Česká vláda v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) odložila jednání se slovenskou vládou na neurčito s tím, že má odlišné názory na zahraniční politiku. Premiéra Fialu podpořil i místopředseda vlády Ivan Bartoš (Piráti) a také prezident České republiky Petr Pavel. Slovenská vláda s premiérem Robertem Ficem (Smer) to komentovala slovy, že česká vláda je vždy vítaná a že to nemůže narušit naše vzájemné vztahy, jež jsou prověřené dějinami. Slovenský europoslanec Miroslav Radačovský, předseda politické strany – SLOVENSKÝ PATRIOT, který je známí výrokem, ať Evropská unie zastaví to šílenství, nebo se udusí Slovanskou krví. Takto se vyjádřil velmi přesně a jasně, také prozradil co dalšího bylo za tímto nešťastným aktem české vlády.
Jak byste okomentoval akt premiéra české vlády Petra Fialy, který odmítnul jednat se slovenskou vládou, prosím? Momentální postoj premiéra České republiky a jeho odmítnutí setkat se s předsedou vlády Slovenské republiky vyvolalo poměrně nespokojenou reakci ze strany Slovenska, a to z toho důvodu, že Slováci dodnes jsou a nadále budou se považovat za bratry Čechů. Toto odmítnutí zabolelo Slováky z toho důvodu, že se takto zachoval český premiér.
A jak to vnímají obyčejní lidé na Slovensku? Slováci to nepovažují za politiku jako takovou, jako Fico versus Fiala, ale vnímají to jako vztah Čechů a Slováků. Tohle je ten rozměr společenský, že víte, že máte nejbližšího bratra, se kterým jste tvořili dějiny a vznikla z toho Československá republika, spolu jste také bojovali a pokládali životy v povstání, zahraničním odboji, a náš Slovák Gabčík zlikvidoval protektora Čechů Reinharda Heydricha – a najednou takovýto postoj? To je společenský postoj, ale to ještě neznamená, že vztahy mezi Čechy a Slováky budou zlé.
A co politické vnímání této diplomatické cesty, kterou zvolil náš premiér Fiala? Co se týká politického postoje, jedna věc je, že se český premiér suverénně rozhodl a podpořil ho i pan prezident, nepřijmout legitimně zvoleného předsedu slovenské vlády, tak to je jedna stránka této události, ale druhá stránka věci je, že druhý den přijal předsedu nejsilnější opoziční strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku. Tohle už přece není korektní přístup v politice. Co tím chtěl premiér Fiala naznačit, nikdo přesně neví, ale můžeme si myslet, že chtěl naznačit, že on nerespektuje legitimně zvolenou vládu na Slovensku, tu odmítnul přijmout a jednat s ní, ale respektuje opozici, která má jiné vidění světa a politiky. Toto už je akt, který bychom mohli nadneseně nazvat aktem jakéhosi nepřátelství k Slovenské republice.
Myslíte, že by mohlo Slovensko podobně reagovat v budoucnu? Ne, to je další věc, že slovenská vláda a vůbec Slovensko by nikdy nevytýkaly českému premiérovi a českému prezidentovi, kdyby dělali suverénní zahraniční politiku, a pokud by se setkali s kterýmkoliv zahraničním partnerem, řekli bychom, že je to vnitřní záležitost České republiky. Je podivuhodné, proč pana premiéra Fialu a pana prezidenta mrzí, že náš slovenský ministr zahraničních věcí, ministr suverénního státu, jako je Slovensko, se setkal s ministrem zahraničních věcí Ruské federace Sergejem Lavrovem. Jednoduše tohle byla hlavní příčina této situace.
Vnímáte to jako nátlak české vlády a českého premiéra Petra Fialy? Víte, já si kladu otázku. A proč nevyšiluje česká vláda, pokud se ministr zahraničí USA Antony Blinken setká s Lavrovem? My jsme něco míň než USA jen proto, že jsme pětimilionový národ? Ne, jsme suverénní národní stát a máme své národní zájmy. Nikdo přece nic nenamítá proti národním zájmům Ruska, Spojených států. Jednoduše řečeno, naše národní zájmy jsou především naše národní zájmy. My jen nejsme ochotní žít v protektorátu a Češi mají protektorátní zkušenosti. Jak už jsem řekl, Gabčík pomáhal zlikvidovat váš protektorát.
Jaká je tedy v současnosti zahraniční politika slovenské vlády? My nechceme žít v protektorátě byrokratů z Evropské unie, nechceme žít pod protektorátem Spojených států, my nechceme žít pod protektorátem Ruska, my chceme být suverénní národní stát v rámci Evropské unie. My si povinnosti, které jsou v prospěch Slovenska, chceme plnit, ale nikdo nemůže diktovat Slovensku jeho národní zájmy. A národním zájmem Slovenska je, a to neříkáme skrytě, ale nahlas, aby na Ukrajině nastal mír a začalo se jednat o podmínkách míru. To je naše zahraniční politika. Politika míru. A hlavně, když používáme výraz, a já jsem v tomto vyloženě expert, že chceme zabránit tomu, aby se zabíjeli mezi sebou Slované, proboha, co je na tom špatně, proč se proto český premiér zlobí? On snad není Slovan? A má přece i slovanskou historii. Rozumíte, toto je nešťastný akt české vlády, který naši Slováci chápou jako nešťastný akt Čechů, a jsme z toho nešťastní, jelikož jsme nejen nejbližší sousedé, ale jsme hlavně v podstatě bratrský národ. Takže taková je situace.
gnews.cz-Jav_07