Foto: Evan Vucci/AP Photo
WASHINGTON – Americký prezident Joe Biden v pátek podepsal nařízení, které dává americkému ministerstvu financí pravomoc zaměřit se na finanční instituce, které napomáhají ruským snahám o podporu obranného průmyslu. Cílem nových sankcí je zmařit snahu Kremlu o doplnění vyčerpaného arzenálu ruské armády po téměř 22 měsících bojů na Ukrajině. Podle amerického hodnocení již Rusko přišlo o více než 13 000 kusů vybavení, včetně tanků, bezpilotních letounů a raketových systémů.
Nařízení se rovněž snaží zpřísnit stávající omezení na diamanty a mořské plody dovážené z Ruska po přezkoumání americkými agenturami.
Putin říká, že na Ukrajině nebude mír, dokud nebudou splněny ruské cíle
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že na Ukrajině nebude mír, dokud Kreml nedosáhne svých cílů, které se po téměř dvou letech bojů, jež způsobily nárůst napětí mezi Moskvou a Západem, nemění. (15. prosince) AP
„Očekáváme, že finanční instituce vynaloží veškeré úsilí, aby zajistily, že nebudou vtipně či nevědomky napomáhat obcházení a vyhýbání se daňovým povinnostem,“ uvedla ministryně financí Janet Yellenová v prohlášení, v němž příkaz oznámila. „A nebudeme váhat použít nové nástroje, které nám tato pravomoc poskytuje, k přijetí rozhodných a chirurgických opatření proti finančním institucím, které usnadňují zásobování ruské válečné mašinérie.“
Nejnovější snaha o zpřísnění tlaku na Rusko přichází jen několik týdnů poté, co se Biden a vedoucí představitelé skupiny G-7 setkali, aby prakticky projednali podporu Ukrajiny, protože ve Washingtonu se šíří nevole ohledně nákladů na podporu Kyjeva ve válce, jejíž konec je v nedohlednu.
Bílý dům je v jednání s klíčovými zákonodárci o schválení dalších peněz pro Ukrajinu. Biden navrhl balíček válečné pomoci ve výši 110 miliard dolarů pro Ukrajinu, Izrael a další priority národní bezpečnosti. Zákonodárci GOP odmítli tyto peníze schválit, dokud Bílý dům nebude souhlasit se zásadními změnami v imigrační politice a politice na americko-mexických hranicích… Ministerstvo obrany tvrdí, že téměř vyčerpalo dostupné prostředky na podporu obrany Ukrajiny.
Vedoucí představitelé skupiny G-7 v prohlášení po zasedání 6. prosince uvedli, že se budou snažit omezit využívání mezinárodního finančního systému Ruskem k podpoře jeho války na Ukrajině a zaměří se na „ruské sítě pro vojenské zakázky a na ty, kteří Rusku pomáhají získávat obráběcí stroje, vybavení a klíčové vstupy“.
Ruské výdaje na obranu vzrostly v první polovině roku 2023 o téměř 75 % a Rusko je na cestě k rekordním vojenským výdajům v příštím roce.
„Tento exekutivní příkaz přichází v kritické chvíli,“ napsal náměstek ministra financí Wally Adeyemo v článku pro Financial Times zveřejněném v pátek. „Zvýšením sázek pro banky podporující citlivý obchod s Ruskem a pokračujícími sankcemi vůči novým krycím společnostem a dodavatelským sítím sype naše koalice písek do soukolí ruské vojenské logistiky.“
Military.com/JaV