Podle Národního úřadu pro jadernou bezpečnost může uzavření a následné vyřazení jaderných elektráren z provozu a bezpečné uložení radioaktivního materiálu trvat více než 20 let.
Bratislava 9. ledna (TASR) – Přestože třetí blok jaderné elektrárny Mochovce byl uveden do plného provozu teprve v září 2023 a čtvrtý blok bude spuštěn na začátku roku 2025, Národní jaderný fond (NJF) již má plány na finanční zajištění jejich vyřazení z provozu ve vzdálenější budoucnosti. Informoval o tom Útvar hodnoty za peníze (ÚHP) v příspěvku na sociální síti. Celkové odhadované náklady v budoucnu dosáhnou 3,25 miliardy eur.
Tyto náklady zaplatí provozovatelé jaderných elektráren. „Jejich životnost se odhaduje na 60 let. Poté musí být elektrárny odstaveny. Vyřazování jaderné elektrárny V2 v Jaslovských Bohunicích začne v roce 2045, jaderné elektrárny Mochovce 1, 2 v roce 2061, jaderné elektrárny Mochovce 3, 4 v roce 2083,“ uvedl ÚHP.
Uzavření a následné vyřazení jaderných elektráren z provozu a bezpečné uložení radioaktivního materiálu může podle ÚHP trvat více než 20 let. Náklady na vyřazení z provozu odhadoval ÚHP na základě zahraničních zkušeností, konkrétně podle vyřazování technologicky podobných jaderných elektráren v EU. „Například vyřazení reaktorů Mochovce 3 nebo Mochovce 4 z provozu by mělo stát přibližně 630 milionů eur,“ uvedl ÚHP.
Vyřazení slovenských jaderných elektráren z provozu však bude podle NJF v průměru o 16 % levnější. „Náklady na vyřazení reaktoru Mochovce 3 nebo Mochovce 4 z provozu odhadl fond na 514 milionů eur v cenách roku 2023. V praxi mohou být náklady ještě nižší, jak ukázalo vyřazení jaderné elektrárny Kozloduj v Bulharsku,“ uvedl ÚHP.
Při vyřazování z provozu bude podle útvaru důležité nepřekročit předpokládaný rozpočet NJF, jinak by dodatečné náklady pravděpodobně museli nést koneční spotřebitelé elektřiny.
TASR/GN.CZ/JaV_07