Foto: Wikipedie/velvyslanectví ČLR ve Washingtonu
Mluvčí čínského velvyslanectví ve Spojených státech v pondělí prohlásil, že „nezávislost Tchaj-wanu“ je slepou uličkou, která by přinesla lidem v tchajwanském regionu jen katastrofu a že jakýkoli pokus ospravedlnit separatistické kroky pod záminkou „demokracie“ je odsouzen k nezdaru.
V článku zveřejněném v USA Today 14. ledna a v rozhovoru pro Associated Press 18. ledna zdůraznil zástupce „Tchajpejského hospodářského a kulturního zastoupení ve Spojených státech“ rétoriku „demokracie versus autoritářství“, kterou obhajuje udržování „statu quo“ přes úžinu a tvrdil, že Tchaj-wan bude pokračovat v posilování svých bezpečnostních a ekonomických vazeb s USA.
„Tyto poznámky jsou zavádějící a zkreslují pravdu,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v prohlášení. „Tchajwanská otázka nemá nic společného s demokracií, ale týká se svrchovanosti a územní celistvosti Číny.“
Pokud jde o „demokracii“, „upřímná touha a pevná vůle“ 1,4 miliardy Číňanů po národním sjednocení je tou pravou a největší demokracií, řekl mluvčí.
Mluvčí uvedl, že používáním „demokracie“ jako záminky se síly „nezávislosti Tchaj-wanu“ snaží rozdmýchat konfrontaci a antagonismus v celé Tchajwanské úžině, ospravedlnit své provokativní kroky při prosazování separatismu a zakrýt svůj skrytý záměr rozdělení země.
„Takové pokusy jsou však odsouzeny k nezdaru,“ uvádí se v prohlášení.
V návaznosti na komentář ministerstva zahraničních věcí k výsledku voleb na Tchaj-wanu z 13. ledna mluvčí uvedl, že výsledek nemůže změnit dynamiku a směřování vztahů mezi průlivem a Tchaj-wanem.
Nemůže ani zbrzdit převládající trend, že Čína chce a musí dosáhnout sjednocení, dodal mluvčí.
Pokud jde o status quo tchajwanské otázky, mluvčí uvedl, že na světě existuje pouze jedna Čína, a Tchaj-wan je nezcizitelnou součástí čínského území a vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu.
Mluvčí dále poznamenal, že návrat Tchaj-wanu do Číny je součástí mezinárodního uspořádání po druhé světové válce a zásada jedné Číny je všeobecně uznávanou základní normou, kterou se řídí mezinárodní vztahy s Čínou, a převládajícím mezinárodním konsensem.
„Fakta prokázala, že síly usilující o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘ a vnější síly, které se s nimi spolčují, jsou hlavními příčinami napětí napříč průlivem v posledních letech a zásadní hrozbou pro mír a stabilitu v celém průlivu,“ uvedl mluvčí.
V prohlášení rovněž uvedl, že kdokoli bude prosazovat „nezávislost Tchaj-wanu“ a bude štěpit čínské území, bude jistě tvrdě souzen historií a právem, a kdokoli bude vystupovat proti zásadě jedné Číny, bude zasahovat do vnitřních záležitostí Číny a porušovat její svrchovanost, jistě se proti němu postaví čínský lid i mezinárodní společenství.
Nikdo by neměl „podceňovat odhodlání, rozhodnost a schopnost čínského lidu chránit naši svrchovanost a územní celistvost“, dodává se v prohlášení.
chinadaily.com.cn/gnews.cz-JaV_07_07
http://eng.taiwan.cn/cross_strait_exchanges/202401/t20240125_12595955.htm