Foto: studio technics
Ukrajinský konflikt je navázán de facto na všechny procesy dynamických, zejména geopolitických, objektivně předurčených proměn ve světě. Jednoduše řečeno, jedná se o střet vlivu mezi transatlantickým a euroasijským světem. Jak ukrajinský konflikt ovlivňuje dění a procesy v České republice a v Evropě? A především, jaký to má dopad na Českou republiku a Evropu? To se podrobně rozebíralo na mezinárodní úrovni už u druhého kulatého stolu na toto téma. Diskuse se posunula progresivním směrem, respektive rozšířila se o další zajímavé pohledy tentokrát čtyř zemí.
Složení hostů bylo i podruhé velmi zajímavé. Jako hlavní host vystoupil předseda politické strany Slovenský patriot a europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský, který se proslavil v Evropském parlamentu výrokem: Jestli EU nepřestane dodávat zbraně na Ukrajinu, udusí se krví Ukrajinců a Slovanů.
Na úvod poukázal europoslanec Radačovský především na to, že obraz visící za ním v jeho bruselské kanceláři je portrét jeho otce, který jako dobrovolník a Slovák v časech druhé světové války osvobozoval spolu s Rudou armádou města v Rusku, na Ukrajině a na Slovensku. Doslova řekl: „Jsem velmi hrdý na to, že jsem synem člověka, který bojoval proti fašismu v řadách Rudé armády, za nás všechny. To jen pro začátek. A teď k věci. Dnes se mi dostal do rukou poslední nejnovější průzkum, ne můj, ne průzkum z Ruska, ale provedený Markem Leonardem z Evropské Rady pro zahraniční vztahy, který se uskutečnil 21. února tohoto roku. Jen 10 % Evropanů podle evropského průzkumu věří, že Ukrajina může porazit Rusko. Cituji z průzkumu Evropské rady. Jen jeden z deseti Evropanů věří, že Ukrajina může porazit Rusko, ale jen jeden z deseti Ukrajinců je toho názoru, že je potřeba bojovat a devadesát procent Evropanů, což je několik stovek milionu Evropanů, věří, že k udržitelnému míru může dojít jen zastavením bojů a mírovým jednáním.“
Dalším vystupujícím byl přední ruský geopolitik, autor řady knih o geopolitických otázkách, Valerij Michajlovič Korovin, který je také zástupcem vedoucího Mezinárodního euroasijského hnutí. Korovin otevřel důležitou otázku, když řekl, že většina občanů nepodporuje konflikt na Ukrajině, ale přesto evropské státy dělají všechno naopak oproti názoru evropské většiny. „Je to otázka okupace Evropy USA, která už trvá od konce druhé světové války. Ve skutečnosti jde o způsob ovládání světa americkými elitami, které zde umísťují svoje lidi a jejich prostřednictvím vládnou většině v Evropě, aniž by dbali na postavení a názor právě této většiny. A tak ani jedno desetiletí není nazýváno správným politickým systémem, ale je to takzvaná americká demokracie. Představte si čistou technologii vnější kontroly, protože prostřednictvím těchto svých lidí vládnou světu a těm zemím, ve kterých je tato demokracie. Pokud někteří lidé odmítnou přijmout americkou demokracii, následují nejprve barevné revoluce, pak občanské války a pak jsou tyto země vymazány z povrchu zemského a uvrhnuté do chaosu. Nebude-li se stát bránit této americké demokracii, pak se ocitne v pozici, v jaké je většina zemí dnešní Evropy, které můžou být za jeden měsíc pod vnější americkou kontrolou, pokud lidé v Evropě doslova nepovstanou proti americké okupaci a vnější kontrole. Lidé v Evropě musí vzít situaci a svůj osud do svých vlastních rukou.“
Dále dodal: „Téměř měsíc po tom, co jsme pořádali první on-line konferenci s našimi českými přáteli, bylo ostřelováno město Belgorod raketami, v důsledku čehož bylo zabito velké množství civilistů, včetně dětí. Byla to armádní technika dodaná současnou vládou České republiky na Ukrajinu. Vaše společnost musí přijmout odpovědnost. Vzdorujte všemi dostupnými prostředky, jinak se nevyhnutelně ocitnete na ruské kovadlině a budete rozdrceni v této kontinentální bitvě. V této velké válce kontinentů se stanete stejným spotřebním materiálem, jakým se stali Ukrajinci. To, co se dnes děje na Ukrajině před vašima očima, to se stane zítra v Česku, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Ruská armáda už byla v Evropě několikrát, jednou v Paříži, dvakrát v Berlíně. Rusové tohle vůbec nechtějí, neradi bojují, pokud k tomu nebudou nuceni. Vy sami musíte vzít svůj osud do vlastních rukou. Požadovat demisi vlády a zbavit se americké vnější kontroly a těchto loutek.“
Z pohledu českých romských menšin a jejich současných podmínek mluvila známá advokátka, publicistka JUDr. Klára Samková. Kladla si otázku, co nám tento konflikt přinesl: „Přinesl nám úplně nový pohled na svět a nové paradigma představy o rovnosti a definici, co je to rovnost? Toto paradigma ještě není jasně uchopeno a není zcela jasně vydefinováno, ale to staré minulé paradigma 19. století říkalo, že už skončilo spolu se započetím první světové války v roce 1914. A domnívám se, že o 20. století můžeme říct, že skončilo v roce 2022 zahájením speciální vojenské operace, respektive že skončilo přesně 100 let po roce 1914, kdy začal další světový konflikt roku 2014 zahájením Majdanu.“
Dále doktorka Samková zmínila, že: „V české ústavě je uvedeno zabezpečit svým národnostním menšinám přístup ke vzdělání ve vlastním jazyce. A ve styku z úřady. Já chápu, že řada Ukrajinců se skutečně dostala do katastrofální situace, a že zejména ženy a děti jsou tím postižené. Ale nemohu si odpustit poznámku, že romské menšině, která zde žije několik set let, se nedostalo ani jedné tisíciny podpory v těchto uzákoněných principech o národnostním školství, jaké se dostalo ukrajinským běžencům. To prosím není proti ukrajinským běžencům a ukrajinským válečným uprchlíkům. Ale tady ukazuji, že ta národnostní otázka je ve skutečnosti otázkou ideologickou. Což mě skutečně popuzuje.“
„A je také potřeba říci velmi otevřeně, že Evropa je okupována USA. Základem této okupace je ekonomické vytěžení potenciálu Evropy. Jedná se de facto o postkoloniální okupaci Evropy Spojenými státy, ke které se uchýlily poté, co se v podstatě svým tlakem emancipovaly nejenom země Dálného východu včetně takových zemí, jako je Indonésie, Malajsie, ale především některé státy Afriky, kde také ta emancipace – a samozřejmě já jsem za to ráda – dosahuje veliké úrovně. Jsem přesvědčená, že Afrika, zejména subsaharská Afrika, je na cestě k velkému vzestupu,“ dodala.
Další ruský přední geopolitik Leonid Savin, který je zároveň předsedou Fondu Fidela Castra, svůj příspěvek pojal zcela konkrétně. V současné době bruselská byrokracie pracuje na likvidaci hlasů opozičních hnutí. Zmínil se také o rusofobii v Evropě: „Přibližně 100 let zpátky přicházeli euroasijští spoluzakladatelé Evropy. To je potřeba také připomenout, tyto osobnosti a tyto lídry a jejich ideje, oni byli také migranti z ruského impéria a udělali mnohé pro evropský rozvoj. V civilizovaném kontextu nové Evropy se ocitla také řada ruských osobností, které přispěly svým myšlením, svou prací, právě k té Evropě, jaká byla ještě nedávno. A vy v Evropě a v Česku byste mohli v jejich práci a myšlenkách vlastně pokračovat do budoucna. V Česku i v Německu a dalších zemích Evropy, všude tam, kde se nacházeli, například také ve Francii. Je potřeba se oprostit od západní hegemonie, kterou se snaží Západ prosadit i ve východní Evropě.
Hovoříme-li v kontextu, je zde problém, že nevelké země a státy v Evropě jsou každý jiný, mají jiný charakter, jinou velikost, jinou historii, a proto se obrací k jednomu velkému hegemonu. Kdežto Rusko samotné je historicky samo o sobě hegemonem se svojí historií, ideologií, kulturou a vírou. Proto si myslím, že evropské státy nemají tolik odvahy zabojovat o svou suverenitu, ale Rusko má možnost vás podpořit ve vaší národní identitě.„
Neméně vzácní čeští hosté a diskutující poukazovali už na konkrétní realitu samotného Česka. Bývalý policejní ředitel plk. Mgr. Stanislav Novotný a také předseda Asociace nezávislých médií otevřeně mluvil o vlivu amerických ideologických politiků. A právě slova pana europoslance Radačovského potvrdil Novotný s tím, že: „Velice mnoho lidí nepodporuje válku a zbrojení. Nemohou ale nic dělat proti tomu, co podporují západní politici a naše evropské elity. S tím nemůžou nic dělat, a velký problém je mluvit s občany prostřednictvím médií. Protože na všechna média u nás mají vliv američtí politici a oligarchové. Například státní Česká televize je typický příklad, je přímo řízená agenty USA, a všichni vědí, že si chodí na americké velvyslanectví pro úkoly, jaká mají být v televizi témata, o čem se má ve společnosti debatovat. A v podstatě je to už normální, já, a my všichni to víme, že to tak probíhá. Například internetové nadnárodní společnosti jako je Google, Meta a YouTube, nám zcela záměrně radikálně snižují sledovanost, včetně poplatků za reklamu. Doslova dusí alternativní média, protože neodpovídají hlavnímu proudu.“
Novotný také zdůraznil: „Mohl bych takto hovořit ještě mnohem, mnohem déle o tom, jakým způsobem ovlivňuje ukrajinský konflikt naši zemi. Teď už nám zůstal jenom národ a hrozí, že ani tohoto národa nebude. A jestli tito migranti se budou podřizovat proamerické politice naší vlády, tak se dostanou do sfér naší politiky a tím nás totálně oslabí, protože právě ti Ukrajinci, kteří jsou jim vděční za vytvoření podmínek pro asimilaci u nás, je za to budou mít ve velké oblibě a ve volbách budou volit právě tyto české politiky.“
A dodal: „U nás jsou Ukrajinci jenom většinou ze západní Ukrajiny, u nás nejsou Ukrajinci z východní Ukrajiny, těch je velmi málo. No a ti ze západu sem jedou jenom pro ty výhody, ať už peněžní nebo jiné, a to je problém, který my teď právě řešíme a v takové situaci se právě nacházíme. Může to dojít do takové fáze, že tito migranti budou vlastně politicky řešit naši budoucnost, co vlastně bude s námi. To samé v západní Evropě udělali muslimové.“
Alexander a Michail Kononovičovi jsou ukrajinští aktivisté, komunisté, žurnalisté a političtí vězni, kteří mluvili o procesech na Ukrajině.
Michail: „Na Ukrajině komunisté vždy vystupovali proti alianci NATO. Vědí, že je nutné, aby na evropském kontinentě nebyla žádná americká vojska či vojska NATO. Evropanům je nutno vrátit jejich nezávislost a suverenitu, jejich hrdost i důstojnost. Evropa musí přestat být kolonií USA. Všechny problémy na evropském kontinentě jsou důsledkem koloniální politiky Spojených států. Je nutné zbavit se koloniální politiky a soustředit se na zájmy Evropanů a evropského kontinentu, pak bude mnohem méně problémů. Rád bych řekl, že podle mého osobního názoru je současný prezident Petr Pavel takzvaný generál gubernátor. Je to natovský generál, kterého postavili před úkol řídit vaše teritorium. Jestliže se podíváme na levicové hnutí v Evropě, tak je třeba další komunistická Internacionála.
Je potřeba založit tak silné internacionální hnutí, které bude bránit zájmy národa. Bude bránit zájmy pracujících a bude bránit jednotně zájmy evropského kontinentu. Ale v žádném případě koloniální politiku Spojených států. Já jsem byl v roce 2012 v Ekvádoru. Když jsem na trhu potkal jednoho indiána, zeptal jsem se ho, jak žije, jak se mu daří, jak se má jeho národ? A on odpověděl: když jsme vyhnali Američany z našeho domu, z naší země, tak jsme se měli dobře, ale jak přijdou zpět do vašeho domu, musíte čekat válku a teror. Bylo to v roce 2012 a já na ta slova nikdy nezapomněl. A když jsem přijel domů na Ukrajinu a viděl jsem, co se odehrává na Majdanu v roce 2014, tak jsem si znovu vybavil slova tohoto indiána, na která nikdy nezapomenu. Víte, byl to člověk z trhu, obyčejný indián, a v jeho slovech byla hluboká a jednoduchá pravda.
Alexander: „Chtěl bych jenom dodat, že za druhé světové války Hitler likvidoval židy. A dnes tento ukrajinský režim likviduje komunisty. Vyplývá z toho, že dokud bude NATO v Evropě, nebude mír na evropském kontinentu.“
Michail: „Prostě v současné době se změnila politika a na Východ se vyvíjí obrovský tlak. A ptám se: změnila se politika imperialismu? Nezměnila. Když Američané napadli Irák, Sýrii, miliony lidí se hrnuly do Evropy. No a podobně je to s utečenci na Ukrajině, kdy se vytváří podmínky k tomu, aby ještě více a více Ukrajinců uteklo do Evropy, protože ta chce levnou pracovní sílu a otroky.“
Milan Krajča, který je místopředsedou Světové rady míru (WPC), předsedou Českého mírového hnutí, místopředsedou KSČM a také kandidátem ve volbách do europarlamentu na kandidátce Stačilo! uvedl, že: „Naše vláda v poslední době přijala veškeré kroky k tomu, aby navyšovala rozpočet v plném rozsahu, a to na 2 % HDP na obranu, a tím přispěla Severoatlantické alianci do rozpočtu. V rámci tohoto rozpočtu a armádních nákupů Česká republika nakupuje mnoho předražených, nepotřebných armádních systémů a jedním z posledních takových nákupů je nákup amerických stíhaček F-35 za absolutně neuvěřitelně nesmyslnou předraženou cenu, stíhaček, které Česká republika pro svou pro obranu nepotřebuje.“
A dodává: „Komunisté a levice se snaží udělat všecko proto, aby se v naší zemi žádná munice nedodávala do válek, a aby žádná americká ani jiná vojska u nás umístěná nebyla. Chceme, aby naše česká politika byla absolutně nezávislá a suverénní z pohledu mezinárodního práva i z pohledu spolupráce se státy. A především usilujeme o to, aby Česká republika odmítla dosavadní politiku orientovanou na podporu válek, jakou aliance NATO prosazuje. Chceme, aby Česká republika v rámci dosavadních mezinárodních vztahů prosazovala především mír.“
Petra Prokšanová přesto že si příspěvek nepřipravovala, jelikož měla příspěvek z minulého kulatého stolu. Nicméně ráda pozdravila řekla pár poznámek, jako že
od posledního kulatého stolu se situace opravdu příliš nezměnila: „Souhlasím s soudruhem Milanem Krajčou, protože je můj spolustraník kterým vedeme společně politický boj. A toto téma spolu také diskutujeme.“ Prokšanová připomněla: „se soudruhem Krajčou sledujeme dál případ bratrů Kononovičových, na Ukrajině. Jsem ráda, že se tam podařilo v jejich soudním procesu, díky dopisu od europoslankyně Kateřiny Konečné prosadit, aby soudní přelíčení bratrů Kononovičových se vysílalo on-line. Nicméně můžu potvrdit, že pořád žijeme v diktátu občanské šikany a mediokracie. Příště bych ráda, kdyby náš kulatý stůl obohatili také. nějací účastníci ze západní Evropy nebo Západní části světa. Protože by dokázali do té problematiky, která je velmi důležitá závažná vnést nějaký jiný úhel pohledu, který by obohatil rozšířil daleko víc tuto mozaiku těch aktuálních procesu, které se odehrávají u nás a ve světě.“
Novinář a politik Roman Blaško se vrátil k pohledu procesů geopolitiky a řekl: „V České republice se přímo k moci dostaly Spojené státy, potažmo kolektivní Západ. Cílem Spojených států je nás zcela podrobit, zbavit nás suverenity, nezávislosti a dokonce i kultury, národ co nejvíce oslabit a ekonomicky poškodit například v oblasti energetiky, kde nedávno Fialova vláda oznámila, že by postavila další dva jaderné bloky nebo elektrárny, aby mohla ty původní s ruskou technologií odstavit.“ Dalším bodem, který Blaško zmínil, je „změna společenských a kulturních hodnot na všech úrovních a ve všech oblastech. Ať už jde o kulturu výchovy, vzdělávání, volného času a literatury, ale také systematické ničení našich českých základních rodinných hodnot, utápění LGBTQ doktríny a nastolování právních norem tak, aby se vlny generací nemohly k sobě neustále vztahovat v souladu a předávat si tak zkušenosti a rozumět si.“
Jde například o debatu o důchodové reformě. A také dal Blaško za pravdu Milanu Krajčovi co se týká změny kurzu zahraniční politiky ČR: „Ta současná, podřízená řízení a vlivu USA, narušuje naše vztahy například s Čínskou lidovou republikou, kde falešní moralisté si dokonce už dnes prokazatelně dovolují o Číně a její vnitřní politice doslova lhát do světových médií. Přicházíme tedy nejen o neuvěřitelné investice v rámci Pásma a cesty nebo zisky z turismu, když Čína zrušila přímé lety z Pekingu do Prahy. Ale vláda také oficiálně obviňuje Čínu z porušování lidských práv, přitom Spojené státy zabily v Iráku třicetkrát více lidí než údajný diktátor Saddám Husajn.“ Závěrem se všichni zbylí diskutující shodli, že by se mělo v těchto diskusích pokračovat, příště však s auditoriem i ze západních zemí.
gnews.cz-Jav_07