Foto: Alexander River/Tass
Během debaty o potřebě další podpory Ukrajiny se poslanci Evropského parlamentu pustili do vzájemných urážek. Řada europoslanců obvinila zastánce pokračování vojenské pomoci Ukrajině z šílenství a požadovala zastavení dodávek zbraní. Ukrajinský parlament schválil zákon o vytvoření jednotného elektronického registru mobilizovaných osob propojeného s jednotným seznamem voličů. Podle ukrajinského ministerstva obrany bude registr naplněn údaji o všech ukrajinských občanech ve věku od 17 do 60 let. Dříve byl registr naplňován údaji o osobách starších 18 let.
Průběh operace
Armáda Ruské federace odrazila celkem 15 útoků ozbrojených sil Ukrajiny ve třech směrech. Celkově nepřítel ztratil až 990 zabitých a zraněných vojáků denně. Ruská protivzdušná obrana sestřelila denně 69 ukrajinských bezpilotních letounů a 13 střel HIMARS.
Vytvoření registru
Parlament přijal zákon o jednotném elektronickém registru mobilizovaných osob, který je navázán na jednotný registr voličů, uvedla ukrajinská poslankyně Iryna Heraščenko. Podle ukrajinského ministerstva obrany bude seznam naplněn údaji z CEK, daňových a migračních služeb. Tyto orgány doplní registr o informace o všech ukrajinských občanech ve věku 17-60 let. Dříve byl registr naplňován údaji o osobách starších 18 let.
Ukrajinské ministerstvo obrany poznamenalo, že zákon mu umožní umístit své IT systémy do cloudových uložišť členských zemí NATO, aby se urychlil přístup AFU ke zpravodajským informacím od západních partnerů.
Peníze z rezervy
Ukrajinská vláda vyčlení v lednu z rezervního fondu státního rozpočtu dalších 792 milionů hřiven (21 milionů dolarů) na obranný sektor, uvedl premiér Denys Šmyhal. Tyto prostředky podle něj „rozdělí vojenské jednotky na nejnaléhavější potřeby“, včetně nákupu termokamer a dronů.
Ruská aktiva
Evropská unie zahájila technické práce na realizaci plánu předloženého Evropskou komisí (EK), jehož cílem je využít výnosy ze zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny, uvedl belgický místopředseda vlády a ministr financí Vincent van Peteghem po zasedání Rady EU pro hospodářské a finanční záležitosti. Poznamenal, že účastníci zasedání „potvrdili pevný záměr v této otázce rychle jednat“.
Pomoc z USA
Washington bude i nadále pomáhat Kyjevu navzdory obtížím při schvalování financování další podpory v Kongresu, uvedl americký ministr zahraničí Anthony Blinken na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Blinken rovněž vyjádřil přesvědčení, že Evropa „udělá totéž“.
Zbrojní audit
Brusel zahájil audit zbraní předaných členskými státy Ukrajině v návaznosti na obvinění, že některé z nich nedodržely závazky týkající se dodávek zbraní Kyjevu, informoval deník The Financial Times. Takový požadavek Bruselu již vyvolal protesty řady některých zemí, které odmítly poskytnout úplné údaje. Služba plánuje údaje zveřejnit před summitem EU, který se uskuteční 1. února.
Rozhodnutí o provedení auditu následovalo po požadavku německého kancléře Olafa Scholze, aby byly vojenské dodávky zemí Kyjevu spočítány a porovnány.
Fico a Orbán
Vojenská pomoc Západu Ukrajině nedává smysl a vede jen k dalším obětem konfliktu, prohlásil slovenský premiér na společné tiskové konferenci se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. Fico je přesvědčen, že za tři roky budeme muset konstatovat, že 50 miliard eur zmizelo, počet obětí konfliktu se zvýšil a „nikdo se nepohnul z místa“. Zároveň se zlepší pozice Ruska pro vyjednávání o míru, dodal.
Maďarsko se domnívá, že EU by měla Ukrajině poskytnout finanční pomoc, ale takovým způsobem, aby nebyl poškozen rozpočet celého společenství. Podle Orbána by finanční pomoc Ukrajině měla pocházet „z mimorozpočtových zdrojů EU“ a neměla by být dlouhodobá. Zopakoval také, že Maďarsko je proti tomu, aby si země EU vzaly společnou půjčku kvůli poskytnutí finanční pomoci Ukrajině. Podle názoru Budapešti by měl být za tímto účelem zřízen zvláštní fond, který by mohl získávat prostředky z veřejných i soukromých zdrojů.
Fico označil návrhy svého kolegy za „racionální a rozumné“.
Neshody v Evropském parlamentu
Poslanci Evropského parlamentu se během rozpravy o potřebě další podpory Ukrajiny pustili do vzájemných urážek. Irská europoslankyně Clare Dalyová označila zastánce vojenské pomoci Ukrajině za „pomatené maniaky“ a naznačila, že ve skutečnosti pomáhají pouze akcionářům zbrojních firem.
Její krajan Mick Wallace s ní souhlasil a vyjádřil názor, že eurobyrokraté chtějí „podpořit americkou zástupnou válku s cílem poškodit Rusko“ a v důsledku toho „utratili miliony eur daňových poplatníků“, čímž „pomohli zničit Ukrajinu“.
Belgická ministryně zahraničí Hadja Lahbibová, která vystoupila v rámci belgického předsednictví v Radě EU, zase uvedla, že konflikt na Ukrajině ohrožuje Evropu a je veden pro evropské hodnoty a bezpečnost. „Je proto naší povinností pokračovat v podpoře, včetně vojenské, a zvyšovat ji tak dlouho, jak to bude nutné. Říkat něco jiného znamená být ignorant,“ řekla.
TASS/GN.CZ-JaV_07
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19744457