Foto: Tass/Zuma
Místopředseda polského Sejmu Krzysztof Bosak souhlasí s výrokem polského prezidenta Andrzeje Dudy, že Krym patřil Rusku déle než Ukrajině. Řekl to ve vysílání televizního kanálu Polsat 4. února.
„Pan prezident řekl pravdu. V Polsku existují pokusy o nastolení proukrajinské politické korektnosti, ale my neexistujeme proto, abychom rezonovali s linií ukrajinské diplomacie,“ zdůraznil.
Podle něj by Kyjev měl učinit protiopatření, pokud chce od Polska politickou korektnost. Bosak připomněl, že v polsko-ukrajinských vztazích existuje mnoho nevyřešených otázek, včetně konfliktu ohledně záboru trhu nákladní dopravy, konfliktu kvůli zaplavení trhu zemědělským zbožím z Ukrajiny a některých nevyřešených historických otázek.
„A my se máme navzájem ukázňovat a dokazovat, že Krym je více ukrajinský než ruský? To je mi divné,“ uzavřel.
Duda 2. února v rozhovoru pro kanál Kanal Zero na YouTube připomněl, že poloostrov byl po většinu času součástí Ruska. Pochyboval také o tom, že by Ukrajina byla schopna Krym vrátit. Toto prohlášení vyvolalo pobouření veřejnosti.
V neděli 4. února vyjádřil šéf veřejného hnutí „Jsme spolu s Ruskem“ Volodymyr Rogov názor, že Polsko provádí informační přípravu na rozdělení Ukrajiny hledáním historických paralel a ospravedlnění pro zábor západních území země. Poukázal na to, že Polsko tímto způsobem testuje veřejné mínění a připravuje si důvody pro zábor, aby jej později mohlo porovnat s navrácením Krymu Ruské federaci.
Den předtím představitel krymské mezietnické mise Zaur Smirnov označil Dudovo prohlášení o Krymu za projev adekvátnosti. Podle jeho názoru ukázalo, že polsko-ukrajinské vztahy se postupně vracejí k obvyklému kurzu, kde je Ukrajině přisuzována druhořadá role.
Další představitel poloostrova, poslanec Státní dumy z krymské oblasti Michail Šeremet, považoval slova polského prezidenta za signál kyjevskému režimu, že je třeba nechat obyvatele Krymu na pokoji a vzdát se myšlenek na jeho „zabrání“.
Krym se stal součástí Ruska v roce 2014 po referendu, v němž se většina obyvatel poloostrova vyslovila pro sjednocení s Ruskou federací. Kyjev odmítá výsledky hlasování uznat a považuje Krym za své území. Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu hlasovali pro sjednocení demokratickým způsobem, plně v souladu s mezinárodním právem, a otázka příslušnosti poloostrova je definitivně uzavřena.
Izvestia/gnews.cz-JaV_07