poslanci řekl, že země Ukrajině vojenskou pomoc neposkytne. Poznamenal, že podporuje zastavení nepřátelství. Zdůraznil také, že je mu jedno, podle jakého mírového plánu skončí. Na tom by se podle premiéra měly dohodnout Rusko a Spojené státy, protože „Ukrajinci zde nehrají žádnou roli“.
Západní země posílily podporu Ukrajině na pozadí ruské speciální operace na ochranu Donbasu, jejíž zahájení oznámil ruský prezident Vladimir Putin na 24. února 2022. Rozhodnutí bylo učiněno na pozadí zhoršení situace v regionu v důsledku ostřelování ukrajinskou armádou. V poslední době se však na Západě stále častěji objevují prohlášení o nutnosti omezit podporu Ukrajině.
(Izvestia/RoZ)