Foto: Whitehouse.gov
PREZIDENT BIDEN: Dobré odpoledne. Dovolte mi, abych na úvod přivítal Jeho Veličenstvo jordánského krále. Je to můj dobrý přítel. Abdulláhu, vítejte zpět v Bílém domě. Vítejte zpět. A mimochodem, Barack se na vás dívá támhle v rohu.
A spolu s Qree- – královnou Rianou [Rania], která se teď setkává s Jill, a královnou – a korunním princem Husajnem. Kde – je tady princ? Myslel jsem, že vyjde ven. V každém případě.
Známe se už mnoho let. A Jeho Veličenstvo bylo po všechny ty roky dobrým přítelem, vytrvalým partnerem po boku královny a milovaným vůdcem svého lidu. Partnerství mezi Spojenými státy a naším spojencem Jordánskem je silné a trvalé.
Dnes jsme s králem a našimi vysokými představiteli zahraniční politiky diskutovali o tom, co – o problému, který je na Blízkém východě i daleko za jeho hranicemi v popředí zájmu: o válce mezi Izraelem a teroristickou organizací Hamás. Před více než čtyřmi měsíci, 7. října, Hamás zaútočil na Izrael aktem čirého zla a zmasakroval více než 1200 nevinných žen, mužů a dětí – nejsmrtelnější den pro židovský národ od holocaustu.
Více než 250 rukojmích bylo zajato. Sto třicet čtyři z nich Hamás stále drží jako rukojmí. Nevíme, kolik z nich je ještě naživu. Utrpení, které jejich rodiny prožívají týden co týden, měsíc co měsíc, je nepředstavitelné. A pro Spojené státy je nejvyšší prioritou přivést je domů.
Jasně jsem řekl, že Spojené státy sdílejí cíl, kterým je porážka Hamásu a zajištění dlouhodobé bezpečnosti Izraele a jeho obyvatel.
Po útocích ze 7. října se Hamás stáhl zpět do Gazy, kde jeho vůdci žijí v podzemních tunelech, které se táhnou v délce více než 100 kilometrů pod civilní infrastrukturou, včetně – včetně škol, dětských hřišť a čtvrtí.
V uplynulých čtyřech měsících, kdy válka zuřila, utrpěl nepředstavitelnou bolest a ztráty také palestinský lid. Příliš mnoho – příliš mnoho z více než 27 000 Palestinců zabitých v tomto konfliktu byli nevinní civilisté a děti, včetně tisíců dětí. A statisíce lidí nemají přístup k potravinám, vodě ani dalším základním službám.
Mnoho rodin přišlo nejen o jednoho, ale o mnoho příbuzných a nemohou za ně truchlit nebo je dokonce pohřbít, protože to není bezpečné. Je to srdcervoucí.
Každý nevinný život [ztracený] v Gaze je tragédií, stejně jako je tragédií každý nevinný život ztracený v Izraeli. Modlíme se za tyto oběti – izraelské i palestinské – a za truchlící rodiny, které po nich zůstaly.
Nejenže se modlíme za mír, ale také aktivně usilujeme o mír, bezpečnost a důstojnost jak pro palestinský, tak pro izraelský lid. A já na tom pracuji dnem i nocí s králem a dalšími lidmi v regionu, abychom našli prostředky, jak přivést všechna tato rukojmí domů, zmírnit humanitární krizi a ukončit hrozbu teroru a nastolit mír v Gaze a Izraeli – trvalý mír s řešením dvou států pro dva národy.
Jak jsme dnes s králem hovořili, Spojené státy pracují na dohodě mezi Izraelem a Hamásem o rukojmích, která by do Gazy přinesla okamžité a trvalé období klidu alespoň na šest týdnů, které bychom pak mohli využít k vybudování něčeho trvalejšího.
V uplynulém měsíci jsem měl telefonáty s premiérem Netanjahuem, jakož i s vedoucími představiteli Egypta a Kataru, abychom tuto věc posunuli kupředu. Klíčový prvek dohod je na stole. Existují ještě mezery, které zůstávají, ale povzbudil jsem izraelské vedoucí představitele, aby pokračovali v práci na dosažení dohody. Spojené státy udělají vše pro to, aby k ní došlo.
S králem jsme také diskutovali o situaci v Rafáhu. Jak jsem řekl včera, naše vojenská operace v Rafáhu – jejich – hlavní vojenská operace v Rafáhu by neměla pokračovat bez věrohodného plánu – věrohodného plánu na zajištění bezpečnosti a podpory více než milionu lidí, kteří se tam ukrývají. Mnoho lidí tam bylo vysídleno – několikrát vysídleno, utekli před násilím na severu a nyní jsou namačkáni v Rafáhu – vystaveni a zranitelní. Je třeba je chránit.
A my jsme se také od začátku vyjadřovali jasně: Jsme proti jakémukoli nucenému vysídlování Palestinců z Gazy.
Dnes jsme s králem také podrobně diskutovali o tom, jak do Gazy dostat více humanitární pomoci. Od samého počátku jsme s mým týmem neúnavně pracovali na tom, aby se tam dostalo více pomoci. Celé měsíce jsem naléhal na Kongres, aby zajistil, že podpora Izraele ze strany naší země bude zahrnovat také naléhavě potřebnou pomoc Palestincům. A opakovaně jsem hovořil s partnery v celém regionu, včetně krále, abychom pomohli co nejvíce usnadnit přísun takové pomoci do Gazy, která se skutečně dostane k lidem, kteří ji tam – potřebují.
Usilovali jsme o otevření hraničního přechodu Rafáh. Usilovali jsme o otevření Kerem Šalom. A trváme na tom, aby zůstaly – zůstaly otevřené – oba zůstaly otevřené. Pracujeme na otevření i dalších tras. A také neúnavně pracujeme na tom, aby se humanitární pracovníci mohli dostat s pomocí tam, kam je potřeba, jakmile projdou.
Chci ocenit Jordánsko a konkrétně krále za vše, co udělal pro poskytnutí humanitární pomoci Gaze, včetně toho, co se stalo před několika dny. Osobně nasedl do letadla a pomohl provést letecký výsadek naléhavě potřebného zdravotnického materiálu do Gazy.
Dozvěděl jsem se, že se k těmto výsadkům připojily i jeho dvě děti. Pomáhaly dopravit humanitární zásoby. A královna je již léta vášnivou – vášnivou obhájkyní palestinského lidu, zejména žen a dětí. Vedení Vaší rodiny, Vaše Veličenstvo, a humanitární angažovanost jsou chvályhodné.
A zároveň pracujeme na vytvoření podmínek pro trvalý mír, jak jsme o tom hodně mluvili nahoře, se zajištěním izraelské bezpečnosti a naplněním palestinských aspirací na vlastní stát. Říkám to jako dlouholetý – celoživotní příznivec Izraele. To je jediná cesta, která dlouhodobě zaručuje bezpečnost Izraele. Aby jí bylo dosaženo, musí se této příležitosti chopit také Palestinci.
Jak jsem dnes hovořil s panem králem, Palestinská samospráva se musí znovu – naléhavě reformovat, aby mohla účinně poskytovat služby palestinskému lidu na Západním břehu Jordánu i v Gaze. Jakmile skončí kontrola Hamásu nad Gazou, musí se připravit na vybudování státu, který akceptuje mír, nepřijímá teroristické skupiny jako Hamás a Islámský džihád.
A společně budeme pokračovat v práci na dokončení toho, co bylo – co jsme začali: na integraci regionu, na nastolení míru mezi Izraelem a všemi jeho arabskými sousedy, včetně palestinského státu. Toto úsilí probíhalo již před útoky ze 7. října. Dnes je to ještě naléhavější.
Nikdo – nikdo nerozumí lépe než naši spojenci a partneři v regionu, včetně krále, co potřebujeme. Jsem mu vděčný za jeho přátelství, včetně jeho a jordánské jedinečné role – jedinečné role: strážce svatých míst v Jeruzalémě.
Jsme za toto přátelství vděční. Znovu jsme se o tom přesvědčili před pouhými dvěma týdny, kdy byli tři stateční američtí vojáci zabiti při útoku na vojenské stanoviště v Jordánsku, v blízkosti syrských hranic, radikálními militantními skupinami podporovanými Íránem, které působí v Sýrii a Iráku. Od té doby americké vojenské síly zasáhly cíle v Iráku a Sýrii a naše reakce bude pokračovat.
Jsme vděční za naše partnery a spojence, jako je pan král, kteří s námi každý den spolupracují na podpoře bezpečnosti a stability v celém regionu i mimo něj. Právě v takovýchto těžkých dobách jsou pouta mezi národy důležitější než kdy jindy.
A my s Jill jsme rádi, že ho dnes můžeme spolu s královnou a korunním princem přivítat v Bílém domě.
Vaše Veličenstvo, předávám vám slovo.
KRÁL ABDULLAH II: Děkuji, pane.
(Prezident Biden přechází z jedné strany pódia na druhou.)
Pane –
PREZIDENT BIDEN: Přešel jsem na vaši stranu.
KRÁL ABDULLAH II: Promiňte.
Pane prezidente, děkuji vám za vaši laskavou pohostinnost, které se dnes dostalo mně a mé delegaci.
Moje dnešní návštěva má další význam, neboť naše země si letos připomínají 75 let příkladného strategického partnerství. Doufali jsme však, že si tento významný milník připomeneme za lepších okolností v mém regionu i ve světě.
Bohužel, v Gaze se v době, kdy spolu hovoříme, stále odehrává jedna z nejničivějších válek v nedávné historii. Téměř 100 000 lidí bylo zabito, zraněno nebo se pohřešuje. Většinu z nich tvoří ženy a děti.
Izraelský útok na Rafáh si nemůžeme dovolit. Je jisté, že by způsobil další humanitární katastrofu. Již nyní je situace pro více než milion lidí, kteří byli od začátku války zatlačeni do Rafáhu, neúnosná.
Nemůžeme tomu přihlížet a nechat to pokračovat. Potřebujeme trvalé příměří. Tato válka musí skončit. Musíme naléhavě a okamžitě pracovat na zajištění udržitelných dodávek dostatečné pomoci do Gazy prostřednictvím všech možných vstupních bodů a mechanismů. A já vám, pane prezidente, děkuji za vaši podporu v této věci.
Omezení zásadní humanitární pomoci a zdravotnického materiálu vedou k nelidským podmínkám. Žádná jiná agentura OSN nemůže dělat to, co UNRWA, která pomáhá obyvatelům Gazy překonat tuto humanitární katastrofu.
Její práce v dalších oblastech působení – zejména v Jordánsku, kde je registrováno 2,3 milionu osob – je rovněž životně důležitá. Je nezbytné, aby UNRWA i nadále dostávala podporu, kterou potřebuje k plnění svého mandátu.
Potenciální hrozbu vysídlení Palestinců za hranice Gazy a Západního břehu Jordánu vnímáme s krajním znepokojením a nelze ji připustit.
Zároveň nesmíme přehlížet – nesmíme ignorovat situaci na Západním břehu Jordánu a na svatých místech v Jeruzalémě.
Od 7. října bylo na Západním břehu Jordánu zabito téměř 400 Palestinců, z toho téměř 100 dětí, a přes 4 000 jich bylo zraněno.
Pokračující eskalace ze strany extremistických osadníků na Západním břehu a ve svatých místech Jeruzaléma a rozšiřování nelegálních osad rozpoutá chaos v celém regionu.
Naprosté většině muslimských věřících není umožněn vstup do mešity Al-Aksá. Také křesťanské církve vyjádřily obavy z rostoucích a bezprecedentních omezení a hrozeb.
Je také důležité zdůraznit, že nelze souhlasit s oddělením Západního břehu Jordánu a Gazy.
Sedm desetiletí okupace, smrti a ničení nade vší pochybnost prokázalo, že bez politického horizontu není možné dosáhnout míru.
Vojenská a bezpečnostní řešení nejsou řešením. Nikdy nemohou přinést mír. Civilisté na obou stranách za tento vleklý konflikt nadále platí svými životy.
Všechny útoky na nevinné civilisty – ženy a děti – včetně těch ze 7. října nemůže žádný muslim akceptovat, jak jsem již dříve zdůraznil.
Musíme zajistit, aby se hrůzy posledních několika měsíců od 7. října nikdy neopakovaly a aby je žádný člověk neakceptoval.
Musíme společně s arabskými partnery a mezinárodním společenstvím zintenzivnit úsilí o dosažení příměří v Gaze a okamžitě začít pracovat na vytvoření politického horizontu, který povede ke spravedlivému a komplexnímu míru na základě dvoustátního řešení – nezávislého, suverénního a životaschopného palestinského státu s východním Jeruzalémem jako hlavním městem, který však bude žít vedle Izraele v míru a bezpečí. To je jediné řešení, které zaručí mír a bezpečnost Palestincům i Izraelcům a celému regionu.
Vaše vedení, můj drahý příteli, pane prezidente, je pro řešení tohoto konfliktu klíčové. A Jordánsko je jako vždy připraveno spolupracovat s Vámi na dosažení míru.
Děkuji vám.
PREZIDENT BIDEN: Děkuji.
Whitehouse.gov/gnews.cz-RoZ_07